Ian Manook – Kruté časy

0

ANOTACE:
Step v mrazu a sněhu, tak ještě Mongolsko neznáme: Ian Manook navázal na úspěšný thriller, který se četl po celém světě. Jeho nová kniha přivádí už známé postavy – mezi nimiž nechybí komisař Jerúldelger, jeho kolegyně Ojún a částečně utajená milenka Solongo, ale také sympatický kluk Gantulga – do čerstvých, jistěže nečekaných, napínavých a nebezpečných situací. I v tomto díle děj osvěžují přesné popisy asijské stepi, tentokrát v zimní variantě, a vyšetřování se odehrává na pozadí politických intrik a korupce, v zemi, jež se pomalu vypořádá s dědictvím minulosti, kde krásné scenérie kazí silné znečištění a vstřícní a milí jsou především ti, kdo žijí v krutých a nuzných podmínkách. Podíváme se i do Ruska a do Číny a dokonce i do Francie… a s Jerúldelgerem sice budeme mrznout v minus třiceti, ale zase si pochutnáme na nových krajových specialitách. Snad svůj bezmocný vztek s pomocí mnichů a krásné Solongo dokáže zvládnout.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Jerúldelger – drsná kriminálka beroucí si to nejlepší od skandinávských kolegů, avšak zasazená do originálního a nespoutaného prostředí exotického Mongolska učarovala řadě čtenářů. Nyní se po více než roce můžeme do mongolských stepí opět vrátit, jelikož nám Kniha Zlín přináší další případ podmanivého Jerúldelgera a jeho kolegů v pokračování série, jenž vychází pod názvem Kruté časy.

Opět se tak můžeme přenést do opravdu originálního prostředí, se kterým se u nás v knihách moc nesetkáváme. Manook se navíc ve své druhé knize neomezuje pouze na Mongolsko. Svého hrdinu ale vysílá i do sousedního Ruska, do komunistické Číny a do konce i do Francie. To je rozhodně příjemným oživením, přesto si troufám tvrdit, že pro většinu čtenářů budou nejatraktivnější pasáže právě z Mongolska.

Již v úvodní knize bylo právě prostředí jedním z největších lákadel, kde samotná detektivní zápletka byla spíše povinným doplňkem. V podobném stylu pokračují i Kruté časy, i když zde má vyšetřování daleko zásadnější roli, než tomu bylo v první díle. I tak si ale autor neodpustil čtenářům přiblížit další zvyky i přírodu těchto nespoutaných částí daleké Asie. Jako malý bonus přináší třeskuté mrazy a sníh prohánějící se po stepích. Oproti tomu je zde hlavní město tonoucí v dusivém smogu. To je však jen pár z útrap, které na Jerúldelgera čekají, to pravé nebezpečí číhá někde jinde.

Aby toho nebylo málo začnou z nebe padat mrtvoly lidí i zvířat, Jerúldelger je obviněn z vraždy své bývalé spolupracovnice, prostitutky Colette a Gantulga zmizel neznámo kam. Je vůbec možné, aby toto zdánlivě zcela nesouvisející události spolu nějak souvisely? Kdo za nimi stojí a jaké nebezpečí na hrdiny tohoto románu ještě čeká? Jerúldelger tak bude muset jít opět takřka přes mrtvoly a ve svém pátrání se postavit daleko silnějším soupeřům, kteří zpovzdálí tahají za mocenské nitky…

A právě politika je vedle prostředí a samotné detektivní zápletky, jedním z ústředních motivů této knihy. Těšit se tak můžeme na příběh plný politických skandálů, mocenských bojů, korupce a zneužívání moci v postkomunistickém Mongolsku, zemi která se stále úplně nevyrovnala se svým “historickým komunistickým dědictvím”. Manook tak ve svém novém románu ukazuje i poněkud odvrácenou stranu této nespoutané asijské země a dává tušit, že na běžné obyvatele této země čeká ještě dlouhá cesta za úplnou svobodou a blahobytem.

Řada čtenářů vyčítala úvodní knize chabou detektivní zápletku, či lehké přitažení za vlasy. V tomto ohledu se Manook bezesporu zlepšil po všech stránkách. Vyšetřování případu se tak věnuje podstatná část knihy, zápletka je propracovanější a spletitější, ubylo i nejrůznějších berliček, kdy nám Jerúldelger bude připadat jako další Chuck Norris. Na druhou stranu určité rezervy zde stále jsou a ani Kruté časy rozhodně nejsou bez chybičky. Je však pravda, že tyto mezery lehce nahradí právě atraktivita prostředí, celková atmosféra a v neposlední řadě také charaktery, kolem kterých se celý příběh točí.

Kruté časy sice nejsou, stejně jako Jerúldelger, úplně bez chyb, přesto se jedná o svěží dílko, které by bylo velká škoda minout. Nabízí prakticky vše co běžný fanoušek detektivní literatury požaduje a navrch přidává atraktivní a originální prostředí, díky kterému působí tato série tak originálně a svěže.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.