Jakob Wegelius – Sally Jones a dopis od mrtvého

0

 

ANOTACE:
Velkolepý příběh o nezlomném přátelství od držitele ocenění Nejlepší švédská kniha pro děti! Vydejte se na dobrodružnou cestu kolem světa s neohroženou gorilou Sally, která vás zavede z lisabonského přístavu přes světová moře až na dvůr indického mahárádži. Poté, co je Sally společně s kapitánem jejich lodi vlákána do pasti, musí bojovat o holý život. Kapitán je odsouzen za vraždu, kterou nespáchal, a tak se ho Sally snaží za každou cenu zachránit. Jenže tentokrát má proti sobě opravdu mocné nepřátele. Uspěje?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Předvánoční trh je neúprosný. V tomto období vychází nepřeberné množství titulů, v nichž je těžké se orientovat a velmi snadno se může stát, že nám nějaká ta výjimečná kniha zcela unikne. To je (alespoň dle mého názoru) i případ výjimečné knihy švédského autora Jakoba Wegeliuse Sally Jones a dopis od mrtvého.

O tom, že seveřané umí kromě skvělých detektivek psát i nádherné pohádkové příběhy netřeba dlouze polemizovat. Ostatně stačí zmínit taková jména, jako Tove Jansson, Astrid Lindgren, či Jo Nesbo, který u nás zabodoval kromě své detektivní řady i výborným Doktorem Proktorem. A právě do této společnosti míří i Jakob Wegelius se svou novinkou, která krátce před Vánoci vyšla u nakladatelství Albatros.

Sally Jones a dopis od mrtvého – dále jen Sally Jones je v mnoha ohledech opravdu výjimečná kniha. Snoubí v sobě celou řadu zajímavých témat, skvělý dobrodružný příběh i atmosféru dob dávno minulých. Ostatně celkové zpracování tohoto příběhu jde maličko proti proudu. Zatímco je v dnešní době móda neustálého zkracování, která jde ruku v ruce s dnešní uspěchanou dobou, Sally Jones jde v tomto ohledu jiným směrem. Ostatně kdy naposled jste drželi v rukou klasickou dětskou knihu, která čítá takřka 500 stran (Harryho Pottera necháme stranou)?

Avšak není to jen délka, ale i celkové pojetí, kterým se Wegelius do určité míry vymezuje proti své dnešní konkurenci. Sally Jones má tak daleko blíže, ke klasickým příběhům, které známe z našeho dětství, kdy byly tyto příběhy tak nějak celkově lepší a fortelnější. A to je případ i Sally Jones, která vás uhrane takřka po všech stránkách.

Kniha nás zavádí na začátek 20. století v němž se odehrává výjimečný dobrodružný příběh s příměsí detektivky. Především je to však příběh o nezlomném přátelství, které zavede neohroženou gorilu Sally na cestu kolem světa. Ta se v touze zachránit svého přítele a Kapitána lodi vydává na dobrodružnou výpravu, která ji nasměruje z lisabonského přístavu až na dvůr indického mahárádži…

Jak již bylo řečeno Wegelius vytvořil opravdu jedinečný příběh, který doslova pohladí na duši. Není to však jen samotný příběh, který nás zaujme, ale i celkové zpracování knihy, které je na opravdu skvělé úrovni. Celou knihou nás provádí nádherné ilustrace, které perfektně sedí k době v níž se příběh odehrává a ještě více tak umocňují celkovou atmosféru. Ta jde ruku v ruce s úžasnou čtivostí, díky které uběhne takřka 500 stran jako voda. Wegelius navíc vytvořil příběh jenž osloví nejen malé čtenáře, na které je primárně cílen ale i jejich rodiče.

Sally Jones a dopis od mrtvého je bezesporu jedním z nejzajímavějších a nejpoutavějších pohádkových příběhů, které u nás v poslední době vyšly a byla by věčná škoda, kdyby snad Sally Jones upadla v zapomnění.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..