Iva Procházková – Vraždy v kruhu: Muž na dně

0
ANOTACE:

Kolik motivů může mít jedna vražda? Kolem mrtvého z jezera se vynoří plejáda svérázných osob: od pěstitele konopí přes renomovaného architekta, promiskuitního policistu až po tajemnou Kubánku. Spolu s kriminalistou Holinou nahlédneme hluboko do jejich životů propojených pletivem silných citů a rozporuplných činů. Jak si neortodoxní vyšetřovatel poradí s labyrintem emocí a podezřelých?
Kriminální román Ivy Procházkové je předehrou seriálu České televize Vraždy v kruhu (2015) s Ivanem Trojanem, Richardem Krajčem a Hanou Vagnerovou v hlavních rolích. V románu poznáváme hrdiny s časovým předstihem dvou let, sledujeme začátky jejich vztahů, jsme u samých kořenů jejich pozdějších „televizních“ osudů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Už je tomu skoro rok, co jsme na televizních obrazovkách mohli poprvé spatřit krimi seriál Vraždy v kruhu. Ten u nás trochu netypicky doplnila i knižní předehra Ivy Procházkové. Ta v ní rozvíjí vztahy jednotlivých hrdinů před prvním dílem seriálu a nabízí i zajímavou detektivní zápletku. Tuto dvojici nedávno doplnila i audioknižní verze této knihy, kterou má na svědomí vydavatelství Tympánum.

th-800x600-3d_vrazdy_v_kruhu_2mp3cdIva Procházková v ní pro posluchače připravila detektivní příběh, ve kterém kromě násilí a drog hrají důležitou roli i vztahy jednotlivých protagonistů, které rozhodně nejsou jednoduché. Už ve chvíli, kdy je v jezeře bývalého pískového lomu Vrchlík nalezena mrtvola kladenského policisty Zavadila, je kriminalistům v čele s majorem Holinou jasné, že na ně žádná jednoduchá práce nečeká. V pátrání po vrahovi se tak Holina s kolegy vydává i po těch nejmenších stopách, které by jim mohli pomoci. Neváhá využít i neortodoxní metody, které do běžného repertoáru policejních praktik nepatří. Pomůže však astrologie s dopadením vraha, nebo naopak zavede vyšetřovatele do slepé uličky?

stastny-janAčkoliv se seriál mohl opřít o řadu známých osobností v čele s Ivanem Trojanem, Richardem Krajčem, či Hanou Vágnerovou, Tympanum se rozhodlo, že nevsadí na žádnou z ústředních postav. Narátorem této knihy se tak stal Jan Šťastný, který se sice ve Vraždách v kruhu také objevil, avšak pouze v jedné epizodní roli. Díky tomu si posluchači nebudou jeho hlas nutně spojovat s žádným z hlavních hrdinů, jak by tomu bylo, kdyby příběh načetl právě Trojan nebo Vágnerová.

I přes relativně dobré herecké obsazení se však seriál nesetkal u kritiky a široké veřejnosti příliš kladných hodnocení. Z části za to může i již zmíněná astrologie, která v seriálu působí dosti nepatřičným dojmem. Kniha naštěstí se seriálem, kromě hlavních postav, moc společného nemá. Což je ostatně vidět i na jejích hodnoceních, ve kterých si oproti seriálu vede nepoměrně lépe. Avšak i zde se se zmíněnou astrologií setkáme, ovšem na rozdíl od seriálu dokázala autorka tyto metody do knihy dostat daleko méně násilnou formou. Díky tomu působí daleko ucelenějším dojmem a zmíněné praktiky jsou zde zajímavým oživením.

Dokázal však Jan Šťastný zachovat atmosféru tohoto českého krimi příběhu,  nebo se spíše dočkáme rozporuplných pocitů? Úspěch, nebo neúspěch audioknihy leží z velké části na výkonu interpreta. V případě Jana Šťastného však můžeme být naprosto v klidu. Přestože tento herec nepatří mezi nejvytěžovanější interprety a Vraždy v kruhu: Muž na dně, jsou jeho prakticky první knihou, kterou načetl úplně sám, na jeho projevu to není nikterak znát. Jan Šťastný tak posluchače provází po celou dobu poslechu svým sametovým uklidňujícím hlasem.

schefik-banner

Někdo by mohl namítnout, že si interpret mohl více pohrát s intonací a odlišením jednotlivých postav, text je však natolik průhledný a jednoduchý, že s orientací rozhodně nebudete mít problémy. Celá kniha se víceméně nese ve stejném duchu a tempu, kdy opravdu není potřeba nikam spěchat. Ba naopak, právě v těchto chvílích skvěle vynikne interpretův hlas, který navozuje tu správnou atmosféru. K té ostatně dopomáhá i úsporný hudební soundtrack, jenž odděluje jednotlivé kapitoly a napomáhá tak v samotné orientaci příběhu.

Po technické stránce se jedná o výtečně odvedenou práci, za kterou se rozhodně nikdo v Tympánu nemusí stydět. Po stránce příběhové sice kniha nemusí díky zmíněné astrologii sednout úplně všem, na druhou stranu však neobsahuje ani zbytečné násilí. Což je rozhodně vítaná změna oproti všem severským detektivkám, kde co nejděsivější vraždy jsou již běžným standardem.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply