Hugh Howey – Turnus

0

ANOTACE:
Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď.
Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál.
O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Už je tomu rok co u nás vyšel úspěšný sci-fi román Hugha Howeyho Silo. Příběh o lidské rase přežívající v podzemních bunkrech zaujal nejen miliony čtenářů po celém světě, ale i u nás. Po dočtení vás bezpochyby napadla řada otázek, na které nám autor nedal odpověď. Naštěstí právě u Knižního klubu vychází pokračování Sila pod názvem Turnus, které by na řadu z nich mohlo odpovědět.

big_silo-2-turnus-RyN-245085Howey na předchozí knize ukázal, že když máte dobrý nápad, který dokáže zaujmout, štěstí si vás najde samo. Silo mu tak poskytlo vskutku lukrativní smlouvu u nakladatele a tak se Hugh Howey mohl vcelku v klidu věnovat dalšímu psaní. Plody jeho práce si můžeme nyní přečíst i my. Přestože Turnus vychází jako druhý v pořadí, dějově se řadí před samotné Silo. Dostává se nám tak do rukou prequel, který nám ukáže, co předcházelo životu v “Silech”.

Většina z vás asi už správně pochopila, že znalost předchozí knihy v tomto případě rozhodně není nutná. Howey na to jde zkrátka od lesa a přináší nám zbrusu nový příběh ze stejného postapokalyptického světa. I když toto asi taky není úplně přesné tvrzení, ostatně přesvědčte se sami.

Je polovina 21. století a běžný život se víceméně neliší od toho dnešního. To se má však brzy změnit minimálně pro mladého kongresmana Donalda Keena, jenž byl přizván ke spolupráci na přísně tajném projektu. Donald původně vystudoval architekturu a ani netuší, jak moc se budou jeho vědomosti hodit. Dostává za úkol navrhnout systém podzemních bunkrů, které by v případě katastrofy mohly sloužit k záchraně lidí. Je však vůbec možné, že by někdo vynakládal nepředstavitelné množství peněz na něco, co nemá v současnosti využití? Něco tady nehraje a Donaldovi to pomalu začíná docházet…

O řadu let později se v Silu 1 probouzí člověk, aby po hibernaci odsloužil svou další šestiměsíční směnu, než půjde zase na sto let spát. Něco je však špatně. Oproti všem předpokladům se pomalu začíná rozpomínat na minulost, která je v současné společnosti přísným tabu. Navíc ztratili spojení se Silem 17 a v Silu 18 se začínají rodit nepokoje…

shift-howey-fabbriPokud jste měli možnost přečíst si předchozí Howeyho knihu, budete i v Turnusu jako doma. Autor tak pokračuje v zajetých kolejích. Celý děj však tentokrát zatraktivňuje i výlety mimo Sila, tedy do doby, kdy se začalo s jejich budováním. Díky tomu nejsou kulisy, ve kterých se kniha odehrává, tolik monotónní a při čtení na vás tak snadno nepadne klaustrofobie a pocit stísněnosti z uzavřeného prostoru, jako tomu bylo u Sila.

Co však zůstává stejné je strhující děj, který vás vtáhne již od první strany.  Autor navíc stejně, jako u předchozí knihy, nechal u ledu všechny náctileté hrdiny. Díky tomu zde máme opět plnokrevné sci-fi, kterým nepohrdnou ani harcovníci odkojení klasiky žánru. Jasným důkazem zaměření celé série na dospělé čtenáře je i fakt, že se opět můžeme těšit na zákulisní pletichy a na boj o mocenské postavení, vzpoury i pátrání po pravdě. V tomto ohledu se autor drží stejného konceptu jako u Sila, ovšem proč měnit něco co tak dobře funguje, že?

Turnus je pro fanoušky Sila takřka bezpodmínečnou nutností. Ostatně, kde jinde bychom dostali odpovědi na otázky, které nás po dočtení “předchozího” dílu napadly? Hugh Howey tak dostál své pověsti vynikajícího vypravěče a svým fanouškům přináší další fantastickou knihu z pro nás ne moc radostné budoucnosti.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..