James Dashner – Labyrint: Útěk

1

Když se Thomas probudí ve výtahu, nepamatuje si nic než své křestní jméno. Nemá žádné vzpomínky na rodiče ani na domov a netuší, jak se dostal tam, kde je. Jeho paměť je prázdná.
Není však sám. Když se výtah otevře, Thomas zjistí, že má kolem sebe chlapce, kteří ho uvítají na Place, širokém prostranství uzavřeném vysokými kamennými zdmi.

Placeři, jak si jeho obyvatelé říkají, nevědí, proč nebo jak se tam ocitli. Kam jejich paměť sahá, vědí jen to, že každý den se otevřou kamenné brány do labyrintu, jenž je obklopuje. A stejně tak se každou noc pevně zavřou. Jednou za měsíc přiveze výtah nového chlapce. A nikdo nechce zůstat v labyrintu po setmění.

…………………………………………………………….

Občas se může zdát, že autoři pomalu, ale jistě ztrácejí soudnost. Systematicky nás čtenáře zahrnují tím, či oním žánrem a občas se zdá, že nemají nikdy dost. Stačí si vzpomenout na všechny ty upíry, vlkodlaky a podobnou havěť, která před pár lety pustošila naše knihkupectví. Upíry tentokrát vystřídaly dystopie se svými postapokalyptickými světy. Až si člověk říká, že už s ničím novým v tomto žánru přijít nejde. Jenže chyba lávky…

big_labyrint-utek-sC6-180973Když v roce 2012 vyšel v zahraničí první díl trilogie The Maze Runner, vzbudil opravdu velký rozruch. Kladné recenze se střídaly jedna za druhou a bylo jisté, že se rodí fenomén podobný Hunger Games, nebo Divergenci. Bohužel na naší malou českou kotlinu se jaksi pozapomnělo, alespoň prozatím. Naštěstí přišlo oznámení o chystaném filmovém zpracování tohoto bestselleru, a tak se konečně dostává i na české čtenáře. Labyrint: Útěk, první díl trilogie, vychází těsně před uvedením filmu do českých kin a na svědomí ho má nakladatelství Yoli.

Právě touto trilogií si americký spisovatel James Dashner získal největší věhlas. Tento vystudovaný účetní, který dlouho pracoval v oblasti financí, se v současné době věnuje pouze psaní. Na svém kontě má kromě Labyrintu i série The 13th Reality, The Mortality Doctrine a The Jimmy Fincher Saga. Kromě literatury je také velkým milovníkem filmů. Takže když se dozvěděl, že Twentieth Century Fox zvažuje zfilmování Labyrintu, jeho nadšení dosáhlo vrcholu.

Dashner zavádí své čtenáře na podivné místo, kde na první pohled nedává nic smysl a jediné co si jeho obyvatelé pamatují, je jejich vlastní jméno. I když i zde je otázkou, zda se tak opravdu jmenují. Thomas se ocitá mezi neznámými hochy, kteří ho vítají v Place, širokém prostranství obklopeném vysokými kamennými zdmi. Jako první ho napadá hned několik otázek. Jak se sem dostal? Kdo jsou všichni ti obyvatelé tohoto prapodivného místa? A hlavně proč je zde? Dá se odsud nějak dostat? Jenže to ještě netuší, že za vysokými zdmi se skrývá zrádný labyrint, který ukrývá děsivá tajemství.

35287_161311_utekAutor čtenářům rozhodně nic nedává zadarmo, a tak jsme prakticky hned vrženi spolu s hlavním hrdinou Thomasem do víru událostí, bez jakéhokoliv vysvětlení nebo krátkého úvodu. Naštěstí počáteční zmatenost se rychle vysvětluje a my se tak dostáváme do obrazu stejně jako Thomas. Jenže ejhle, po krátkém úvodu, kdy se nikdo pořádně nestihl ani rozkoukat, přidává Dashner další rychlostní stupeň a příběh tak dostává další pořádný drive.

Zvrat střídá zvrat, momenty plné překvapení nebo napětí jsou na denním pořádku. I díky tomu čtenáři slupnou tuhle 360 stránkovou knihu jako nic. Osobně musím přiznat, že již dlouho jsem nenarazil v tomto žánru na něco tak čtivého, poslední co mne napadá, byl možná Reset od Emy Tintery. Jenže Labyrint je na rozdíl od Resetu malinko vyspělejší a hlavně zde není žádný Romeo a Julie, jak tomu v dystopiích bývá. I když i zde se nějaké náznaky najdou, ale autor je naštěstí moc nerozpracovává.

Na to, že je Labyrint: Útěk prvním dílem série, nasazuje laťku pěkně vysoko a bude rozhodně zajímavé sledovat, jak si autor poradí s pokračováním. Přeci jen není výjimkou, že se spisovatel naprosto vydá v prvním díle a pokračování je jen nastavovaná kaše. Můžeme jen doufat, že tomu tak nebude. Autor má našlápnuto opravdu pěkně a navíc díky samotnému závěru se mu otevírá nepřeberné množství možností, jak s celým příběhem naložit. Samozřejmě i zde se najde pár slabších okamžiků a nezodpovězených otázek, které budou čtenáře trápit. Musíme jen doufat, že na ně Dashner odpoví v dalším díle této trilogie, která by měla vyjít do konce tohoto roku, pod názvem Zkouška ohně.

Labyrint: Útěk je krásným příkladem toho, že i v tak přehlceném žánru, jako je Young adult, potažmo dystopie, se dá stále najít jedinečný kousek, který rozhodně má svým čtenářům co nabídnout. A že je o co stát, se můžeme v této knize přesvědčit hned několikrát. Navíc díky filmovému zpracování je jasné, že bude o Dashnerovi a jeho knize opravdu dost slyšet. A pokud stále ještě váháte, radím vám,  dejte jí šanci. Rozhodně stojí za to.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Yoli
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJames Dashner se narodil a vyrůstal v Georgii, ale nyní žije se svou rodinou v Rocky Mountains. James studoval účetnictví a pracoval v oblasti financí, nyní se ale již několik let věnuje psaní na plný úvazek. Ve svém volném čase čte, sleduje filmy, dobré televizní pořady a lyžuje.
James je autorem trilogie THE MAZE RUNNER a série THE 13TH REALITY . 
 
    
 
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Na túto knihu so záľubou pokukujem od doby, čo na jej anglickú verziu robila recenziu Wolf Draven. Námet vyzerá parádne, myslím, že asi neodolám a v mojom ďalšom nákupe kníh bude na prvom mieste (aj keď ešte uvidíme, aké budú jesenné novinky 🙂 ).

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..