James Tynion IV. – Batman Detective Comics #5: Život v osamění (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Batmana léta sužovaly myšlenky na smrt Tima Drakea, mladého hrdiny, jenž jako Red Robin bojoval po jeho boku. Tim Batmanovi pomáhal sestavit tým, který se spolu s Temným rytířem staral o bezpečnost v Gothamu. Při obraně města však Tim padl. Nebo to aspoň tak vypadalo.
Ve skutečnosti byl Red Robin držen v zajetí, kam jej uvrhl záhadný Mr. Oz. Nyní se musí z vězení umístěného mimo čas dostat, nebude se však vracet sám.
Spoluvězně, se kterým z vězení uteče, zná Tim už hodně dlouho, nyní však o něm začíná pochybovat. Obavy se pak změní v jistotu, když po návratu do Gothamu začne jeho společník chystat vraždu jednoho z Batmanových spojenců. Dokáží znovusjednocení Batman s Robinem spolu se svým týmem hrdinů čelit nepříteli, který je zná lépe než oni sami?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Poté, co se Gothamský tým superhrdinů musel vypořádat s hrozbou v podobě Ligy stínů a Azrael se popasoval s vlastními “démony”, přichází v rámci řady Detective Comics menší zklidnění. Tedy alespoň zdánlivě. James Tynion IV. se totiž rozhodl tnout do živého a potrápit samotného Batmana s myšlenkou, že Tim Drake při obraně města nepadl a není tak ve skutečnosti mrtvý….

Tynion patří ke skutečně ostříleným scénáristům, kteří toho již mají za sebou velmi mnoho a tak není pravděpodobně potřeba ho příliš představovat. Ostatně, právě jeho Batman Detective comics patří rozhodně k tomu lepšímu, po čem můžeme v rámci Znovuzrození hrdinů DC sáhnout. Není proto příliš překvapující, že je to právě Tynion IV., kdo nahradí od nového roku Toma Kinga na scénáristickém postu u hlavní batmanovské řady. To však již maličko předbíháme. Než se budeme moci začíst do Tynionova Batmana bude ještě chvíli trvat a tak si můžeme zkrátit čekání již pátým dílem řady Detective Comics, který právě vyšel u nakladatelství BBart.

Tynion v něm tentokrát více rozpracovává události z předchozích dílů. Konkrétně situaci, kdy při obraně Gothamu, nešťastně zahynul Red Robin – Tim Drake. Jeho smrt Batmana neustále pronásleduje a dává si ji za vinu. A tak je vcelku pochopitelné, že ve chvíli, kdy se objeví informace, že Tim není mrtvý, ale ve skutečnosti držen v zajetí, Temný rytíř napne veškeré své síly k jeho objevení a záchraně.

A právě v této chvíli se začíná roztáčet šílené kolo událostí, které cestují mimo prostor a čas. Jejich důsledky tak mohou ovlivnit nejen přítomnost a budoucnost jednotlivých postav, ale i jejich minulost a tím mohou narušit celou kontinuitu vesmíru. Tomu se vcelku pochopitelně bude snažit Batman s Robinem zabránit, společně však musí čelit nepříteli, který je zná lépe než oni sami…

Ačkoliv se až doposud dařilo Tynionovi Batmana v rámci řady Detective Comics vcelku úspěšně upozaďovat, tentokrát si zde střihne jednu z důležitějších rolí. Ostatně, byl to právě on, kdo se smrtí Tima Drakea trápil pravděpodobně nejvíce. Je tedy vcelku pochopitelné, že v tomto komiksu musí sehrát důležitější roli. Nemusíte mít však přílišný strach, že by snad na sebe Temný rytíř strhával příliš pozornosti. Ta hlavní část tentokrát leží především na samotném Timu Drakeovi.

V rámci dalších šesti sešitů (#963-968) této povedené řady tak více pronikneme k tomuto hrdinovi a odhalíme tak nejen co se s ním dělo po jeho “smrti”, ale i pár střípků z jeho minulosti a případnou budoucnost, která rozhodně není dvakrát optimistická. V tomto ohledu má tak Život v osamění (název aktuální novinky) rozhodně šanci zaujmout. Zároveň je však potřeba říct, že se Tynion nesnaží zabíhat do přílišných podrobností, či snad vyfabulovat příběh, který by se nesmazatelně zapsal do batmanovské historie. A to je možná maličko škoda. 

Nápad, který nám v této knize přináší rozhodně není špatný, dokonce bych řekl, že má velice slušný potenciál. Bohužel celkové provedení maličko pokulhává. Ne snad, že by zde nic nefungovalo, Tynion dokázal udržet celý příběh a hlavní koncept pohromadě. Přesto se po dočtení nelze ubránit pocitu, že bychom mohli dostat něco trochu lepšího, či epičtějšího chcete-li. Samotné téma a základní rozvržení komiksu k tomu vyloženě vybízí.

I přes tuto drobnou výtku si Batman Detective Comics Jamese Tyniona IV. zachovává více než slušnou kvalitu, která fanoušky této série rozhodně nezklame. Gothamské “batmaní bratrstvo” navíc dostává “staronového” člena a bude tak zajímavé dál sledovat, jak se s nastalou situací jednotliví hrdinové dokáží vyrovnat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..