Henning Mankell – Ve slepé uličce

0
ANOTACE:

Pátý díl proslulé série mezinárodně nejprodávanějšího švédského autora.

Nastaly slunné dny jako stvořené pro prázdniny ve dvou a Wallander se chystá na dovolenou s novou přítelkyní. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se mu přímo před očima upálí v řepkovém poli mladá dívka. Krátce nato udeří sériový vrah, jehož bestialita nezná mezí. Po bývalém švédském ministrovi spravedlnosti následují další oběti jako úspěšný galerista nebo obyčejný zlodějíček. Co je spojuje? A proč vrah své oběti skalpuje? Komisař usilovně hledá odpovědi, aniž by si uvědomoval, že vrah je blíž, než tuší.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Oblíbená knižní krimi série s komisařem Wallanderem se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Než však u nakladatelství Host vyjde další díl, budeme si muset ještě chvíli počkat. A jak jinak si zpříjemnit čekání než další Wallanderovkou, která se nedávno dočkala své audioknižní podoby? Ta vychází stejně jako knižní předloha pod názvem Ve slepé uličce a na svědomí ji má již tradičně audiovydavatelství OneHotBook společně s Jiřím Vyorálkem, který propůjčil této sérii svůj hlas.

Henning_Mankell_Ve_slepe_ulicce_3D_OneHotBookV pořadí již pátém díle této detektivní série se společně s komisařem Wallanderem ocitáme v létě roku 1994. Zatímco celé Švédsko žije právě probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale, Wallander má v plánu trochu jiné věci. Už se vidí na dovolené, hlavně co nejdál od Ystadu, jenže se zdá, že tohle léto nebude žádná idylka. To mu ostatně dojde ve chvíli, kdy se mu přímo před očima upálí uprostřed řepkového pole neznámá mladá dívka.

Aby toho nebylo málo, takřka vzápětí se v okolí Ystadu začne pohybovat vrah, jenž si svou bestialitou nezadá nic s učebnicovými příklady z příručky FBI. Zavražděným není nikdo jiný než bývalý ministr spravedlnosti, kterého navíc skalpoval. Jenže se nejedná o jeho jedinou oběť. Mrtvých přibývá a před Wallanderem a Ystadskou policií stojí řada nezodpovězených otázek. Proč vrah své oběti skalpuje a kolik jich ještě bude? Ale hlavně –  existuje mezi mrtvými nějaká spojitost, která by policii pomohla v pátrání?

„Na dalšího Wallandera se vždycky moc těším. Už i Jirka Vyorálek je pro nás více ‘Kurtem’, nežli ‘Jurou’. Jakoby se za námi detektiv občas zastavil ve studiu na kafe a vyprávěl. Je příjemné ho poslouchat, i když jsou jeho příběhy neklidné, plné slepých uliček a bezohledných ‘psů’. Je jako starý přítel, sledujeme jeho cestu, mezilidské vztahy, potkáváme známé a kolegy, šokují nás brutální činy protivníků. Nic není černé, nebo bílé, jen je to někdy trochu smutné. Kriminální román je termín, který jednotlivé díly série dokonale definuje, protože wallanderovky nejsou ‘jen’ detektivky. Tak dobře Mankell svého milovaného komisaře napsal,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

lewis_podklad

Ostřílené fanoušky, kteří již mají s Mankellem zkušenosti, asi Ve slepé uličce ničím nepřekvapí. Autor se drží osvědčeného konceptu, jenž fungoval již v jeho předchozích knihách. Při nahlédnutí do jeho románů na nás navíc dýchne neopakovatelná atmosféra bouřlivých devadesátých let. A zatímco v předchozích knihách se autor zabýval především sociálními problémy jako je přistěhovalectví, nebo pašování, tentokrát přitvrzuje a předkládá nám nefalšovaného sériového vraha.

Vyoralek_Jiri_OneHotBookPro celou sérii je dobře, že se Mankell snaží přijít s něčím novým. I díky tomu posouvá celý děj stále kupředu a krásně v něm rozvíjí atmosféru tehdejší společnosti. Ve spojení s krajinou kolem Ystadu se jedná o největší přednosti jeho knih. Autor samozřejmě nezklame ani ty fanoušky, kteří se touží dozvědět něco více z Wallanderova soukromí, protože právě komisařův soukromý život se již nejednou prolnul s tím služebním a zde tomu nebude jinak.

Již tradičně se samotného načtení knihy zhostil vynikající Jiří Vyorálek, bez kterého si posluchači nedokáží Wallanderovky již představit. Na režisérské křeslo opět usedl zkušený Michal Bureš, který dovedl nahrávání páté Wallanderovky ke zdárnému konci. Opět se tak můžeme ponořit naplno do příběhu, ze kterého hutná atmosféra a melancholie doslova prýští na všechny strany. Vyorálkův charakteristický chraplák opět exceluje a dodává tak celému příběhu nezaměnitelnou atmosféru. Po profesionální stránce není panu Vyorálkovi v podstatě co vytknout. Ne nadarmo se tak může směle řadit mezi naše nejlepší narátory, byť je na rozdíl od některých možná trochu opomíjen.

Jeho interpretace legendárního komisaře je minimálně pro mě naprosto geniální a Wallandera si bez něj již nedokážu představit. Kromě postavy samotného komisaře stejně citlivě a snadno rozpoznatelně ztvárňuje i vedlejší postavy příběhu. Díky tomu tak při poslechu nemáme nejmenší problém s orientací. Což u audioknihy, která narostla do délky více než 17 hodin, je bezpochyby velmi důležité.Celkovou atmosféru a interpretův výkon podtrhuje i hudba, která se nese ve stejném duchu jako u předchozích dílů. Tentokrát je však celkové ladění do tónů odkazujících na devadesátá léta, kdy se příběh odehrává.

V páté audioknize Henninga Mankella dostáváme opět skvěle vyvedenou nahrávku, kterou je především díky podmanivému hlasu Jiřího Vyorálka opravdu radost poslouchat. Pokud jste ještě nepropadli melancholickému kouzlu audioknižních Wallanderovek, rozhodně tento rest napravte, protože málo která série vám nabídne takovu atmosféru, jako ta s Kurtem Wallanderem (Jiřím Vyorálkem) v hlavní roli.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..