S. J. Kincaid – Diabolik

2

ANOTACE:
Stvořená chránit. Předurčená ničit… Vypadá jako člověk, ale není člověk. Je nemilosrdná, je neporazitelná, je oddaná. Jmenuje se Nemesis a je diabolik. Bytost, jejíž existence má jediný smysl: zabíjet či zemřít pro tu, jejíž život má ochraňovat: Sidonii – dceru galaktického senátora… Nemesis a Sidonie jsou spolu od malička a jsou na sebe napojené jako sestry. Když se Sidoniin otec přidá na stranu rebelů a je Imperátorem žíznícím po moci prohlášen za kacíře, přichází odplata. Sidonie je povolána na galaktický dvůr jako rukojmí. Její přítomnost má zajistit senátorovu poslušnost a držet ho tak v šachu. Je jisté, že Sidonii hrozí smrt a proto existuje jen jediná možnost: Nemesis se musí stát Sidonií a odjet na dvůr místo ní. Nemesis, stroj na zabíjení bez emocí a schopnosti citu, se ocitá uprostřed politických intrik a úskoků. Musí hrát roli člověka, kterým ale není. Nesmí dát najevo, kým vlastně je. Jenže nepokoje v různých částech Impéria nepřestávají. Imperátor nemíní tolerovat neposlušnost a tak je čas zapojit do hry své rukojmí…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Podzimní sezóna je již v plném proudu a jak se zdá, nakladatelé na nás chrlí jeden “bestseller” za druhým. Jedním z nich by měla být aktuální novinka za nakladatelství Fragment. Vesmírné sci-fi zahalené do hávu young adult slibuje vcelku originální zážitek. Obstojí však Diabolik S. J. Kincaid v tvrdé konkurenci, nebo zde máme jen další obyčejné YA, které najdeme na každém rohu?

Přestože o této autorce u nás moc lidí neslyšelo, v zahraničí a především pak ve Spojených státech patří mezi úspěšnou nastupující generaci autorů, která se veze na neutuchajícím zájmu o young adult literaturu. Mimo Diabolika je také autorkou trilogie Insignia, která si u čtenářů také vede vcelku slušně, alespoň co se hodnocení týče. Skutečně prorazit mezi špičku se jí však podařilo až právě s Diabolikem, který se nám právě dostává do rukou.

V zahraničí si tento kousek skutečně nevedl vůbec špatně. Mimo jiné patřil k nejlepším knihám za rok 2016 (samozřejmě ve svém žánru) a patří i do společnosti “NY Times bestseller”. A jak je v současné době dobrý zvykem, jsou již prodána práva na filmové zpracování tohoto příběhu. Patrně to nebude trvat moc dlouho a my si budeme moci zajít na Diabolika i do kina. A co si tedy autorka pro nás v této opěvované novince připravila?

Diabolik je název pro humanoida – bytost jejíž existence má jediný smysl: zabíjet či zemřít pro tu, jejíž život má ochraňovat. Diabolikem je i Nemesis, která byla stvořena pro dceru galaktického senátora Sidonii von Impyrean. Vzhledem k tomu, že Sidoniin otec patří mezi rebely, kteří s Imperátorem nesouhlasí, bude mít Nemesis o práci postaráno. Ostatně o tom se přesvědčí vcelku záhy, když je Sidonia povolána na galaktický dvůr, kde ji s největší pravděpodobností čeká smrt. Nemesis se tak musí stát Sidonií a odjet na dvůr místo ní…

J. Kincaid připravila vcelku originální příběh, který sice nese znaky klasické YA, naštěstí je zde i velké množství odlišných prvků, které celou knihu posouvají o kousek dál. Jednak je zde originální prostředí galaktického impéria, ve kterém je politikaření a pletichy na denním pořádku. Intrik si tedy užijeme opravdu dosytosti, že by se ani G. R. R. Martin nemusel stydět. Když k tomu připočteme fakt, že se autorka se svými postavami moc nemaže a rozhodně nemá problém s naturalisticky ztvárněným násilím, či nahotou dostáváme do rukou kousek, který se skutečně od klasické YA v mnohém odlišuje.

Žel bohu je zde stále řada věcí, které dávají jasně najevo kam tento román patří. Ano je to úžasně čtivé, autorka má skvělé nápady a výborné postavy, ale skutečně by se její kniha neobešla bez nezbytné romantické linie? Navíc zde nalezneme řadu nedovysvětlených a nedotažených věcí. Je zkrátka vidět, že se primárně jedná o román pro dospívající čtenáře, autorka tak nebyla nucena zabíhat do přílišných podrobností a klouzala tak více méně po povrchu. Přitom má její svět i příběh obrovský potenciál a dala by se z něj vytvořit epická sága pro dospělé čtenáře, jen by to chtělo uchopit celý koncept maličko jinak.

To však rozhodně neznamená, že by byl Diabolik špatnou knihou, ba právě naopak. V rámci žánru se jedná o skutečně povedený kousek, od kterého je už jen krůček ke klasické sci-fi. Dospělé, či pokročilé čtenáře sice asi úplně neuspokojí, jako příjemná jednodušší jednohubka, které nechybí napětí a akce, však poslouží dokonale. Jen je škoda, že není vše více propracované. To už je bohužel taková bolest tohoto žánru a s tím musí člověk k těmto knihám i přistupovat.

Můj výběr písně, který mi k této knize sedí 😉

Pochvalu si naopak autorka zaslouží  za samotné postavy, kterým nechybí takřka nic. Především u Nemesis je zajímavé sledovat její přerod z drsného zabijáka v “křehkou” dívku, která neví co se svými city. Pozadu pak nezůstává ani hlavní mužská postava nástupce trůnu Tyrus, jenž se projeví jako mistr intrik, který se pro dosažení svého cíle neštítí skoro ničeho. Nejsou to však jen hlavní postavy, které stojí za zmínku. I řada vedlejších hrdinů a “antihrdinů” se dočkala zajímavých charakterů, které rozhodně dokáží zaujmout. Vedle prostředí a všudypřítomných intrik, jsou právě postavy jedním z největších lákadel této knihy. Samozřejmě i v tomto případě je potřeba brát ohled na žánr, do kterého tato kniha spadá.

Diabolik je skutečně zajímavou a originální YA sci-fi, která bude rozhodně patřit k tomu lepšímu (ne-li nejlepšímu), co v rámci tohoto žánru letos vyšlo. Ostatní čtenáře patrně nechá zcela chladnými, rozhodně však ukazuje, že i mezi YA se dají stále najít zajímavé a originální kousky, které mají co nabídnout i těm, kteří se za normálních okolností tomuto žánru vyhýbají. Jen kdyby nebylo těch proklatých YA klišé a určité nedotaženosti, která na nás v Diabolikovi tu a tam vykoukne…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. A právě na tom nedotažení u mě kniha ztroskotala na plné čáře, ale pravdou je, že já stejně nemusím nic z tohoto žánru, opět jsem se o tom přesvědčila. Super recenze, jako vždy! 🙂

    • tak já to porovnával s ostatními knihami v tomhle žánru, takže vcelku obstála…protože co si budem povídat YA jsou nedotažené prakticky všechny, tohle působilo aspoň trochu dospěle… jinak díky 🙂

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.