James Tynion IV. – Batman Detective Comics #6: Stín nad netopýry

0

Jedna z nejlepších sérií celého Znovuzrození hrdinů DC je zpět, aby před čtenáře postavila jeden z nejdramatičtějších dílů celé série. Účinkování Jamese Tyniona IV. v rámci Batman Detective Comics se tak nezadržitelně blíží ke konci. Stín nad netopýry se prohlubuje a pro gothamský tým superhrdinů přichází čas zúčtování. A věřte, že cena za úspěch může být opravdu vysoká…

Ještě než se blíže podíváme na šestý díl této povedené série, dovolím si zde malou “nakladatelskou” odbočku. Právě s touto knihou přichází v rámci celého Znovuzrození řada změn. Už jsou to dva roky, co jsme se na pultech knihkupců mohli poprvé setkat u DC komiksů s typickým orámováním, modrým pruhem a nápisem ZNOVUZROZENÍ HRDINŮ DC, který dával jasně najevo kam daná série spadá. Potěšující byla i výborná “akční cena” 299,-, která bezpochyby přilákala nejednoho čtenáře. Bohužel všechno jednou končí a my se tak se Znovuzrozením budeme muset rozloučit.

Zde ovšem pozor, neznamená to, že by snad projekt byl neúspěšný a všechny u nás vydávané řady pod touto hlavičkou skončili. Ba právě naopak. Znovuzrození se u nás, stejně jako v Americe a dalších zemích, chytlo, přestalo být experimentem a stalo se součástí hlavního proudu, takže už je není třeba nijak odlišovat. To sebou pro řadu čtenářů nese i pár nepříjemností. Tím nejviditelnějším je patrně změna designu, který vychází z amerických originálů a v druhé řadě i cena, která již nebude pevně ukotvena, ale bude se odvíjet od počtu stran. Nechme zcela stranou, jak budou tyto změny populární a berme je zkrátka jako holý fakt. Nyní se však již podívejme na aktuální novinku z nakladatelství BBart, která načíná novou kapitolu komiksů ze Znovuzrození.

Stín nad netopýry má na svědomí, stejně jako předchozí díly série, James Tynion IV.. Ten se navíc v tomto díle již připravuje na finále svého runu u Batman Detective Comics a tak je více než jasné, že je rozhodně na co se těšit. O dramatické události a řadu zvratů tak rozhodně nebude nouze. Tynion navíc již nejednou ukázal, že známé hrdiny opravdu nešetří a nebojí se sem tam použít i radikálnější řešení a nejinak tomu bude i u aktuálního dílu.

Red Robin je zpět a zdánlivá idylka gothamského týmu superhrdinů tak může pokračovat. Tedy alespoň do chvíle, než se ze stínů opět vynoří Syndikát obětí s jasným cílem – pomstít se Temnému rytíři. Obrátili proti Batmanům celé město, unesli Clayface a vyhrožují, že vypustí nejnebezpečnější zločince z Arkhamova ústavu, pokud se Batman živě v televizi neodmaskuje. Nad netopýry se tak pomalu ale jistě stahují stíny. Budoucnost týmu je nejistá a může se kdykoliv rozpadnout, stačí jen aby Syndikát obětí zvítězil, nebo jeden z členů týmu učinil rozhodnutí, které tým navždy rozvrátí.

James Tynion IV. nám již nejednou ukázal, že patří ke skutečně zkušeným scénáristům, kteří umí se svými postavami pracovat a dokáží jim dát pevný cíl a směřování. A právě tato kniha je toho jasným důkazem. Na scénu tak nepřichází noví záporáci, ani problémy. Autor naopak splétá jednotlivé příběhové linie načaté v předchozích knihách do celku, který rozhodně umí zaujmout a na pár místech i překvapit.

Autor navíc skvěle pracuje s psychologií postav a celkovým prokreslením charakterů. Nemalou měrou mu v tom pomáhají flashbacky, ve kterých objasňuje určité momenty z života jednotlivých postav. V aktuální knize se například nejvíce prostoru dostává Clayfaceovi. Dozvíme se tak nejen jak se dostal k batmanovskému týmu, ale naťukneme i jeho origin, který nemusí být všem čtenářům známý a tak jej jistě ocení. Když k tomu přidáte perfektně vygradovaný příběh a líbivé grafické pojetí, které má i tentokrát na svědomí především Eddy Barrows, dostáváme do rukou kousek, který by byla věčná škoda si nechat uniknout. 

Tynion IV. zkrátka umí a i přes pár menších chybek a kontroverznějších momentů drží nastavenou laťku u této série stále proklatě vysoko. Nezbývá tedy než napjatě vyhlížet sedmou knihu, ve které se tento talentovaný scénárista s Batman Detective Comics loučí a která by měla být důstojným završením jeho práce na této povedené sérii. Na to si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat….JAMES TYNION IV. – STÍN NAD NETOPÝRY
SÉRIE: BATMAN DETECTIVE COMICS #6
SCÉNÁŘ: JAMES TYNION IV.
KRESBA: EDDY BARROWS, JOE BENNETT, PHILIPE BRIONES, MIGUEL MENDONCA, JESÚS MERINO
PŘELOŽIL: PAVEL ŠVANDA
VYDAL: BBART
ROK: 2020
STRAN: 184
ORIG. NÁZEV: Batman Detective Comics #06: Fall of the Batmen
ISBN: 978-80-7595-348-3

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..