Hrajeme si s dětmi: Tajemný hrad, Poklady Karibiku

0

Když krátce před Vánoci zamířila do obchodů původní česká rodinná hra Karak, stala se vcelku záhy obrovským hitem. Jednoduchá pravidla, kouzelná grafika a atraktivní téma zkrátka láká. Věřte však, že velmi podobně stavěné hry zde byly i před Karakem. Vzpomenout můžeme například hned dva kousky ze stáje Kukuryku – Tajemný hrad a Poklady  Karibiku, které na náš trh přineslo vydavatelství Blackfire.

Obě hry se vyznačují příjemnou “pohádkovou” grafikou, jednoduchými pravidly a více než příznivou cenou, která bezpochyby potěší nejednoho rodiče. Děti budou naopak jásat z “puzzle” dílků a nejrůznějších “příšerek”, se kterými se v těchto hrách budou moci potkat. Vzhledem k ceně je více než jasné, že se jedná především o jednodušší kousky zaměřené na děti. Hry jsou určené pro 2-4 hráče od sedmi let, s menší pomocí je však bez problému zvládnou i předškolní děti. Jedna partie pak zabere do 45 minut.

Koncept samotných her je velmi podobný, přesto však nabízejí značně odlišný zážitek. Ještě než se však pustíme do hraní nahlédněme na obsah balení. A začít můžeme rovnou u Tajemného hradu, který je skutečně více než podobný s Karakem, který si možná dokonce u této hry bral inspiraci. V relativně malé tmavě modrofialové krabici se ukrývá šedesátka puzzle dílků bludiště, čtyři figurky, hrací kostka, čtyři karty hráčů s ikonami protivníků a předmětů a celá řada kulatých žetonů. Ty jednak ukrývají naše protivníky v čele se třemi draky, ale také důležité předměty, bez kterých bychom nemohli zvítězit, “teleportační zrcadla” a především pak princeznu, kterou se budeme snažit zachránit.

Cíl hry je jasný, najít a zachránit ve spletitém bludišti princeznu. Ještě než se tak stane, musíte porazit tři draky, k tomu ale potřebujete vždy meč v dané barvě. Musíte tak prohledávat bludiště (přikládáním nových puzzle dílků), než na některý narazíte. Odměnou za poražení některého z draků vám bude jeden ze tří magických předmětů, které potřebujete k záchraně princezny. Pravidla jsou tedy vskutku jednoduchá a jediné co dítko musí umět je počítat do deseti. S tím mu však může pomoci některý ze spoluhráčů.

Samotné souboje jsou zde obstarávány pomocí hrací kostky, která určí váš úspěch, či neúspěch. Hra je tedy skutečně velkým dílem ovlivněna náhodou. Na druhou stranu se jedná o hru pro děti, kde je každé zjednodušení rozhodně vítáno. Díky tomu nebude tato hra malým hráčům připadat příliš složitá. Navíc díky dobře provedeným hráčským deskám mají hráči stále před sebou, vše potřebné a nemusí se zbytečně probírat pravidly. Ihned vidí kolik musí hodit aby porazili daného protivníka i jaké předměty jim chybí k záchraně princezny.

Podobný princip využívá i druhá zmíněná hra Poklady Karibiku, přesto je zde několik zásadních rozdílů, které zcela mění herní zážitek. Popravdě v tomto ohledu zcela jasně vítězí Tajemný hrad. Přesto si však i tato “podmořská” hra najde své fanoušky. Ostatně kdo někdy netoužil potom najít nějaký poklad.

Samotná krabice ukrývá velice podobný obsah, jako předchozí hra. Najdeme zde šedesátku kartonových puzzle dílků, ze kterých budeme ve hře vytvářet podvodní jeskyni. čtveřici kartonových figurek s podstavci. Čtyři desky člunů pro naše poklady, “kolo štěstí”, které nahrazuje kostku, žeton žraloka a v neposlední řadě opět celou řadu kulatých žetonků, které ukrývají poklady, škeble a mince.

Základní princip je opět stejný, postupné prozkoumávání bludiště (jeskyně) a získání co nehodnotnějších pokladů. Od předchozí hry se poklady Karibiku liší hned několika věcmi. Hráči na tahu vždy roztočí žlutou ručičku na kole štěstí, která určí, jestli budete posouvat svoji figurku nebo žraloka, který tak bude neustále v pohybu a bude všechny hráče ohrožovat. Kolo štěstí samozřejmě určuje i počet kroků, o kolik se můžete posunout. Vše je tak plně v rukou náhody a vy tak nemáte možnost ovlivnit prakticky nic. Dalším rozdílem je pak fakt, že váš potápěč unese najednou pouze dva poklady, nebo jednu truhlu. Neustále se tak musíte vracet zpět na váš člun, kde budete své bohatství schraňovat. Bohužel tato činnost začne být velmi brzy monotónní a zbytečně prodlužuje celou partii.

Samotná hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů donese i poslední kus pokladu do bezpečí ke svému člunu. V té chvíli začíná závěrečné počítání hodnoty svých pokladů. Žel bohu i zde úřaduje kolo štěstí a náhoda. Mince mají hodnotu 1000 dolarů, pokladnice 3000 a mušle s perlou dokonce 5000. Perla se však nachází pouze v některých z nich, o čemž rozhodne zmíněné kolo štěstí. Do poslední chvíle tak vlastně není nic jisté a vy můžete zjistit, že i přes veškerou snahu kýžené vítězství nezískáte. V tomto ohledu je náhoda skutečně nemilosrdná a jakkoliv u dětských her běžně nevadí, zde úřaduje až moc.

Tajemný hrad i Poklady Karibiku jsou hry veskrze jednoduché a nenáročné, které mají sloužit především k tomu aby zabavily nejmenší hráče. To se Tajemnému hradu daří bezezbytku opravdu dokonale. Pokud pokukujete po Karaku, ale vaše dítka ještě nedorostla kýženému věku, je Tajemný hrad více než adekvátní náhradou. Navíc za daleko příznivější cenu.

Poklady Karibiku jsou však hra čistě náhodná a určité její herní mechanismy hru zbytečně překombinovávají. Rozhodně bych však tuto hru úplně nezatracoval především v rukou starších hráčů se může partie hry změnit ve vcelku zajímavou adrenalinovou jízdu, za kterou můžeme vděčit především pohyblivému žralokovi. Ten se tak nejednou stane dokonalým nástrojem ke škodění, což dává hře nový rozměr. Tyto možnosti však přeci jen ocení zkušenější a prohnanější hráči, pro které však tato hra není primárně určena.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.