Henning Mankell – Bílá lvice

3

V poklidném kraji jižního Švédska náhle zmizí realitní makléřka Louisa Åkerblomová, aktivní členka metodistické církve, vzorná manželka a matka. Pro její zmizení neexistuje žádné vysvětlení ani motiv.

Komisař Kurt Wallander, který má se svým týmem případ vyšetřit, od samého začátku tuší, že Louisa už není mezi živými.

Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.

…………………………………………………………….

Mnohými čtenáři a kritiky je Henning Mankell označován za otce současné severské krimi. Tento autor začátkem devadesátých let utvářel současnou podobu tohoto žánru, které druhý dech vrátilo Larssonovo Milénium a vneslo ji do širšího podvědomí čtenářů po celém světě. I díky tomu mají čeští čtenáři možnost objevit kouzlo Mankellových knih, o které se u nás stará již tradičně nakladatelství Host.

ystad_wallander_chris_marisHenning Mankell si za svoji spisovatelskou kariéru vytvořil pevné postavení v domovském Švédsku a celosvětový věhlas. Mankell se navíc dlouhodobě drží mezi celosvětově nejprodávanějšími švédskými autory. Stoprocentně tomu přispěla i velká obliba komisaře Wallandera, který se v roce 2005 dočkal díky švédské televizi seriálového zpracování a o tři roky později se ho chopila také britská stanice BBC. Letos bychom se měli navíc dočkat dalších třech dílů z této úspěšné série. Bílá lvice, třetí díl případů komisaře Wallandera, vyšla před nedávnem a dalších dvou pokračování se dočkáme v létě a na podzim.

Poté co si Kurt Wallander udělal výlet do Lotyšska (viz. kniha Psi z Rigy), se vrací zpět do Ystadu. Ke své běžné každodenní rutině. Ovšem ve chvíli kdy zmizí místní realitní makléřka se zdá, že jsou dny klidu na nějaký ten den opět zapomenuty. Wallander se svým týmem se snaží zmizení přijít na kloub, ovšem nejen on již tuší, že makléřka již nebude mezi živými. Otázkou ovšem zůstává proč zmizela a měla k tomu nějaký důvod?

897Mezitím se na opačné straně planety v Jihoafrické republice dávají do pohybu události, které mají změnit dějiny této země. Prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou mají v plánu vyvést tuto zemi z období útlaku, násilí a zrušení apartheidu. To se ovšem nelíbí búrské komunitě, která neváhá sáhnout po silnějším kalibru, než jsou protesty.

Mankell se tentokrát rozhodl malinko vybočit z klasického kriminálního schématu a celkově tak dodat této sérii oživení. Bílá lvice rozhodně není klasickou detektivkou, na kterou jsou čtenáři zvyklí. Daleko blíže má k thrilleru či špionážnímu románu. Přesto se tento krok autorovi vydařil. V Bílé lvici tak čtenáři dostávají hutný příběh, který se čte jedním dechem a dokáže tak zaujmout i čtenáře, kteří krimi žáru tolik neholdují. Navíc již od samého počátku víme kdo je na které straně. Dokonce nám autor velmi brzy prozrazuje i kdo je vrah. Momenty plné překvapení a zvratů tato kniha taky úplně postrádá, má tedy cenu ji vůbec číst? Věřte, že rozhodně má. Právě díky těmto odlišnostem má v sobě tato kniha jedinečné kouzlo, kterým si vás získá.

Autor navíc do příběhu umě zakomponoval historické fakty o Jihoafrické republice. Politická situace v této zemi koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let nebyla vůbec růžová a Mankell vše dokázal skvěle zakomponovat do svého příběhu tak, že si čtenáři vlastně ani neuvědomí, že se dozvídají něco z reálné politické situace v této zemi. I díky tomu získává Bílá lvice na autentičnosti. A právě kombinace historických faktů, skvěle vystavěného příběhu a věčně deprimovaného Wallandera dává dohromady mix, kterým si Mankell dokáže získat nejednoho čtenáře.

_71643189_8i5e5k4d

Bílá lvice rozhodně patří mezi knihy, které by neměli fanoušci napínavých příběhů minout. Navíc Mankell znovu a znovu dokazuje proč je pokládán za otce moderní severské krimi. Jeho knihy jsou snadno uvěřitelné a realistické a narozdíl od některých svých kolegů zbytečně nešroubuje zápletku až k závratným výšinám. Díky všem těmto aspektům si dozajista najde cestu do nejedné domácí knihovničky, ve které bude zaujímat čestné místo.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Henning Mankell (* 3. 2. 1948) Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002, česky 2013) a Psi z Rigy (česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.
  

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

3 komentáře

  1. Mankell je bozi a napriklad narozdil od Nesba, nebo jinych se tolik nevyziva v nasilnostech. umi si poradit jinak 😉

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..