Hrajeme si s dětmi: Tučňáci; Šnečí závody

0

Na začátku měsíce jsem se rozhodl zaměřit na novou “sérii článků” věnovaných deskovým hrám pro děti. Po Klauniádě a Veselém kurníku zde mám další zajímavé kousky, při kterých si užije spousty zábavy celá rodina. Tentokrát se podíváme na zoubek Tučňákům a Šnečím závodům, které stejně jako předchozí dvě hry má na svědomí Blue Orange, které nám v českém překladu přináší firma Blackfire.

Obě zmíněné hry jsou určené pro děti od 4 let, i když minimálně v případě Šnečích závodů by se o tom dalo polemizovat. O tom však až později. Vzhledem k věku hráčů se opět jedná o jednoduché hříčky, které nezaberou moc dlouho času a snaží se rozvíjet nové dětské schopnosti. V případě Tučňáků se jedná především o paměť, u Šnečích závodů pak najdeme zaměření na počty i jemnou motoriku. Pojďme se však  blíže zaměřit na jednotlivé hry.

První zmíněnou jsou Tučňáci. Zábavná hra pro dva až čtyři hráče, která procvičuje především dětskou paměť a dá se s trochou nadsázky označit za variaci na známé pexeso. Opět dostáváme hru vyvedenou z kvalitních komponent, kterým vévodí dvanáct dřevěných tučňáků s barevnými vajíčky. Kromě nich v balení najdeme i dvě hrací kostky v barvách vajíček čtyři počítací podložky a nezbytná pravidla.

 

Ta jsou, jak je u podobných her zvykem, opravdu jednoduchá. Vaším úkolem je sesbírat šest tučňáků s vajíčky dříve než vaši soupeři. Postupně tak házíte barevnými kostkami a snažíte se nalézt vajíčka v odpovídající barvě jako první. Pokud se vám to podaří, tučňák je váš. To je ve své podstatě vše. Záleží tak na vaší paměti a v neposlední řadě i na troše štěstí, které vám dopomůže k výhře. Příjemný zpestřením jsou pak i pokročilá pravidla pro “ostřílené hráče”, která umožňují hráčům si navzájem tučňáky a vajíčka krást. Díky této modifikaci si spoustu zábavy při této hře užijí i odrostlejší hráči.

Velkou výhodou této hry jsou bezesporu samotné postavičky tučňáků, které si dítka bezesporu oblíbí. A v neposlední řadě také čas. Jednu partii tak odehrajete do patnácti minut, takže nehrozí že by hra přestala dítko v půlce nudit. Snad jen pokud bude hodně prohrávat, bohužel to už je úděl her, někdo hold prohrát musí a občas to padne i na ty nejmenší…

Druhou zmíněnou hrou jsou Šnečí závody. Ty jsou stejně jako Tučňáci určeni primárně pro dva až čtyři hráče od čtyřech let. A právě s věkem se pravděpodobně pojí jediný problém této hry. Vzhledem k použitým komponentám a faktu, že se zde hází klasickými kostkami, autoři předpokládají, že hráči umí počítat alespoň do šesti. Pokud tomu tak není, tak tuto hru radši na chvíli odložte. Bez této znalosti se totiž může hraní lehce zvrtnout a vás to může stát nemalé úsilí. Navíc nervy máme jen jedny, že. Tak proč si to zbytečně ztěžovat.

V samotném balení pak nalezneme čtyři dřevěné figurky závodních šneků v různých barvách. Ty mají v sobě otáčecí kolo, na němž je černá čára, podle které poznáme kolik otáček šnek udělal. Dále zde nalezneme čtyři hrací kostky, pravidla a v neposlední řadě také samotné dílky šnečí dráhy. Ty jsou z pevného kartonu a obsahují jak rovinky tak zatáčky. Díky tomu je čistě na vás, jak bude vaše závodní dráha vypadat. Jediné co vás omezuje je samozřejmě počet dílků, zbytek je na vaší fantazii.

Princip hry je vcelku jednoduchý. Každý hráč ve svém kole hází vždy jednou či více kostkami, podle toho zda je první, druhý… a vybírá si tu, na které padlo nejvíce. Podle této hodnoty pak posouvá svého šnečka po závodní ploše o tolik “rotací”, kolik mu padlo. K určení počtu rotací nám napomáhá čára na kole ulity. Vyhrává pak ten, který dorazí do cíle první. Pravidla jsou opravdu jednoduchá a hra v sobě skýtá i spoustu zábavy. Na druhou stranu je zde úskalí, že nejmenší hráči princip hry tak úplně nepochopí a budou se šneky jezdit, jak se jim zlíbí.

Ačkoliv jsou obě hry určené pro děti od čtyř let, je tento věk především v případě Šnečích závodů více než orientační. Obě však skýtají nenáročnou a vcelku rychlou zábavu, u které si užijete společně se svými ratolestmi spoustu zábavy. Navíc díky vcelku velké variabilitě, pokročilejším pravidlům a v neposlední řadě také díky kvalitnímu zpracování vydrží s vámi obě hry pěkných pár let, než začnou malým hráčům hrubě nedostačovat a ti budou vyžadovat pokročilejší zábavu.


    Tučňáky koupíš na

    Šnečí závody koupíš na

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.