Hergé – Tintinova dobrodružství

0

 

ANOTACE:
Reportér Tintin a jeho psík Filuta se vydávají do revolučního Ruska, aby tam zažili neuvěřitelná dobrodružství a se slávou se vrátili zpět. Tak se v lednu 1929 v Belgii zrodila jedna z nejslavnějších komiksových postav – reportér Tintin. Jeho úplně první příběh je celý černobílý a hlavní postava teprve získává své obrysy, které si pak podrží dalších 54 let. 

V tomto příběhu se Tintin poprvé představil v barvě. Vydává se do Afriky na cestu plnou dobrodružství a nástrah. Během práce si Tintinův tvůrce Hergé ověřoval tvůrčí postupy, jimiž se mu pak dařilo po dlouhá léta zaujmout čtenáře.

Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech a s důvtipem překoná všechny překážky, přemůže proradné zločince i nepřátele a vždy dosáhne cíle. Belgický kreslíř Hergé, který si postavu Tintina vymyslel, je dnes uznávaným klasikem evropského komiksu. V příběhu z Ameriky Tintin během prohibice ve 30. letech minulého století sám zatočí s bandou gangsterů a bojuje s nepřátelsky naladěnými indiány.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když pomineme klasické superhrdinské komiksy, pravděpodobně bychom jen marně hledali slavnější komiksovou postavu než je Hergého Tintin. Ostatně tato série se těší obrovské popularitě po celém světě a ani u nás se mu nevede nijak špatně. O tom ostatně svědčí i aktuální dotisk kompletní řady Tintinových dobrodružství.

Mezi lety 1929 a autorovou smrtí v roce 1983 vzniklo celkem 23 komiksových alb o Tintinovi. Poslední, dvacátý čtvrtý díl Tintin a alf-art nestihl Hergé dokončit, v této nedokončené podobě byl vydán až posmrtně. Aktuálně je k sehnání již 18 dílů z celé řady a zbylé by měli vyjít co nevidět. A jak jinak začít, než pěkně postupně od prvního dílu.

Ještě než se do Tintinových dobrodružství začtete, je si potřeba uvědomit hned několik zásadních věcí. Tato série začala vznikat již ve třicátých letech, což se vcelku pochopitelně značně odrazilo i v samotném komiksu. Především první díly této série tak skýtají řadu odlišností oproti pozdějším dílům. Při jejich čtení vás tak možná nejednou napadne, že není možné aby tyto kousky patřily do stejné série, jako pozdější díly. Na druhou stranu je právě na tomto vidět krásný progres, kterým autor v průběhu let prošel.

Nejlépe je to vidět na úvodním dílu této série – Tintin v zemi Sovětů. Ten se oproti ostatním odlišuje snad ve všech ohledech. Jednak se ve své podstatě jedná pouze o bohapustou agitku mířící proti Sovětskému svazu. Tintin zde vystupuje coby zástupce dobra. Je nejchytřejší, nejrychlejší a takřka nepřemožitelný, naproti němu stojí neskutečně tupí Rusové, kterým dá náš reportér za vyučenou takřka ve všech ohledech.

Samotná kresba je pak oproti pozdějším dílů velmi jednoduchá, občas dokonce budete mít problém Tintina vůbec poznat. Navíc zcela chybí barva. Ve spojení s naivními až hloupými příběhy, které se v této knize vyskytují, nedostáváme právě ideální počtení. Z Tintina v zemi Sovětů se tak stává především sběratelský kousek, který by vám sice v sérii chybět neměl, žádnou extra radost vám však ale neudělá.

Další díly jsou na tom již o něco lépe. Stále je zde vidět určitá naivita a jednoduchost oproti prvnímu albu však můžeme zaznamenat přeci jen určitý posun. Ať už Tintin v Americe, či Kongu oba opět obsahují souhrn kratších dobrodružství, které náš reportér zažívá. Ty jsou však oproti první knize daleko více provázané a na první pohled tak tvoří vcelku konzistentní celek.

Avšak i tentokrát se připravte na jednodušší příběhy a takřka nezničitelného a nesmrtelného hlavního hrdinu. Zkrátka i další Hergého příběhy jsou vcelku jednoduché a naivní, navíc nepostrádají ani lehkou “kontroverzi”, která v dnešní době působí možná trochu nepatřičně. Tintin tak při svých výpravách střílí a zabíjí divokou zvěř, nebo se nebrání rasismu. Hold jiná doba, jiné mravy, ve třicátých a čtyřicátých letech, kdy tyto první díly vyšly, bylo však toto konání naprosto normální a to si je potřeba uvědomit.

Určitou proměnou prošla i kresba ta je sice stále trochu jednodušší, avšak už zde nechybí typické rysy, na které jsme u tohoto hrdiny zvyklý z pozdějších dílů. Tomu bezpochyby dopomohla i barva, do které se tato série od druhého dílu oblékla a doprovázela Tintina až do samého konce.

První alba této legendární komiksové série rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu co u Hergého, potažmo Tintina můžeme najít. Na druhou stranu by byla věčná škoda se jim i přes lehkou kontroverzi, kterou v sobě skrývají vyhýbat. Přeci jen bez nich by byla tato série neúplná, což jistě žádný komiksový fanda nenechá jen tak…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.