Hugo Pratt & Milo Manara – Indiánské léto / El Gaucho

0

 

ANOTACE:
KOMIKSOVÁ KLASIKA V TOM NEJDOKONALEJŠÍM PROVEDENÍ!

Dva historické příběhy od dvou slavných tvůrců. Scenáristy a kreslíře Huga Pratta (Corto Maltese) a legendárního mistra evropského erotického komiksu Mila Manary! V příběhu El Gaucho se dostaneme do napoleonských válek, přímo do víru nelítostných námořních bitev a krutých pravidel. A v komiksu Indiánské léto se přeneseme do sedmnáctého století, kde malá skupina osadníků poklidně přežívá poblíž indiánského kmene… než tragická událost rozpoutá krvavou válku. Prattovy scénáře jsou temné, násilné a historicky přesvědčivé, Manarova kresba je nádherná a jeho ženy svůdné.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Evropská komiksová alba u nás zažívají v poslední době nebývalý boom. Na začátku tohoto úspěchu však stála komiksová řada, která je zde s námi již od roku 2010. Mistrovská díla evropského komiksu nám za dobu své existence přinesla celou řadu legendárních titulů a významných jmen komiksového světa. A ani svazek s jubilejním číslem 20 nebude v tomto ohledu žádnou výjimkou.

Nakladatelství Crew si pro nás po fantastickém Stormovi připravilo další opravdovou lahůdku v podobě dvojalba Indiánské léto / El Gaucho, za kterou stojí další dvě význačná jména evropského komiksu. Mila Manaru asi netřeba českým čtenářům příliš představovat. Tato legenda erotického komiksu u nás stihla již v průběhu let zdomácnět. Oproti tomu pro Hugo Pratta se tentokrát jedná o českou premiéru. Tvůrce legendárního Corto Maltese se tak v případě této “dvojknihy” spojil s ikonickým Milem Manarou a společnými silami nám představují dva dnes již klasické historické příběhy, které jsou vcelku pochopitelně s ohledem na Manarovu přítomnost lehce říznuté erotikou.

Oba zde obsažené příběhy mají již vcelku pěkných pár křížků za sebou. V případě Indiánského léta dokonce více než třicet. Tento komiks totiž vznikl již v roce 1987, kdy toto album vyšlo u nakladatelství Casterman. O osm let později, konkrétně v roce 1995 jej následoval El Gaucho, ve kterém oba tvůrci navázali na svou dřívější spolupráci. O scénář se jak u Indiánského léta, tak u El Gaucha postaral právě Hugo Pratt, zatímco samotná kresba včetně ladných křivek lepých žen zůstala na bedrech Mila Manary.

Ačkoliv ve většině čtenářů bude Milo Manara evokovat dojem, že aktuální MDEK spadá mezi klasické erotické příběhy, opak je pravdou. Na erotiku sice v obou příbězích narazíme, avšak v daleko menší míře, než jsme u tohoto tvůrce zvyklí. Vděčit za to můžeme právě Prattovi, jenž je velkým milovníkem historie, což se nemalou měrou projevuje i na jeho komiksech. O čemž se konečně mohou díky aktuálnímu přírůstku do řady MDEK přesvědčit i čeští čtenáři.

V úvodním příběhu této knihy Indiánském létě Pratt staví na stejných historických základech, jako dnes již legendární  román Nathaniela Hawthorna Šarlatové písmeno. Přivádí nás tak do Severní Ameriky sedmnáctého století, doby prvních osadníků. A právě nedaleko od osady New Canaan poblíž indiánského kmene Squando přežívá v lesích malá skupina osadník., Jejich poklidný život však naruší tragická událost, která se stane počátkem velkého konfliktu, na jehož konci bude nemalé množství mrtvých, krve a slz…

Pointa i samotný scénář se sice nese v relativně jednodušší rovině, i přesto se Prattovi daří perfektně zachytit celkovou atmosféru a předat čtenářům určité poselství. Celkovému dojmu nemalou měrou dopomáhá i úžasná lehkost a čtivost, se kterou je příběh napsán. Na druhou stranu se skutečně nejedná o žádné geniální dílko, ze kterého bychom si sedli příslovečně na zadek a které by zároveň bylo ukázkou Prattovi geniality. Více než co jiného tak Indiánské léto sází na spojení dvou známých jmen, přesto se nemusíme bát, že by snad tento komiks byl v rámci MDEKu pouze do počtu.

To co bylo řečeno o Indiánském létu bezezbytku platí i pro druhý příběh – El Gaucho. Tentokrát však vyměníme reálie Severní Ameriky za nespoutanou Argentinu, ve které budeme sledovat pohnutý osud mladého anglického bubeníka Toma Browna, jenž si na nudný život rozhodně nemůže stěžovat. Příběh lemovaný prostopášnými prostitutkami, obětavými přáteli, stejně jako krvavými střety a neradostnou budoucností zakončuje světem protřelý Brown takřka o sto let později v jedné indiánské osadě.

Ať už vás oba příběhy po scénáristické stránce uchvátí či nikoliv, stále je zde dynamická Manarova kresba, která k celkovému pojetí těchto dvou příběhů skvěle sedí. Manara zkrátka umí a je jedno zda jde o akční scény plné přestřelek a bitev, či vyobrazení dráždivých scén s notně obdařenými dívkami. Ostatně, tak jak známe tohoto autora nejlépe.

Spojení dvou legend italského, potažmo evropského komiksu rozhodně nedopadlo vůbec zle. Samozřejmě v tomto případě nemůžeme očekávat rozmáchlou ságu typu Metabaronů, či Incalu. Indiánské léto a El Gaucho si však rozhodně své fanoušky najde. Když už nic jiného nabízí zajímavý exkurz do historie, zabalený do skutečně líbivého kabátku. Podobně zaměřených komiksů však u nás stále moc nevychází a tak můžeme být rádi za každou vlaštovku. Když se jí navíc ujmou dva takto zkušení autoři je takřka jasné, že výsledek nemůže dopadnout vyloženě špatně.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..