J. K. Rowling – Bajky barda Beedleho (ilustr. vydání)

0

 

ANOTACE:

Od té doby, kdy bard Beedle v patnáctém století poprvé přiložil brk na pergamen, si jeho bajky zamilovaly celé generace čarodějek a kouzelníků. Pohádky, které zná každé kouzelnické dítě, dokonce zachránily život Harrymu Potterovi v boji proti lordu Voldemortovi. Pět čarovných příběhů doprovázejí vtipné a moudré poznámky profesora Albuse Brumbála a ilustrace nadaného mudly a trojnásobného držitele medaile Kate Greenawayové Chrise Riddella.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Harry Potter bezesporu patří mezi jeden z největších fenoménů posledních dvaceti let. Ani po této době neztrácí nic ze svého kouzla, které vábí nové a nové čtenáře. J. K. Rowling stvořila jedinečný fenomén, na který se postupně “nabaluje” řada bonusového materiálu. Kromě filmů, doplňkových knih a upomínkových předmětů si zaslouží své místo na výsluní i takzvané bradavické učebnice. Mezi ně spadají i Bajky barda Beedleho, které okouzlily bezpočet čtenářů po celém světě. A právě ty se nyní dočkaly luxusního ilustrovaného vydání, které bude ozdobou každé “potterovské” knihovničky.

Aktuální novinka tak v jistém ohledu navazuje na loni vydané ilustrované vydání Fantastických zvířat. Ostatně obě knihy toho mají hodně společného. Stejně jako Fantastická zvířata nenabízí ani Bajky barda Beedleho po obsahové stránce nic extra na víc, přesto vám mohu zaručit, že již po pouhém prolistování tuhle knihu budete muset mít doma.

Představovat blíže tuto knihu je asi zcela bezpředmětné. Ostatně většina lidí Harryho Pottera četla, takže budete mít dost dobrou představu o tom co na vás asi tak čeká. Nehledě na to, že tento soubor pěti kouzelnických  pohádek, spjatých se slavnou sérií příběhů čarodějnického učně Harryho Pottera, zde již několikrát vyšel. Možná bude stačit když zmíním Příběh tří bratří, který v sobě ukrýval důležité informace, které Harrymu pomohli v boji proti Voldemortovi. Avšak i další čtyři příběhy nabízí bezpochyby zajímavé počtení.

V tomto ohledu jsou Bajky barda Beedleho hodně unikátní. Zatímco jsou Fantastická zvířata i Famfrpál v průběhu věků spíše doplňkem k hlavní sérii, tento soubor pohádek pro odrostlejší děti. dokáže vcelku dobře fungovat i zcela samostatně. Jednotlivé pohádky jsou pak opatřeny obsáhlým komentářem Albuse Brumbála, který na jednu stranu obsahuje mnohdy zajímavé informace, na straně druhé však může i trochu nudit. Naštěstí vám nic nebrání v tom tyto dovětky přeskočit.

Avšak největším lákadlem tohoto vydání nebude ani tak samotný obsah knihy, i když i ten je důležitý, jako spíše celá forma. Formát knihy skutečně narostl do opravdu úctihodných rozměrů. Dokonce tak, že je větší než ilustrovaná edice klasické potterovské ságy. Díky této velikosti, ještě lépe vyniknou skvělé ilustrace nadaného mudly a trojnásobného držitele medaile Kate Greenawayové Chrise Riddella. A právě velikost, ilustrace a celkové grafické zpracování, které je na opravdu jedinečné úrovni, si vás naprosto získá.

S pracemi Chrise Riddella jsme se u nás již několikrát setkali. Z posledních můžeme zmínit například Gaimanova Odda a mrazivé obry, kterým svými ilustracemi dodal vskutku jedinečnou atmosféru. Avšak zatímco “Gaimanův” příběh byl černobílý aktuální přírůstek do světa Harryho Pottera se vyjímá v plných barvách. Chtě nechtě tak v tomto případě jasně převládá forma nad obsahem a grafické zpracování pozvedá původní útlou knížečku na zcela novou úroveň. Na druhou stranu je Riddellův styl hodně osobitý a tak bude velice záležet na tom, na kolik vám jeho ztvárnění některých scén a postav sedne.

Stále je však více než jasné, že Bajky barda Beedleho jsou, stejně jako ostatní “Bradavické učebnice”, určeny především pro fanoušky Harryho Pottera a kouzelnického světa J. K. Rowling. Právě pro ně se jedná v podstatě o #musthave kousek, který si nesmí rozhodně nechat ujít. Pro “normální” čtenáře je však přínos těchto knih lehce diskutabilní a tak i pořízení těchto bajek je na uvážení…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..