Henning Mankell – Pátá žena

0

ANOTACE:
Při brutálním nočním útoku přijdou v Alžírsku o život čtyři jeptišky a jedna cestovatelka. Nevysvětlitelná tragédie má o rok později krvavé pokračování ve Švédsku. Rutinní pátrání po samotářském milovníku ptactva vyústí v děsivý objev. Tělo starce je nabodnuto v pasti vytvořené z ostrých bambusových tyčí. Tato vražda byla pečlivě naplánována. A vzápětí zmizí další muž… Vyšetřování je ubíjející: nalezené stopy nikam nevedou a nepatrný postup vpřed je možný jen díky zarputilé policejní práci. Komisaři se před očima postupně objevuje obraz, jaký si nedokázal představit ani v nejčernějším snu. Tentokrát stojí proti vrahovi, s jakým se ještě nesetkal.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Série s komisařem Wallanderem se sice v knižní podobě již nadobro uzavřela, v audiu nám však pár dílů do konce stále schází. Nyní tuto řadu OneHotBook doplňuje v pořadí již šestým dílem Pátá žena, kterého se již tradičně ujal výborný Jiří Vyorálek. A jaký nový Wallander je? Jako vždy ponurý a melancholický, zároveň však pořád stejně dobrý.

Mankell ve svých knihách vystřídal již řadu vážných témat, jedno z “nejoblíbenějších” však až doposud chybělo…. Jaké však neprozradím, ale mohu říci, že i tentokrát čeká na Ystadskou policii hodně zapeklitý případ, ve kterém se brutalita vraha opět posouvá na zcela novou úroveň, na jakou Wallander a jeho kolegové nejsou vůbec zvyklí.

Již první nalezená oběť napovídá, že na vyšetřovatele nečeká žádná rutinní práce. Navíc se zdá, že vražda byla pečlivě naplánovaná. Proč by ovšem někdo zabíjel mírumilovného básníka a milovníka ptactva? Loupež to být nemohla, nic nechybí, že by snad vyřizování účtů, ačkoliv je to nepravděpodobné, nebo se ornitolog ocitl pouze v nesprávnou dobu na nesprávném místě? To je jen jedna z mnoha otázek, které na Wallandera čekají, navíc se záhy ztratí další muž….

Ti, kteří se již s Wallanderem setkali Pátá žena určitě nijak nepřekvapí. Jak v knižní tak v audiopodobě se šestý díl série nese v podobném duchu, jako již vydané díly z této řady a autor i zde bez problému drží svůj standard. Přesto však i zde najdeme pár odlišností díky kterým je každá jednotlivá kniha jedinečná. Mankell opět zapojuje do hry o něco více Wallanderův soukromý život. Navíc samotné vyřešení případu přináší komisaři daleko více otázek a věcí k zamyšlení než očekávaný pocit uspokojení.

Ostatně právě postava zádumčivého komisaře je hlavním tahákem Mankellovi série, o kterého se mohl autor ve všech ohledech opřít. Wallander je zkrátka jedinečný a společně s Herculem Poirotem, Lizbeth Salanderovou, nebo právě Harry Holeem se řadí mezi nejlépe napsané postavy v tomto žánru (pokud vám zde nějaká postava chybí, klidně doplňte, tento výčet je pouze orientační).

„Pátá žena pracuje s tématem tajemství, dávné křivdy a jejího odčinění, které přináší jen utrpení a smrt. Mankell se opět pouští do hlubší studie lidských charakterů a pohnutek, které mohou vést až k vraždě. Baví mě, že se nejedná o jednoduchý lineární příběh, takže se při jeho poslechu máte čas zastavit, nechat plynout děj a volně nad ním přemýšlet,“ popisuje režisér wallanderovské audioknižní série Michal Bureš své dojmy ze zatím posledního dílu.

Ačkoliv se Pátá žena řadí k delším dílům série, ostatně 550 stran rozhodně rozhodně není málo, audioknižní verzi knihy se podařilo udržet na necelých 14 hodinách. Což se dá vcelku dobře zvládnout. Navíc charakteristický hlas Jiřího Vyorálka je výborným společníkem na delší cesty, někteří si tak dokonce možná povzdechnou, proč tento výlet za Kurtem Wallanderem netrval o něco déle.

Co se týče samotného zpracování audioknihy, není jí v podstatě co vytknout. Nahrávka se nese v naprosto stejném duchu, jako předchozí díly této série. Ostatně Páté ženy se opět zhostilo osvědčené duo Bureš – Vyorálek, je tedy v podstatě jisté, že se můžeme těšit na profesionální nahrávku takřka ve všech ohledech. Michal Bureš tak opět zajistil kvalitní režisérský dohled, zatímco nás Jiří Vyorálek svým nezaměnitelným chraplákem provází celým příběhem.

Jirkův herecký projev založený na úspornosti a věcnosti mi imponuje, navíc se velkými rolemi, do nichž je obsazován, dobrušuje k ještě větší rafinované autentičnosti mezi stylizací a reálem, takže se na jevišti, na plátně i před mikrofonem zdá, že Jiří vlastně jen existuje, aniž by hrál. V tom tkví jeho rafinovanost,“ prozrazuje Michal Bureš.

Osobně si nedovedu představit lepšího interpreta k této melancholické kriminální sérii. Wallander je takříkajíc má “srdcovka” a v podání Jiřího Vyorálka dostává další rozměr. Možná budu znít trochu zaujatě, ale tahle série je zkrátka to nejlepší co můžete ať mezi papírovými, tak mezi audio detektivkami najít. V případě audia za to Wallander vděčí především dokonalé interpretaci Jiřího Vyorálka.

Nahrávku již tradičně doprovází původní hudební doprovod, jenž dokonale podtrhuje celkovou melancholickou atmosféru wallanderovek. Zároveň dopomáhá i v orientaci mezi jednotlivými kapitolami. Na to jsou však zkušení posluchači této série zvyklí a bylo by spíše překvapením, kdyby Pátá žena žádný hudební podkres neobsahovala.

Někdo by samozřejmě mohl namítnout, že příběh je zbytečně rozvláčný, k Wallanderovi však zkrátka patří a bez něj by to nebylo ono. Atraktivní příběh společně s lidskými postavami by tak mohl být dostatečným lákadlem k přečtení, či poslechu, obzvláště v jedinečné interpretaci Jiřího Vyorálka. Pokud by vám však ani toto nestačilo, stačí si uvědomit pouze fakt, že Henning Mankell je skutečným otcem současné severské krimi, povolanějšího autora budete tedy hledat marně.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..