J. K. Rowling – Bradavické učebnice

0

ANOTACE:
Který správný kouzelník by je neznal? Prastaré pohádky, které pro kouzelnou společnost sesbíral a uspořádal bard Beedle. Pohádky, které jsou každému kouzelnickému dítěti čteny na dobrou noc. Pohádky, které Hermioně odkázal Albus Brumbál.

Alespoň jeden výtisk knihy Fantastická zvířata a kde je najít vlastní téměř každá kouzelnická domácnost v celé zemi.
Nyní, po omezenou dobu, mají i mudlové příležitost zjistit, kde žije pětinoh, čím se živí kluběnka a proč není dobrý nápad nechávat za dveřmi mléko pro bodloše.

Nové vydání příručky získané přímo z bradavické knihovny při Škole čar a kouzel vás seznámí s vývojem létajících košťat, poučíte se, jaké hry se s košťaty hrály ve starověku, jak se objevila Zlatonka, jakými proměnami prošel famfrpál od 14. století a jak vypadá dnes, seznámíte se s významnými famfrpálovými týmy ve Velké Británii a v Irsku. Uvádí ji předmluva ředitele bradavické školy Albuse Brumbála a najdete v ní i reprodukci výpůjčního lístku z bradavické knihovny. Autorem této příručky je expert na slovo vzatý, kromě ní napsal např. knížky Lítá jako šílenec, Potlouky v akci či Studie o strategii obrany při famfrpálu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Je to již dvacet let, co ve Velké Británii poprvé vyšla kniha o malém čarodějnickém učni jménem Harry Potter. J. K. Rowlingová touto postavou stvořila fenomén, který ani dvacet let po svém vzniku neztratil nic ze svého lesku.  Toto významné jubileum si rozhodlo oslavit i nakladatelství Albatros a to vskutku ve velkém stylu. Rok 2017 se dá s trochou nadsázky označit rokem J. K. Rowlingové a Harryho Pottera.

Již v březnu mohli “potterofilové” vrnět blahem nad českým vydáním scénáře k filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Hlavní příděl potterovských lahůdek však začal přicházet až se Světem knihy. Zde jsme totiž poprvé mohli nahlédnout do nejnovější reedice trojice bradavických učebnic – Famfrpál v průběhu věků, Fantastická zvířata a kde je najít (neplést s filmovým scénářem) a samozřejmě také Bajky barda Beedleho. Když už zmiňujeme nová vydání, toho se ostatně dočká i samotná sága o Harry Potterovi, o ní však až později. Tentokrát se zaměříme právě na bradavické učebnice.

Tato trojice útlých knížeček se stala takřka povinností pro každého fanouška světa J. K. Rowling. Díky tomuto zájmu se staly mnohdy nedostatkovým zbožím, které fanoušci marně sháněli po bazarech. Nyní však Albatros přichází se zcela novým vydáním, které potěší nejen nádhernými ilustracemi a krásným přebalem, ale především pak plnohodnotnou pevnou vazbou, která je rozhodně reprezentativnější, než předešlé “sešitové” vydání.

Všechny tři knihy prošly pečlivou redakční úpravou. Oproti původnímu vydání přibyli bohaté ilustrace, včetně těch celostránkových a bohatšího dekoru kapitol Díky tomu je nové vydání bradavických učebnic rozhodně líbivější a daleko více lahodí oku. Ostatně i samotné přebaly, jsou nyní vskutku reprezentativní a mají lehký nádech exkluzivity. Toliko ke grafickému zpracování, které je největší změnou oproti původnímu vydání.

Nebyla to však pouze grafika, která se měnila. V případě Fantastických zvířat, se měnil i samotný obsah knihy. V samotném bestiáři přibylo celkem šest nových zvířat. Změnou prošla i samotná předmluva knihy, kterou tentokrát obstaral sám autor Mlok Scamander. Minimálně tato kniha se dočkala výraznějších změn a rozhodně by byla škoda jí minout.

Představovat o čem jednotlivé knihy jsou je asi zcela bezpředmětné. Ostatně většina lidí Harryho Pottera četla, takže budete mít dost dobrou představu co od těchto kousků čekat. Rozhodně nečekejte nového Harryho, o tom tyto knížečky rozhodně nejsou, jedná se spíše o milý doplněk, který vám rozšíří obzory o kouzelnickém světě, jeho zvířatech a historii nejoblíbenějšího kouzelnického sportu. Tyto knihy jsou zkrátka jasným důkazem toho, nakolik má J. K. Rowling svůj svět promyšlený do nejmenšího detailu.

Oproti Fantastickým zvířatům a Famfrpálu se maličko liší Bajky barda Beedleho, jenž obsahují celkem pět kouzelnických pohádek spjatých se slavnou sérií příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera. Nechybí samozřejmě ani Příběh  tří bratří, který v sobě ukrýval důležité informace, které Harrymu pomohli v boji proti Voldemortovi. Jednotlivé pohádky jsou pak opatřeny obsáhlým komentářem Albuse Brumbála, který na jednu stranu obsahuje mnohdy zajímavé informace, na straně druhé však může i trochu nudit. Naštěstí vám nic nebrání v tom tyto dovětky přeskočit.

Je více než jasné, že bradavické učebnice nejsou primárně určeny obyčejným čtenářům. Pro fanoušky Harryho Pottera a kouzelnického světa J. K. Rowling se však jedná v podstatě o #musthave koustky, které si nesmíte nechat ujít. Pokud jste tedy marně sháněli některou z těchto knih, nebo vás okouzlilo nové grafické zpracování, rozhodně s knihami neváhejte. Navíc se stále jedná pouze o předkrm, na hlavní chod se zatím můžeme těšit…ale pšššt 😉Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.