J. D. Barker – Pátá oběť

0

 

ANOTACE:
Každý policista má případ, který se pro něj stane posedlostí. Detektiv Porter není výjimkou. Opičího vraha už měl na dosah, když ho z pátrání odvolala FBI, ale taková drobná překážka ho nemůže zastavit.
Oficiálně se Porter a jeho tým věnuje případu mrtvé dívky, která byla nalezena pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku
. Otázkou je, jak se tam dostala, když laguna zamrzla před několika měsíci a dívka se pohřešuje teprve tři týdny? A jak je možné, že na sobě měla šaty jiné dívky, jejíž zmizení nahlásili rodiče teprve před dvěma dny?
Zatímco Porterovi kolegové usilovně hledají odpovědi na tyto znepokojivé otázky, on sám pokračuje v pronásledování Opičáka. Jakmile to zjistí jeho nadřízený, je postaven mimo službu. Ani to ale nemůže Portera zastavit. Je dopadením Bishopa tak posedlý, že se upne na starou rozmazanou fotku a ta ho dovede do světa temnějšího, než si kdy dokázal představit. A tehdy zjistí, že existuje jen jedna věc děsivější než mysl sériového vraha: mysl matky, která ho přivedla na svět.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když se nám na konci loňského roku poprvé představil talentovaný americký autor J. D. Barker se svým mrazivým thrillerem Čtvrtá opice, jednalo se vskutku o příjemné překvapení. Jeho románový debut jej vystřelil k výšinám a tak není divu, že sotva půl roku poté, co jsme se mohli začíst do prvního případu detektiva Sama Portera je zde pokračování, které navazuje na příběh první knihy. Kromě něj však přináší i další mrazivý případ, ze kterého vám bude tuhnout krev žilách. Pátá oběť je zde!!

D. Barker sice nikdy úplně nesnil o spisovatelské dráze, avšak osud a jeho publicistická praxe tomu chtěla jinak. Vše tak nějak samo vykrystalizovalo v jeho debutový román Čtvrtá opice, se kterým takřka okamžitě zaznamenal Barker celosvětový úspěch. Ostatně ani u nás se mu nevede vůbec špatně a všeobecná hodnocení kolem 90% hovoří za vše. Je tedy více než jasné, že očekávání od další jeho knihy nebudou vůbec malá. Zde vás nebudu moc napínat. Pátá oběť je zatraceně dobré čtení, které za sebou nechává i autorův debut. Barker je zkrátka talent od přírody a my se tak můžeme těšit z další vycházející hvězdy, která se vcelku záhy zařadí mezi stálice krimi žánru.

Avšak, ještě než se pustíte do samotného čtení, dovolím si jedno malé upozornění, Už se stalo tak nějak zvykem, že krimi série jsou sice v rámci jednotlivých dílů do určité míry provázané, zároveň se však dají snadno číst i zcela samostatně, aniž by vám unikaly nejdůležitější informace. V případě Páté oběti tomu však tak není. Tato kniha úzce navazuje na předchozí Barkerův román. Pátá oběť tak sice přináší i zbrusu nový případ, avšak dějová linie táhnoucí se z předchozí knihy je zde více než důležitá a tak by byla věčná škoda se ochudit o jedinečný zážitek, kdyby jste začali právě touto knihou. Pokud vás tedy Čtvrtá opice zatím míjela rozhodně to napravte, nebudete litovat.

Detektiv Porter je zpět. A i když se říká, že život jde dál, lapálie okolo zatčení Opičího vraha mu zkrátka stále nedá spát. Z Chicagského vraha se tak chtě nechtě stává Porterova nemesis, která jej evidentně bude provázet i nadále. Minimálně na chvíli však V4O musí ustoupit do pozadí. Před Porterem a celým policejním týmem totiž stojí nová výzva. Tou je mrtvá dívka která byla nalezena pod zamrzlou hladinou laguny v chicagském parku. Na tom by ještě nemuselo být nic divného, mohlo se jednat o nešťastnou náhodu během níž se dívka utopila. Jenže to by laguna nesměla být zamrzlá již několik měsíců, zatímco dívka se pohřešuje teprve tři týdny. Jako bonus má na sobě oblečení jiné dívky, jejíž zmizení nahlásili rodiče teprve před dvěma dny. Jak se zdá i nejnovější případ bude skutečně stát za to a policisty tak opět čeká řada bezesných nocí…

Kromě aktuálního případu, který začíná mrtvou dívkou v ledu se však Barker tentokrát věnuje nemalou měrou i “staršímu vyšetřování” z předchozí knihy. Celá kniha se tak opět větví hned do několika rovin v nichž sledujeme hned několik postav. Mimochodem podobný postup Barker zvolil i předchozí knize a tak pokud máte Čtvrtou opici již za sebou, nebude pro vás ani nejnovější kniha tohoto autora výraznějším překvapením.

Ostatně paralel s předchozí knihou je zde celá řada. O tom, že autor rozhodně nemá problém s trochou zvráceností a naturalisticky ztvárněným násilím, jsme se také již přesvědčili a Pátá oběť toto tvrzení jen potvrzuje. Když k tomu připočteme smysluplný příběh, úžasnou čtivost, která jde ruku v ruce s perfektně vygradovaným napětím, máme se opět na co těšit. O tom vás ostatně přesvědčí již úvodních pár stran, kdy vám bude vcelku brzy jasné, že vás tato kniha opět nenechá vydechnout. Barker tak opět splétá fascinující případ, kterému nechybí takřka nic a skutečně každý si zde přijde na své. Po dočtení je tak více než jasné, že v rukou držíme opět  jedinečný kousek, který může bez jediné pochybnosti kandidovat na nejlepší krimi thriller letošního roku.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..