J. D. Barker – Čtvrtá opice

0

 

ANOTACE:
Je perfekcionalista, je neuchopitelný, je psychopat. Přezdívá se mu Opičí vrah. Je to zabiják s pokřiveným viděním světa a s absolutní absencí soucitu.
Detektiv Sam Porter ho pronásleduje dlouhých pět let a po celou tu dobu od něj dostává balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti.
Teď ale došlo k významnému zvratu v pátrání: Porterovi se dostal do ruky vrahův deník. Podaří se mu z šílencových zápisků vydedukovat jeho osobnost? Dokáže rozklíčovat motivy jeho jednání? Pokud uspěje, mohl by dosáhnout něčeho donedávna nepředstavitelného – totiž najít příští Opičákovu oběť dřív, než bude pozdě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Čím dál častěji se čeští nakladatelé uchylují k nejrůznějším nálepkám na přebalu knih. Tu máme zaručený mezinárodní bestseller, doporučení známého autora, či nejlépe obojí dohromady. Žel bohu, jen málokdy dokáží tyto knihy svým obsahem skutečně zaujmout. Tomuto trendu podlehlo nyní i nakladatelství Domino u své novinky Čtvrtá opice. Naštěstí si tato kniha své označení plně zaslouží a žádný fanoušek thrillerů a kriminální literatury by ji neměl minout.

Vůbec poprvé se nám zde představuje další talentovaný autor, o kterém bezesporu ještě uslyšíme. J. D. Barker však nikdy úplně nesnil o spisovatelské dráze, vše tak nějak vyplynulo samo v době, kdy se Barker věnoval publicistice. Takřka okamžitě následovala celá řada mezinárodních úspěchu, z nichž zatím největší představuje kniha Čtvrtá opice, jejíž český překlad nám právě přineslo nakladatelství Domino.

Prakticky již od prvních stránek je jasné, že tato kniha vám nedá naprosto vydechnout. Samotná zápletka se sice nese v relativně klasickém duchu, největší síla knihy je však v tom, jakým způsobem nám Barker vše předkládá. V tomto ohledu si tento “nováček” nic nezadá ani s nejostřílenějšími autory tohoto žánru. Ostatně bude to pravděpodobně Jeffery Deaver, ke kterému má Barker nejblíže. Stejně jako tato legenda žánru, i on nám předkládá perfektně vystavěný příběh, plný zvratů a překvapení.

Ulicemi Chicaga již pět let obchází strach z děsivého sériového vraha, který místní policii zásobuje balíčky s děsivým obsahem. Každá doručená zásilka obsahuje část těla zavražděné oběti. Policie je na něj však zatím krátká a pro detektiva Sama Portera se stává doslova posedlostí. Jenže každý udělá někdy chybu a jak se zdá i na psychopata s přezdívkou Opičí vrah došlo. Právě ve chvíli kdy se chystal odeslat nový balíček jej na srazil autobus a ukončil tak jeho řádění. Tedy alespoň to si myslí policie, jeho případ však obestírá rouška tajemství a V4O si pro své pronásledovatele přichystal ještě jedno překvapení…

D. Barker celý příběh rozdělil na dvě části, jednak zde sledujeme příběhovou osu v níž probíhá samotné pátrání, které se větví hned do několika rovin v nichž sledujeme hned několik postav. A druhak se vracíme do minulosti pomocí deníkových zápisků samotného vraha. Trochu paradoxně je právě tato část asi nejzajímavější a napínavější, než samotné vyšetřování. Čtenáři si tak s tím pomatencem vytvoří daleko bližší vztah, než se samotnými vyšetřovateli, kteří zde tolik prostoru nedostali a jejich části se zaměřují především na samotný případ.

Barker si navíc rozhodně nebere servítky a nesnaží se chodit okolo horké kaše, ba právě naopak. Autor rozhodně nemá problém s trochou zvráceností a naturalisticky ztvárněným násilím. Naštěstí zde však není použito samoúčelně a Barker se nesnaží za každou cenu šokovat. Když k tomu připočteme smysluplný příběh, úžasnou čtivost, která jde ruku v ruce s perfektně vygradovaným napětím, dostáváme do rukou jedno z nejpříjemnějších překvapení letošní podzimní sezóny. Zkrátka a dobře i bestsellerové nálepky občas nelžou a Čtvrtá opice si beze zbytku zaslouží naší pozornost.

 


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..