Hugh Howey – Silo

1

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).

…………………………………………………………….

Už je to tady zase, Země to má za pár a poslední zbytky lidstva se musí ukrývat hluboko pod zemí aby vůbec přežili. Klasická šablona, kterou najdete s pár obměnami v každé druhé young adult dystopii. Jenže co když tu tentokrát nemáme knihu pro dospívající čtenáře a celý příběh je na rozdíl od těchto jednohubek dotažen téměř k dokonalosti? Nechme předsudky stranou a pojďme nahlédnout do děsivé budoucnosti, kdy jedinou nadějí lidstva je SILO.

large (5)1Hugh Howey je zářným příkladem toho, že psát a být úspěšný můžete i bez toho aniž byste měli za zády velkého nakladatele. Hugh již od mala zbožňoval všemožné sci-fi příběhy a postupem času dozrál k přesvědčení, že napsat něco sám nemusí být úplně špatný nápad. Navíc v dnešní době takřka neomezených možností. Usedl tedy k počítači a začal psát. Jelikož jako knihkupec předpokládal, že se mu u žádného nakladatelství nepodaří příběh udat, rozhodl se jít na to trochu jinou cestou.

Svůj román začal vydávat sám v elektronické podobě a prostřednictvím Amazonu ho nabízel za malý poplatek ke stažení i ostatním. Netrvalo dlouho a Silo se dostalo mezi bestsellery e-knih na Amazonu. Přesto trvalo americkým nakladatelům dost dlouhou dobu než si této knihy všimli. V době kdy Howeymu nabídli smlouvu na vydání Sila, měl tento autor již za sebou více než půl milionu prodaných ebooků.

Není proto divu, že si jako první autor v historii ponechal práva na elektronické knihy. Nakladatelství Simon a Schuster prodal za šestimístnou sumu práva pouze na papírovou knihu. Konec jako z Hollywoodského filmu ovšem přichází až ve chvíli, kdy Hugha kontaktovalo studio 20th Century Fox s nabídkou na zfilmování jeho knihy. Režie by se navíc neměl ujmout nikdo jiný než Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).

Země již nikdy nebude jako dřív, krajina zamořená jedy není právě místo kde bychom chtěli žít. A tak se lidstvo ukrylo pod zemí, kde se naučilo žít, milovat se i umírat. Nikdo nemyslí na to, že by chtěl jít ven. Opustit silo totiž znamená smrt. Přesto se našel jeden člověk, který toto vyslovil nahlas. Šerif Holston se tak dobrovolně vydává na povrch čistit senzory sila a do náruče jisté smrti…

WOOL_hi-res

„Zavolej starostku. Řekni jí, že chci jít ven.“

Lidé si již tak nějak zvykli na to, že silo pravděpodobně nikdy neopustí, přesto se jednou za čas zdvihne vlna odporu, které dovede silo až na samý pokraj existence. Pod dlouhých letech klidu a míru se opět začínají bouřit spodní patra sila, ovládaná lidmi z mechanického úseku proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají tito dělníci šanci na úspěch? Nebo IT opět uchrání svá nejstřeženější tajemství?

Jako největší pozitivum knihy je fakt, že Silo není příběh náctiletých hrdinů. A dnešní době je to až neuvěřitelné. Přeci jen dnes hrají teenageři prim v každé druhé knize. V Silu tomu tak není. Díky tomu mohou čtenáři očekávat mrazivý postapokalyptický thriller, který je vykreslen do nejmenších detailů a ve kterém má každá postava své místo a nezanedbatelnou úlohu.

„Tehdy mu ten zatuchlý betonový válec s patry a patry bytů, dílen, hydroponických zahrad a čističek plných změti trubek připadal jako rozlehlý vesmír, obrovský prostor, který člověk nikdy nedokáže celý prozkoumat, labyrint, ve kterém se on nebo jeho kamarádi mohou ztratit navždy.“

Hugh Howey natěsnal na téměř pět set stran hutný příběh, ve kterém si každý najde to své. Od politikaření a vzpoury, až po pátrání po pravdě, která může být daleko děsivější než ty nejšílenější představy hlavních hrdinů. Celý příběh navíc prožíváme z pohledu několika různých postav, časových úseků a místa dění. Díky tomu tak čtenáři dostanou opravdu komplexní pohled do útrob sila a života v něm. A věřte, že není moc o co stát.

 

 

Jediným menším mínusem může být celková rozsáhlost příběhu. Některým pasážím by rozhodně neuškodilo, kdyby zde zasáhl editor a o pár stran je zkrátil, protože obzvláště u popisných pasáží se může někdo začít trochu nudit. Na druhou stranu je Silo právě díky těmto detailům skvěle propracované a realistické. Howey si zde dal opravdu záležet a tak poznáme skoro i ten nejmenší šroubek sila stejně tak dobře jako myšlenkové pochody jednotlivých postav.

Silo u nás asi nebude patřit mezi naprosté bestsellery, i když může překvapit. Potenciál na to má dobrý a prodeje v zahraničí svědčí o tom, že Hugh Howey stvořil jedinečný příběh, který nadchne nejednoho čtenáře a dá mu tak vzpomenout na dobu kdy sci-fi a fantasy neovládali děti, kterým sotva vyrašilo na bradě prvních pár chlupů. Nahlédněme do temné budoucnosti lidstva, která nemusí být až tak vzdálená od toho co se může doopravdy stát.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Knižní Klub
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdHugh Howey – Americký autor fantastiky (nar. 1975), proslul jako komerčně velmi úspěšný autor, který prodal filmová práva a nepotřeboval k tomu nic než laptop. V mládí se vedle školy věnoval rovněž počítačům a na vysoké si kvůli úsporám za nájem koupil obytný člun, což ho nakonec dovedlo k zaměstnání námořního kapitána. Na cestách si našel manželku, která mu poté vzala vítr z plachet. Místo toulek po světě se začal toulat vlastní fantazií a psát příběhy s odvážnou Molly Fyde, pro kterou v pětadvacátém století neexistuje nic, co by nesvedla, nebo o co by se alespoň nepokusila. Od roku 2009 začal své příběhy publikovat v elektronické podobě prostřednictvím tzv. Kindle Direct Publishing přímo na Amazonu. Brzy se přidaly další práce, až v roce 2011 vydal úvodní povídku z postapokalyptického světa, kde lidstvo přežívá v zajetí rozsáhlých podzemních sídlišť. Prvních pět novel později vyšlo společně také knižně pod názvem Wool (2012) a ve stejném světě se odehrává rovněž série tří dalších novel vydaná společně jako The Shift (2013). O zfilmování příběhu se zajímá samotný Ridley Scott. U nás první knihu chystá Euromedia Group v nakladatelství Knižní klub.
  

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. som za holstpnovou prvou časťou a hľadala som recenzie. zatiaľ vo všetkom súhlasím vyzerá to na dobrú knihu, idem pokračovať v čítaní ^u^

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..