Hra o trůny: Matka draků (expanze)

0

Finále jednoho z nejúspěšnějších seriálu v dějinách sice již máme za sebou, Hra o trůny je zde však stále s námi. A to nejen ve své seriálové a knižní podobě, ale i formou deskových her. Jednou z nejúspěšnějších je pak strategická záležitost z dílny FFG, která se i u nás těší nebývalé oblibě. Ta se navíc právě dočkala i dlouho očekávaného rozšíření s poetickým názvem Matka draků. 

První edice Hry o trůny sice již v roce 2003, na náš trh se však dostala až s edicí druhou, která do původního konceptu přinesla řadu úprav a vylepšení a vůbec celkově uhlazenější herní zážitek. Od roku 2012, kdy u nás tento kousek poprvé vyšel, se prodává v nezměněné podobě a bezpochyby patří ke komerčně nejúspěšnějším titulům. Ostatně její prodeje již dosáhly závratných 14 500 kopií a i díky aktuálnímu rozšíření se rozhodně nebude jednat o konečné číslo. Obzvláště, když vezmeme v potaz, že tato expanze nepřináší pouze kosmetické úpravy, ale dokáže od základu změnit celou hru.

Jak už samotný název rozšíření napovídá, Matka draků nám do původní hry přináší samotnou Daenerys za bouře zrozenou v čele stále mocnějšího rodu Targaryenů, kteří doslova vstali z popela. A jen tak mimochodem spolu s ní přichází i její mazlíčci a ti rozhodně dokáží pořádně zamíchat bojem o Železný trůn. Příchod Matky draků však zdaleka není jen o příchodu nového rodu do hry. Ano, pro naprostou většinu hráčů budou Targaryeni pravděpodobně hlavním důvodem koupi, tato expanze však nabízí celou řadu dalších a možná ještě důležitějších novinek, než příchod Daenerys do Západozemí.

Krabice nám kromě Targaryenů přináší do hry i rod Arrynů. Ti sice na první pohled do hry nepřináší nic významného, avšak i díky nim dostáváme možnost zahrát si Hru o trůny až v osmi hráčích. Na kolik je to však rozumný nápad nechám zcela na vás. Délka hry se v plném počtu hráčů může přeci jen stát už poněkud neúnosnou. Pokud si však toužíte užít intrikaření ve velkém, žádný problém.

Oproti Arrynům toho Targaryení nabízejí rozhodně mnohem víc. Ostatně, za tento rod se hraje zcela jinak, než tomu jste doposud zvyklí. Targaryeni totiž neusilují o ovládnutí sedmi hradů, ale snaží se získat sedm speciálních žetonů loajality, které do hry přichází na základě pokynů na kartách z tohoto rozšíření. Tento rod tak vyžaduje zcela odlišnou strategii, než jste byli doposud v této hře zvyklí. Bezpochyby se tak stane u hráčů velmi žádaným. Aby to však nebylo tak jednoduché, což Daenerys také neměla, autoři hry se to Matce draků rozhodli trošičku okořenit.

Jednou z nevýhod je bezpochyby fakt, že Targaryeni začínají na zcela jiné mapě, než zbytek rodů. Matka draků tak do hry přináší i částečnou mapu Essosu, kde Daenerys začne své putování za Železným trůnem. Cesta je to však trnitá a zdlouhavá a vy se tak budete muset nejprve vůbec dostat do Západozemí. V tom vám nepomůže ani samotné umístění rodu na stupnici Železného trůnu, poddaných i královského dvora, kde vždy bezpečně zaujímají poslední místo, což sebou samozřejmě nese určitá rizika a znevýhodnění. 

Na druhé straně toto znevýhodnění do určité míry kompenzuje fakt, že Targaryeni jako jediní ovládají draky. Ti ostatně mají ve hře velice zajímavou vlastnost, která kopíruje knižní a seriálovou předlohu. Vzhledem k tomu, že se draci musí nejdříve narodit, vyrůst a zesílit, tak i ve hře bude jejich síla postupně stoupat. Je tedy potřeba počítat s tím, že si prostě na samotném začátku hry jen tak nepoletíte vypálit Královo přístaviště, mohlo by se vám totiž vcelku snadno stát, že o své draky vcelku záhy přijdete. A věřte, že to rozhodně nechcete…

Dost už ale povídání o Targaryenech, podívejme se na další novinky, které tato expanze nabízí. Jednou z nich je i příchod Železné banky Braavosu, kdy jednou za kolo budete moci využít jejích služeb. Avšak pozor, stejně jako všude jinde i zde se za půjčku platí a ne zrovna málo. Nedej bůh, když se s platbou opozdíte. Zkrátka každá mince má dvě strany a je velmi dobré si promyslet, zda vám krátkodobá výpomoc za případné útrapy vůbec stojí…

Posledním a nejzásadnějším vylepšením, které s touto expanzí přichází je takzvaný systém vazalů. Původní hra totiž při menším počtu hráčů trpěla některými neduhy, které kazily celkový dojem a narušovali celkovou celistvost a vyváženost hry. To se však nyní s aktuální expanzí zcela mění. Každý rod, kterého neovládá některý z hráčů se nyní dostává také na mapu, tentokrát však v roli vazala. 

Vazalové neusilují o získání Železného trůny a nesnaží se tak zcela otevřeně zapojit do mocenských bojů a intrik. Zároveň jsou však ochotni pomoct tomu nejsilnějšímu. Vazaly tak vždy ovládají hráči, kteří jsou nejvýše na stupnici Železného trůnu. Vcelku pochopitelně se budou vždy snažit nějakým způsobem škodit svým soupeřům. Ovšem pozor, vaši vazalové a ostatně i poměr sil se může v každém kole velice snadno změnit a tak se vám může klidně stát, že vám na dveře po chvíli začnou klepat vaši někdejší vazalové. Avšak tentokrát o něco méně přátelsky…

Tento prvek je bezpochyby velice zajímavý a dodává do hry potřebnou dynamika a zpestření, které mnohdy při hře třech, či čtyřech hráčů chybělo. Ano, hra byla hratelná i tak, avšak celkový zážitek ze hry se nedal vůbec srovnat s partií v plném počtu hráčů. A právě systém vazalů tento handicap prakticky zcela stírá a Hra o trůny vám tak díky této expanzi nabídne skutečně výborný zážitek i při menším počtu hráčů. Což je bezpochyby velice důležité, jelikož ne vždy se vám podaří sehnat najednou pět, či sedm spoluhráčů, zatímco se třemi to už takový problém není.

Matka draků je tak prakticky po všech stránkách opravdu povedené rozšíření, které pozvedá původní hru zase o úroveň výš. A právě díky ní a veškerým novinkám, které přináší má tato dnes už lehce letitá záležitost má opět šanci dostávat častěji na herní stoly. Navíc si jí díky vazalům konečně naplno užijete i v menším počtu hráčů, takže rozhodně neváhejte a dejte Matce draků šanci. Jedině s ní totiž začíná ten pravý boj o Železný trůn…

Na závěr už chybí jen jedno malé upozornění. Při výrobě této expanze se tvůrcům hry z FFG do pravidel vloudila mála chybka. Na místě, kde se v pravidlech řeší pořadí rodů na stupnicích jsou jen prázdná místa bez příslušné grafiky. Této chybky si naštěstí již všimli i v českém Blackfireu a na svých stránkách zpřístupnili plnohodnotnou stupnici tak jak má být, ke stažení. Stačí tedy tento kousek stáhnout, vytisknout a případně přelepit na příslušné místu a je po problému 😉 –> přelepku najdete ZDE <–


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..