Henning Mankell – Psi z Rigy

0

Rok po událostech předchozí audioknihy Vrazi bez tváře řeší tým komisaře Kurta Wallandera nový případ: ke švédskému pobřeží připlul člun, v němž byly nalezeny dvě mrtvoly, přimrzlé k sobě v hrůzostrašném objetí. Zabití muži byli východoevropští zločinci a do švédského městečka přijíždí lotyšský major Liepa, aby s řešením vypomohl. Po návratu do Rigy je ale major zavražděn a komisař Wallander se vydává do pobaltské metropole, aby místní policii ozřejmil okolnosti jejich společného vyšetřování. Naráží však na hradbu mlčení, utajovaných skutečností a podivných náhod. Až setkání s vdovou Baibou Liepovou, žijící ve strachu a nejistotě, ho přiměje, aby začal pátrat neoficiálně. V neosobně mrazivém městě pod neustálým dohledem se však i ty nejparanoidnější představy stávají skutečností. 

 ……………………………………………………………..

Henning Mankell je pro mnohé čtenáře jasnou zárukou kvality. Aby také ne, jeho knihy mají i po více než dvaceti letech stále co nabídnout a charismatický komisař Kurt Wallander si získává stále více fanoušků po celém světě. Komu by přeci jen přišly samotné knihy málo, nebo z nějakého důvodu nerad čte, má možnost se díky vydavatelství OneHotBook zaposlouchat do případů tohoto komisaře také v audiopodobě.
896Po Vrazích bez tváře, kteří vyšli letos v únoru, tak následuje další díl této populární série pod názvem Psi z Rigy. Stejně jako v předchozím případě se tohoto titulu zhostilo již osvědčené duo Michal Bureš, coby režisér, a Jiří Vyorálek, který obě knihy načetl. Posluchači se tak opět mohou těšit na chraplák, který dokonale sedne k celkové zasmušilé a unavené atmosféře Mankellových knih.
Psal se rok 1991, když světlo světa spatřil první román s Kurtem Wallanderem. Byla to doba velkých nejistot a změn po celé Evropě. Do té doby naprosto nepřístupná východní Evropa se začala otevírat západu a do zemí jako je Švédsko, Německo, nebo Francie najednou začaly proudit davy přistěhovalců, které přidělaly bezpočet vrásek místním policejním sborům. Tyto nálady a starosti se chtě nechtě promítají i do Mankellových knih, což nemusí být někomu úplně příjemné. Navíc právě v této knize je to asi nejpatrnější.
U břehů švédského Skane se objevuje člun se dvěma mrtvolami na palubě. Pátrání po totožnosti dvou neznámých zavede Kurta Wallandera až do lotyšského hlavního města Rigy. Jenže místo pomoci se Wallander dočká ze strany místní policie s řadou polopravd a mlžení. Komisař tak nabývá dojmu, že jsou místní policisté do případu zapojeni a tak se rozhodne vyřešit tento zapeklitý případ sám na vlastní pěst.
Psi_z_Rigy_OneHotBook_digipack3D_smallPsi z Rigy jsou skvělým oživením žánru, po všech těch brutálních vraždách a nových technologiích je příjemné se uvolnit nad kvalitní detektivkou z doby kdy mobilní telefony a internet byly hudbou budoucnosti. Z každé kapitoly tak dýchá atmosféra let minulých. Mankell se zde navíc tak trochu odklonil od klasické detektivky, Psi z Rigy tak daleko více připomínají politický thriller, plný pletichaření a mocenských bojů.
Samotné zpracování audioknihy je jako vždy na vynikající úrovni. Jiří Vyorálek prostě k Wallanderovi skvěle sedí. Zde si navíc tento narátor mohl pohrát daleko více s hlasem než v předchozí knize. Díky Wallanderovu výletu do Rigy, tak mají posluchači možnost zaregistrovat hlavní devizu audiozpracování oproti knižní předloze. Přízvuk, který dodal lotyšským policistům je skvělou ukázkou toho, jak lze posunout knižní předlohu někam dál.
Pozadu nezůstává ani hudební doprovod tohoto audia. Mimo klasických složek a motivů, se kterými se mohli posluchači setkat již v předchozím díle, a které skvěle oddělují jednotlivé kapitoly a navozují tu správnou atmosféru, se setkáme i s několika úryvky z oblíbené komisařovy árie Marie Callasové. Tento drobný detail dodává celé nahrávce reálnosti a pomáhá se  posluchačům vžít do samotného příběhu.
Psi z Rigy jsou ukázkou kvalitně a profesionálně odvedené práce, za kterou se rozhodně OneHotBook, potažmo režisér a narátor této knihy nemusejí vůbec stydět. Pokud jste milovníci detektivních příběhů v jejich audiopodobě není nač váhat, Wallander bude rozhodně ozdobou vaší audioknižní knihovničky.
Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
V elektronické podobě můžete objednávat například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psd (1)Henning Mankell (* 3. 2. 1948) Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002, česky 2013) a Psi z Rigy (česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.
wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply