Henning Mankell – Firewall

0

ANOTACE:

Kdyby tak existoval ochranný štít proti syndromu vyhoření…

Muž u bankomatu znenadání padne mrtev k zemi. Dvě dospívající dívky brutálně napadnou taxikáře, který posléze zemře. A celý kraj Skåne se ponoří do tmy kvůli rozsáhlému výpadku proudu. Když však do trafostanice u Ystadu dorazí technik, čeká na něj děsivé překvapení… Jak spolu tyto události souvisejí? Stopy vedou k počítačové síti, jenže komisař Kurt Wallander není zrovna příznivcem moderní techniky. Případ ale nabírá katastrofických rozměrů a pachatel se stále ukrývá v anonymitě kyberprostoru. Komisaři se vůbec nezamlouvá, že se musí spoléhat na ostatní, protože se v dané problematice příliš neorientuje. Jak se vyznat v celém případu, než bude pozdě?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Trvalo to, trvalo. Čekání je ale naštěstí u konce a my se tak můžeme více než po dvou letech opět zaposlouchat do další atmosférické Wallanderovky v podání Jiřího Vyorálka. Audiovydavatelství OneHotBook tentokrát přichází s osmou knihou této fantastické detektivní série – Firewall, v níž Henning Mankell zlehka brnká strunu moderních technologií.

Série s komisařem Wallanderem se sice v knižní podobě již před nějakou dobou nadobro uzavřela, v audiu nám však pár dílů do konce stále schází. Navíc po delší pauze se mohlo zdát, že tato série zůstane neuzavřena. Naštěstí tomu tak není. Po více než dvou letech se OneHotBook k této sérii přeci jen vrací a fanoušci tak stále mohou doufat, že jednoho dne bude Wallanderovská sága i v audiu kompletní. Jak dlouho to ale bude trvat, je zatím stále ve hvězdách. Nezbývá tedy než se zaměřit na aktuální díl a čekat co si pro nás OHB v budoucnu připraví.

Henninga Mankella asi netřeba příliš představovat. Tento autor patří bezesporu mezi nejuznávanější a nejoblíbenější severské autory, kteří se nesmazatelně zapsali do srdcí mnoha fanoušků. Ostatně i u nás již řada čtenářů propadla kouzlu komisaře Kurta Wallandera. Žel bohu, žádného nového příběhu s tímto melancholickým komisařem se již nedočkáme a tak nám nezbývá nic jiného, než si hýčkat vydané knihy. Wallander se zkrátka jen tak neomrzí a když k tomu přidáme i nezaměnitelný chraplák Jiřího Vyorálka, máme o důvod víc se této sérii stále vracet.

Mankell ve svých knihách vystřídal celou řadu vážnějších témat, jeho série se však takřka vždy vyznačovala určitou nostalgií, ze které na nás dýchla atmosféra dob dávno minulých. Tento zažitý trend se Mankell snaží alespoň do určité míry zbořit právě v aktuální knize, ve které se věnuje světu počítačů, čísel, a kyberútoků. Po pravdě řečeno, právě díky tomu čeká na Kurta Wallandera opravdová výzva. Je tak dost možné, že se právě  tento případ zařadí mezi nejnáročnějších v celé jeho kariéře. Ostatně, ne nadarmo se říká: Starého psa novým kouskům nenaučíš… Avšak ve chvíli, kdy jde o bezpečí lidí a především o jejich životy, jdou veškeré zažité stereotypy stranou a tak Wallanderovi nezbývá než zatnout zuby a pustit se i do tohoto pro něj neprobádaného území, které je doménou především mladých.

Co blíže říct ke knize, která pokračuje ve vyjetých kolejích a je již osmým pokračováním úspěšné série? Na rovinu nic moc, pokud jste již měli možnost se s Kurtem Wallanderem, či Henningem Mankellem setkat, nebude pro vás ani Firewall žádným překvapením. Ano, autor se sice tentokrát snaží maličko oživit celou sérii aktuálnějšími tématy, které se otírají o moderní technologie, stále je to však starý dobrý Kurt Wallander, který své fanoušky snad nemůže ani ničím zklamat.

To samé ostatně platí i pro její audioknižní zpracování, které pokračuje ve šlépějích svých předchůdců. Firewall se navíc stejně jako pár předchozích dílů řadí k delším kouskům série. Díky tomu aktuální novinka tak narostla takřka na osmnáct a půl hodiny, které slibují pořádnou dávku napínavého poslechu. O samotné zpracování audioknihy se pak postaral již osvědčený tým – režisér Michal Bureš a herec Jiří Vyorálek.

Právě ten je s touto sérií již neodmyslitelně spjatý a dodal jí neopakovatelné kouzlo. Pokud jste si tedy Wallandera ve Vyorálkově podání oblíbili, máte se i tentokrát na co těšit. Vyorálek si zkrátka s tímto věčně nabručeným policistou ze staré školy skvěle sednul, díky tomu se mu daří skvěle zachytit nezaměnitelnou melancholii, která se k této sérii pojí a dodává jí jedinečnou atmosféru. Po profesionální stránce tak není panu Vyorálkovi v podstatě co vytknout, snad jen hůře odlišitelné vedlejší postavy, na kterých by se dalo ještě zapracovat.

Buď, jak buď, jeho interpretace legendárního komisaře je minimálně pro mě naprosto geniální a Wallandera si bez něj již nedokážu představit. Celkovému dojmu vcelku pochopitelně nemalou měrou dopomáhá i technické zpracování audioknihy, které je již tradičně na vynikající úrovni. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak nezbytný hudební doprovod, který dopomáhá k celkové atmosféře a podtrhuje interpretův výkon.


Wallander ani na poosmé rozhodně nezklame a dává fanouškům přesně to, po čem touží. Tato série je zkrátka hodně povedená a svůj lví podíl na tom má bezpochyby i Jiří Vyorálek, jenž dodal Wallanderovi svůj nezaměnitelný chraplák, bez kterého si již tohoto hrdinu v audiopodobě nedovedeme představit. Po doposlechnutí této knihy tak nezbývá než doufat, že se dalšího dílu dočkáme o něco dříve, než za dva roky. Přeci jen, tolik knih ke konci série nám už nezbývá a byla by věčná škoda, kdyby tato série zůstala nedokončená…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..