J. Aaron, J. Palmiotti & S. Moore – Punisher MAX: Vánoce na odstřel

0

 

ANOTACE:
Vánoce v rudé
Vánoce jsou svátky… pomsty. Po jednom mafiánském pohřbu si skupina vdov usmyslí, že najme ideálního zabijáka, který je konečně zbaví muže, jenž jejich manžely dostal do rakví. Jak řeknou, tak udělají… jenže tím zabijákem je žena, smrtelně nebezpečná Siciliánka jménem Suspiria.
Napsali JIMMY PALMIOTTI a JUSTIN GRAY, kresba a obálka MARK TEXEIRA.
Seznam
Punisher si udělal vánoční seznam, ale místo dárků jsou na něm jména lidí, kteří moc zlobili a on je za to chce zabít. A typicky punisherovská nadílka nakonec čeká na ty, kdo můžou za vraždu malého chlapce. Bohužel se do případu zamotali potrestaný policista, truchlící matka a jeden zločinec na útěku – a čáru mezi hodnými a zlobivými jde nakreslit dost těžko. Tahle záhada je hluboká jako krbový komín a právě tak špinavá, a i když nakonec Punisher dojde k cíli, zbývá otázka: bude vůbec s to stisknout spoušť?
Napsal STUART MOORE a nakreslil C. P. SMITH.
Sláva na výsostech Bohu a pokoj lidem dobré vůle
Co by to bylo za Vánoce bez Punishera! Jistý gangster a jeho těhotná žena mají co dělat, aby unikli soupeřící mafiánské partě, ale naštěstí pro ně má Frank Castle vánoční náladu. I když udržet je naživu nebude snadné, protože lidí, kteří po nich jdou, nějak přibývá. Ale kdo kdy tvrdil, že vánoční zázraky jsou brnkačka, že?
Napsal JASON AARON a nakreslil ROLAND BOSCHI.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Vánoce jsou svátky klidu, míru, lásky a porozumění. Tedy alespoň pro většinu z nás a pak jsou zde tací, jako Frank Castle. Nesmiřitelný Punisher má na toto období v naprosté většině svůj názor, avšak i takového drsňáka, jakým Castle bezesporu je, občas přepadne vánoční nálada. A právě z tohoto důvodu existuje vánoční speciál, který nám s podtitulem Vánoce na odstřel přináší nakladatelství BBart.

Ačkoliv u nás Punisher vcelku nedávno začal zbrusu novou kapitolu pod taktovkou Jasona Aarona, tato jednohubka stojí zcela mimo jakoukoliv sérii. Díky tomu si ji užijí i ti čtenáři, kteří nemají Punishera tak načteno. Tento speciál s lehkou příměsí červených čepiček a vánočního cukroví v sobě ukrývá celkem tři “vánoční” příběhy, které v průběhu let s tímto hrdinou vyšly.

Za každou z nich stojí veskrze zkušení autoři. Jasona Aarona (Punisher, Skalpy, Dr. Strange) a Jimma Palmiottiho (Harley Quinn) patrně českým čtenářům netřeba představovat. Třetí povídku pak obstaral Stuart Moore, jenž se českým čtenářům představuje v této sbírce vůbec poprvé. Spojovacím článkem všech tří příběhu, jsou vcelku pochopitelně Vánoce. Příznivci drsnějšího čtení však mohou být naprosto v klidu, byť i na Franka Castla lehce dýchl duch Vánoc, místy se jedná o pořádně drsné čtení.

S podobnými sbírkami většinou bývá problém, že kvalita jednotlivých příběhů značně kolísá a jen málokdy se dá ve Vánočních speciálech najít něco skutečně výborného. Tyto kousky jsou tak spíše pro odlehčení, kde autoři získávají prostor navléct oblíbené hrdiny do santovských oblečků a ukázat je z trochu jiného úhlu (ahoj Znovuzrození hrdinů DC slaví Vánoce 😉 ).

Nyní se zdánlivě podobným konceptem přichází i Punisher. Ten se však od svých předchůdců v mnoha ohledech liší. Tím pravděpodobně nejzásadnějším bude fakt, že jednotlivé zde obsažené kousky jsou skutečně výborné a rozhodně by byla škoda si je nechat ujít. Všichni tři autoři skutečně pochopili, že Punishera nemohou jen tak poslat shánět dárky. A tak si každý z těchto třech příběhů zachovává jedinečnou punisherovskou atmosféru, okořeněnou právě o “vánoční prvky”. Navíc je kvalita jednotlivých příběhů úžasně vyrovnaná a jen s obtížemi zde budeme hledat kousek, který by za svými kolegy výrazněji zaostával.

To ostatně platí i pro samotnou kresbu. Tu v rámci jednotlivých příběhů obstarala trojice zkušených kreslířů Roland Boschi, C. P. Smith a Mark Texeira. Ti odvedli svou práci, stejně jako samotní scénáristé, skutečně na jedničku. Každý z nich má vcelku pochopitelně lehce odlišný styl a dodává tak Punisherovi na osobitosti. Avšak i přes určité odlišnosti rozhodně změna kresby u jednotlivých příběhů nikterak neruší. Všem třem kreslířům se navíc podařilo perfektně zachytit atmosféru a dodat tak jednotlivým povídkám lehký noirový nádech, který k tomuto hrdinovy skvěle sedí a zároveň se stává dalším spojujícím prvkem této “povídkové sbírky”.

Punisher: Vánoce na odstřel je krásnou ukázkou toho, že i podobné speciály se dají dělat s nápadem a odpovídající kvalitou. Nakladatelství BBart nám tak krátce před Vánoci přináší skutečně příjemné překvapení, které potěší nejen fanoušky Franka Castla. Pokud se tedy vyžíváte v trochu přehnaném násilí, hektolitrech krve a zároveň milujete santovské čepice, je tato jednohubka právě pro vás. Zkrátka a dobře užijte si Vánoce přesně podle Punisherových představ…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..