James Tynion IV. – Batman Detective Comics 2: Syndikát obětí (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Aby zachránili Gotham City, zlikvidují Temného rytíře!

Říkají si Syndikát obětí, protože všichni z nich jsou oběti – lidé, kteří se připletli do boje mezi Batmanem a jeho úhlavními nepřáteli. Všem jim to zničilo život. Všichni nabyli děsivé schopnosti – schopnosti, jež nyní využívají k tomu, aby už nikdo nedopadl jako oni. Proto se zaměřili na každého, kdo nosí netopýří symbol.
Hrdinů se znakem netopýra je ale nyní víc než kdy předtím. Batmanův nový tým tvoří Batwoman, Orphan, Spoiler, Clayface a Batwing. Ale hrdina, který stál u zrodu tohoto týmu – Tim Drake alias Red Robin – je mrtvý.
Timova smrt všechny nahlodala. Může Syndikát obětí najít spojence přímo mezi Batmanovými spolupracovníky? A může jeden odpadlík stačit na to, aby zničil celý hrdinský tým a přiměl Batmana nadobro pověsit svůj plášť na hřebík?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoli jsou v rámci Rebirtu s Batmanem skloňována především jména Toma Kinga a Scotta Snydera, je zde ještě „ten třetí vzadu“ – James Tynion IV. a jeho nenápadná, ale o to poutavější práce na nejstarší batmanovské sérii Detective Comics. Už první kniha naznačila, že s tímto autorem je skutečně potřeba počítat. Detective Comics se rázem vyhoupl mezi nejlépe hodnocené „batmanovské“ série a ani právě vydaný druhý díl Syndikát obětí na tom patrně nic nezmění…

James Tynion IV. v této sérii zúročuje svoje dlouholeté zkušenosti, které s Batmanem má, a vrací tak jednu z nejtradičnějších komiksových značek tam, kam po právu patří. Zpět na výsluní. Úvodní book této série zcela zastínil hlavní batmanovskou řadu vedenou Tomem Kingem, a nám se tudíž do rukou dostal jeden z nejpovedenějších batmanovských komiksů poslední doby. Je tedy vcelku jasné, že očekávání od dalšího dílu nejsou malá, naštěstí vás mohu uklidnit v tom, že Tynionovi se více méně podařilo udržet nastavenou kvalitu, a tak se máme opět na co těšit.

Syndikát obětí však přímo nenavazuje na úvodní knihu série Ve stínu netopýrů, jak by se mohlo zdát, ale na události z velkého crossoveru Noc nestvůr, který u nás již také vyšel. Po neblahém řádění mutantů se celý Gotham včetně superhrdinského týmu okolo Batmana vzpamatovává z otřesu, který právě prožili. Jak se však zdá na Batmanův nový tým tvořený Batwoman, Orphan, Spoiler, Batwingem a Clayfacem zrovna moc klidu nečeká. Na policejní večírek vtrhne takzvaný Syndikát obětí a rozpoutá nové peklo.

To sice na první pohled není nikterak originální, avšak už samotný název nových záporáků dává tušit, že si James Tynion IV. připravil i tentokrát nějaké to malé překvapení. Syndikát obětí je tým složený z obětí mezi superpadouchy a Batmanem a právě našeho hrdinu viní z veškerých svých útrap. Aby nikdo nedopadl stejně jako oni, vede k záchraně Gothamu jediná cesta. Zlikvidovat Temného rytíře!

Autor se tentokrát rozhodl zahrát Batmanovi na city, a ačkoli osamělý rytíř vydrží opravdu hodně, s ohledem na nedávné události o sobě začíná pochybovat. Je skutečně to, co dělá správné, nebo by bylo lepší pověsit vše na hřebík a nechat osud Gothamu na jiných? Podobné kousky zde již samozřejmě několikrát byly, stejně jako Batmanovi neustálé pochyby o správnosti svých činů, tentokrát má však kolem sebe celý tým „pomocníků“, žel bohu ani jeho vlastní jednotka není jednotná a začíná se pomalu otřásat v základech…

Zatímco v předchozí knize fungovala synergie jednotlivých postav skutečně na výbornou, tentokrát se celé soukolí začíná maličko zadrhávat, a to nejen díky tomu, že jsou některé postavy až neskutečně ufňukané. Ale například i samotný Syndikát obětí by si zasloužil o něco více invence. Jednotliví členové tohoto týmu jsou pouhou lacinější náhražkou klasických batmanovských záporáků, tedy snad až na „Červeného ze Syndikátu (první oběť)“, jenž je až do poslední chvíle obestřen rouškou tajemství.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani povedená kresba. Tu tentokrát obstarala hned šestice kreslířů, kteří se v rámci jednotlivých sešitů umně doplňují. Samotný styl pokračuje v duchu předchozí knihy, i když i zde najdeme kousky, které se o něco více odlišují. Kresba je však veskrze líbivá a patří ke klasickému mainstreamu, na který jsme u DC zvyklí. A tak se v tomto ohledu ani tentokrát výraznější překvapení nekoná.

Syndikát obětí i přes menší výtky rozhodně není špatným komiksem, ba právě naopak. V rámci celého Rebirthu mu bez problému budou opět patřit první příčky. Jeho předchůdce byl však přeci jen o něco lepší. I tak můžeme s klidným srdcem říct, že James Tynion IV. začíná tvořit skutečně ambiciózní příběh, který má šanci nahradit i tolik protěžovaný run Scotta Snydera z New 52. Zda se to Tynionovi skutečně podaří, ukáže až čas, nakročeno má více než dobře.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..