J. R. R. Tolkien – Pán Prstenů

0

Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem…

V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech padla do rukou Bilba Pytlíka. Trilogie Pán prstenů vypráví o nebezpečné cestě Bilbova příbuzného Froda, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozem k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

…………………………………………………………….

Knihy J. R. R. Tolkiena bezesporu patří mezi to nejlepší, co ve fantastickém žánru můžeme najít. Svědčí o tom nejenom miliony nadšených čtenářů po celém světě, bezpočet vydání a filmové adaptace, ale například i audioknihy. Jen u nás se jeho knihy dočkali několika audio podob. Od knihy načtené pro nevidomé spoluobčany, přes rozhlasové zpracování až po Supraphon, který vydal zkráceného Hobita i Pána prstenů na několika audio CD. V současné době si práva pro nahrání Tolkienových děl hýčká vydavatelství Tympánum, které se rozhodlo posluchačům přinést důstojné zpracování těchto legendárních knih.

th-200x400-3d_tolkien_spolecenstvo_prstenuPrvní ochutnávku jsme si mohli užít již předloni na podzim, kdy nám Tympánum přineslo nezkrácenou verzi Hobita v podání Vladimíra Kudly. Mimochodem by se mělo jednat o vůbec první nezkrácenou audio verzi Hobita, vydanou u nás. Tympánum však neusnulo na vavřínech a v nastoleném trendu pokračovalo i loni, kdy se tužby mnohých audiofilů naplnily. Konečně tak vyšla celá Tolkienova trilogie, navíc v nezkrácené podobě, kdy celé dobrodružství Froda Pytlíka a jeho společníků na cestě za zničením Prstenu, čítá přes 59 hodin čistého poslechového času.

Představovat příběh nejznámějšího Tolkienova díla, je asi opravdu zcela zbytečné. Přeci jen, většina z nás přišla do styku minimálně s velkofilmy Petera Jacksona a tak je děj Pána Prstenů známý asi opravdu všem. Přesto jsou zde menší rozdíly. Filmy se od literární předlohy v pár bodech malinko liší a ti kdo nečetli knihy, mohou být občas trochu překvapeni. Ano, Tolkien píše rozvláčně a i tempo je oproti filmům daleko pomalejší, přesto a nebo právě proto, si můžeme v knize vychutnat tento jedinečný příběh naplno. Audioknihy mají v tomto ohledu oproti filmu nespornou výhodu. Věrně se drží literární předlohy a v nezkrácené formě tak dokáže poskytnout posluchačům stejný zážitek, jako při četbě knihy.

th-200x400-3d_tolkien_dve_vezeTympánum se oproti Hobitovi rozhodlo vyměnit interpreta. Což je na jednu stranu škoda, bylo by příjemné mít všechny Tolkienovy knihy namluvené jedním narátorem, ovšem na druhou stranu, je třeba říci, že obsazení herce a dabéra Aleše Procházky byl opravdu krok kupředu. Ostatně jakékoliv jeho obsazení v audioknižní, popřípadě rozhlasové tvorbě, dopadá na výbornou a ani v případě Pána Prstenů tomu není jinak. Jeho nezaměnitelný hlas skvěle podtrhuje celý příběh a svou intonací dokáže skvěle podtrhnout jednotlivé scény. Je jedno jestli se zrovna schyluje k útoku skřetů, řeší se vážná věc, nebo prožíváme odlehčenější kousek protkaný rozverností a humorem. Procházka dokáže dodat vše potřebné a na posluchače tak čeká ničím nerušený zážitek. V porovnání s Vladimírem Kudlou a jeho Hobitem rozhodně posun vpřed.

th-200x400-3d_tolkien_navrat_kralePřestože celá trilogie postrádá výraznější dramatizaci a vše obstarává pouze Aleš Procházka, svého úkolu se zhostil na výbornou. Jeho četba plyne volným tempem vpřed a rozvážně předkládá posluchačům další pasáže, z tohoto jedinečného díla. Napříč všemi audioknihami ho navíc doplňuje velmi charakteristická hudba Jana Koukala.  Stejně jako například v Hobitovi, se jedná spíše o doplněk, který pomáhá v orientaci v příběhu. Kdo ovšem poslouchal Hru o trůny, mohl se přesvědčit sám, že tento prvek zde docela chyběl. Přeci jen je příjemnější, mít jednotlivé kapitoly oddělené od sebe nějakým podkresem a i když na sebe hudba nestrhává velkou pozornost, je příjemným oživením.

Celá trilogie Pána Prstenů se v audiu jednoznačně povedla a na posluchače čeká opravdu příjemný zážitek, který jim dá zavzpomínat na jedinečný příběh, který ovlivnil řadu generací. Je jenom dobře, že Tympánum udrželo stejný produkční tým na všechny tři díly, díky tomu je celková kvalita na opravdu vynikající úrovni, kterou navíc podtrhují originální líbivé obálky přímo z produkce Tympána.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)J. R. R. Tolkien (1892–1973, Anglie) – Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfonteinu. Po otcově smrti roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. Na Univerzitě v Oxfordu pak působil v letech 1925–1945 jako profesor staré angličtiny, v letech 1945–1959 jako profesor anglického jazyka a literatury. Byl význačným jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a staré severštiny. Spolu s nejbližším přítelem C. S. Lewisem byl členem literárního diskuzního klubu Inklings. 28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria. Mezi jeho nejznámější díla patří Hobit, trilogie Pána prstenů, Silmarillion, Sedlák z Velké Lesné a další.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.