Hugh Howey – Silo

0

Už je to tady zase. Země to má za pár a poslední zbytky lidstva se musí ukrývat hluboko pod zemí, aby vůbec přežili. Klasická šablona, kterou najdete s pár obměnami v každé druhé young adult dystopii. Naštěstí se ale najde i pár výjimek a právě mezi ně by se teoreticky mohl řadit i bestseller Hugha Howeyho. Nechme tedy předsudky stranou a pojďme nahlédnout do děsivé budoucnosti, kdy jedinou nadějí lidstva je SILO.

Hugh Howey je zářným příkladem toho, že psát a být úspěšný můžete i bez toho, aniž byste měli za zády velkého nakladatele. Hugh již od mala zbožňoval všemožné sci-fi příběhy a postupem času dozrál k přesvědčení, že napsat něco sám nemusí být úplně špatný nápad. Navíc v dnešní době takřka neomezených možností. Usedl tedy k počítači a začal psát. Jelikož jako knihkupec předpokládal, že se mu u žádného nakladatelství nepodaří příběh udat, rozhodl se jít na to trochu jinou cestou.

Svůj román začal vydávat sám v elektronické podobě a prostřednictvím Amazonu ho nabízel za malý poplatek ke stažení i ostatním. Netrvalo dlouho a Silo se dostalo mezi bestsellery e-knih na Amazonu. Přesto trvalo americkým nakladatelům dost dlouhou dobu, než si této knihy všimli. V době, kdy Howeymu nabídli smlouvu na vydání Sila, měl tento autor již za sebou více než půl milionu prodaných ebooků.

Není proto divu, že si jako první autor v historii ponechal práva na elektronické knihy. Nakladatelství Simon a Schuster tak prodal za šestimístnou sumu práva pouze na papírovou knihu. Konec jako z Hollywoodského filmu ovšem přichází až ve chvíli, kdy Hugha kontaktovalo studio 20th Century Fox s nabídkou na zfilmování jeho knihy. To je však zatím hudba budoucnosti a nám zatím nezbývá nic jiného, než se ponořit do “tradiční” papírové, nebo elektronické knihy.

Země již nikdy nebude jako dřív, krajina zamořená jedy není právě místo, kde bychom chtěli žít. A tak se lidstvo ukrylo pod zemí, kde se naučilo žít, milovat se i umírat. Nikdo nemyslí na to, že by chtěl jít ven. Opustit silo totiž znamená smrt. Přesto se našel jeden člověk, který toto vyslovil nahlas. Šerif Holston se tak dobrovolně vydává na povrch čistit senzory sila a do náruče jisté smrti…

Lidé si již tak nějak zvykli na to, že silo pravděpodobně nikdy neopustí, přesto se jednou za čas zvedne vlna odporu, která dovede silo až na samý pokraj existence. Pod dlouhých letech klidu a míru se opět začínají bouřit spodní patra, ovládaná lidmi z mechanického úseku proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají tito dělníci šanci na úspěch? Nebo IT opět uchrání svá nejstřeženější tajemství?

Ačkoliv je zde s námi Silo již šest let, evidentně má stále co nabídnout. Ostatně, právě letos se tato kniha dočkala nového vydání pod hlavičkou nakladatelství Laser. My se tak po letech můžeme opět vydat pod hlubokou zem, abychom se vžili do silného příběhu, který si pro nás autor přichystal. Mezi největší pozitiva navíc patří fakt, že Silo není příběhem náctiletých hrdinů, kteří v posledních letech doslova ovládli knižní business a setkáváme se s nimi v každé druhé knize. V Silu tomu tak není. Díky tomu mohou čtenáři očekávat mrazivý postapokalyptický thriller, který je vykreslen do nejmenších detailů, a ve kterém má každá postava své místo a nezanedbatelnou úlohu.

Hugh Howey natěsnal na téměř pět set stran hutný příběh, ve kterém si každý najde to své. Od politikaření a vzpoury, až po pátrání po pravdě, která může být daleko děsivější, než ty nejšílenější představy hlavních hrdinů. Celý příběh navíc prožíváme z pohledu několika různých postav, časových úseků a místa dění. Díky tomu tak čtenáři dostanou opravdu komplexní pohled do útrob sila a života v něm. A věřte, že není moc o co stát. 

Jediným menším mínusem může být celková rozsáhlost příběhu. Některým pasážím by rozhodně neuškodilo kdyby zde zasáhl editor a o pár stran je zkrátil, protože obzvláště u popisných pasáží se může někdo začít trochu nudit. Na druhou stranu je Silo právě díky těmto detailům skvěle propracované a realistické. Howey si zde dal opravdu záležet a tak poznáme skoro i ten nejmenší šroubek sila stejně tak dobře, jako myšlenkové pochody jednotlivých postav.

Silo společně s dalšími dvěma díly nabízí opravdu zajímavý příběh, který má rozhodně šanci zaujmout. A i když patrně nebude lámat všechny prodejní rekordy v rámci žánru patří rozhodně k tomu lepšímu, po čem můžeme sáhnout. Hugh Howey zkrátka stvořil jedinečný příběh, který nadchne nejednoho čtenáře a dá mu tak vzpomenout na dobu kdy sci-fi a fantasy neovládali děti, kterým sotva vyrašilo na bradě prvních pár chlupů. Nahlédněme do temné budoucnosti lidstva, která nemusí být až tak vzdálená od toho, co se může doopravdy stát…HUGH HOWEY – SILO
SÉRIE: SILO
PŘEKLAD: JIŘÍ ENGLIŠ
VYDAL: KNIŽNÍ KLUB (LASER)
ROK: 2014 (2020)
STRAN: 496
ISBN: 978-80-242-4449-5

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..