J. K. Rowling – Fantastická zvířata a kde je najít (scénář)

0

ANOTACE:
Příběh Fantastická zvířata a kde je najít začíná v roce 1926, kdy se Mlok Scamander – kterého hraje držitel Oscara Eddie Redmayne – vrací z cesty po světě, během níž našel a zdokumentoval pestrou škálu kouzelných tvorů. Nakrátko se zastaví v New Yorku a zase by z něj bez nehody odjel… nebýt nečara Jacoba, ztraceného magického kufříku a útěku několika Mlokových fantastických stvoření, která by mohla způsobit světu nečarů i čarodějů pořádné problémy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Letošní rok by se dal s trochou nadsázky bezpochyby označit rokem Harryho Pottera. Tento nestárnoucí hrdina slaví letos dvacetileté výročí, ke kterému si nakladatelství Albatros připravilo pro jeho fanoušky řadu překvapení. Jedním z nich je i původní scénář k filmu Fantastická zvířata a kde je najít jenž bude nezbytným doplňkem pro všechny fanoušky univerza J. K. Rowling.

Představovat příběh Fantastických zvířat je nejspíše zcela zbytečné. Film zamířil do kin již před Vánoci a troufám si tvrdit, že každý fanoušek díla JKR jej viděl již několikrát. Pokud však patříte mezi těch několik málo jedinců, kteří neví o čem je řeč, budou následující řádky právě pro vás.

Příběh Fantastických zvířat a kde je najít uvádí na scénu Mloka Scamandera, autora učebnice o magických tvorech. Společně s ním se ocitáme v roce 1926, kdy se vydává na cestu do New Yorku. Společnost mu dělá omšelý starý kufr, který skrývá nejedno fantastické překvapení. Jak už samotný název napovídá, o zvířata zde půjde až v první řadě. Připravte se tedy na nepřebernou škálu těch nejfantastičtějších tvorů, které si nedokážete ani představit…

Aby to však nebylo tak jednoduché, J. K. Rowling recykluje řadu nápadů ze ságy o Harry Potterovi. Opět tak půjde především o ukrytí kouzelnického světa před nečary (americký výraz pro mudly) a v neposlední řadě se můžeme také těšit na lehčí obdobu Voldemorta. Toho zde nahradil Gellert Grindewald, jeden z nejnebezpeč­nějších černokněžníků svého času.

Na jednu stranu působí Fantastická zvířata o něco více dospěleji než tomu bylo u Harry Pottera, ostatně dojde i na vraždy… Na straně druhé působí působí místy až moc naivně. Samotné univerzum na jehož základech Fantastická zvířata stavějí, je naprosto úžasné a Rowlingová jej má promyšlené do posledního detailu, bohužel to samé se nedá říct i o scénáři filmu, který právě vyšel v knižní podobě.

 

Jak už slovo scénář napovídá, opět nedostáváme do rukou klasický knižní příběh. Fantastická zvířata tak mají nejblíže k “Prokletému dítěti”, který před nedávnem také v Albatrosu vyšel. Forma je tedy velmi podobná, avšak rozdíl mezi divadelní hrou a filmovým scénářem je opravdu velký. Harry Potter působí oproti Fantastickým zvířatům více uceleněji a i když nenabízí tolik zářivých efektů, ve výsledku bych jej hodnotil přeci jen kladněji.

Samotný scénář bohužel působí spíše jako řada zajímavých scén poskládaných do sebe, zkrátka a dobře chybí více detailů, které by v “knižní” podobě vynikly a dotvořily tak celkový obraz. V tomto ohledu tak vcelku pochopitelně vychází daleko lépe samotný film, který hraje hodně na efekt a divákům nabízí řadu úžasných scén, včele s dlouhou plejádou nejroztodivnějších tvorů…

Po příběhové stránce bohužel zatím nemůžeme čekat žádné velké zázraky, ostatně jedná se o úvodní díl plánované pětidílné filmové série. Trochu paradoxní je, že ačkoliv hlavním tahounem by měl být právě Mlok Scamander, v tomto kousku mu více než zdatně sekunduje nečar (mudla) Jacob Kowalski, jenž svou nemotorností a lehkou přitroublostí okouzlí nejednoho čtenáře / diváka.

Vyzdvihnout však musím samotné zpracování knihy. Ta sice výškou a zpracováním úplně neladí s původní sérií, samotné grafické zpracování je však úžasné. Ostatně už samotný přebal se zlatými detaily rozhodně zaujme a neméně zajímavý a poutavý je i vnitřek knihy. Ten svými zdobnými detaily navozuje atmosféru 30. let  a tak souzní s dobou ve které se příběh odehrává. Výsledek tedy působí opravdu skvostně a je radost na něj pohledět.

Fantastická zvířata a kde je najít rozhodně nejsou špatnou “knihou”, ostatně filmové zpracování je ideální rodinnou podívanou, která zabaví všechny věkové kategorie. Bohužel kniha oproti filmu trpí nedostatkem detailů v porovnání s ním tak působí lehce jako chudý příbuzný. Na druhou stranu se jedná o další výpravu do kouzelného univerza, která potěší každého pravověrného fanouška. Ve výsledku je tak úplně jedno jaké bude hodnocení. Tento kousek by stejně neměl chybět v žádné knihovničce opravdového fanouška Harryho Pottera a J. K. Rowling.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.