Henning Mankell – Bílá lvice

0

Komisař Wallander vyšetřuje zmizení realitní makléřky Louisy Åkerblomové, aniž by našel jakékoli vysvětlení či motiv. Policista tuší, že vzorná manželka a matka zřejmě už není mezi živými. Nemůže však vědět, že její zabití souvisí s politickým děním a plánovaným pokusem o vraždu Nelsona Mandely v Jihoafrické republice.

Třetí případ existenciálně uvažujícího detektiva v podání Jiřího Vyorálka se opět dotýká společenského kontextu doby – tentokrát jihoafrického apartheidu či přesunu bývalých členů KGB po rozpadu Sovětského svazu do řad mafie či služeb nových „zaměstnavatelů“.

…………………………………………………………….

Henning Mankell patří bezesporu mezi nejuznávanější a nejoblíbenější severské autory. Ostatně i u nás již řada čtenářů propadla kouzlu komisaře Kurta Wallandera. Tito fanoušci pak netrpělivě očekávají každý další díl. Naštěstí si čekání mohou zpříjemnit audioknihami s tímto vyšetřovatelem, které vycházejí pod hlavičkou vydavatelství OneHotBook. Ostatně právě vyšel v pořadí již třetí díl této populární série pod stejnojmenným názvem jako jeho knižní předloha. Pojďme tedy poodhalit tajemství Bílé lvice.

Bila_lvice_3D_OneHotBookMankell se ve své třetí knize rozhodl trochu vybočit z klasického detektivního schématu a dodat tak celé své sérii oživení. Daleko blíže tak má k politickému, nebo špionážnímu thrilleru. Fanoušci se tak mohou těšit na více akce a méně popisu než tomu bylo doposud a to i přesto, že Bílá lvice bezesporu patří k těm delším kouskům série. Autorovi se navíc podařilo plynule přejít mezi jednotlivými díly, takže v podstatě začínáme tam, kde předchozí díl končil.

Poté co si Kurt Wallander udělal výlet do Lotyšska (viz. kniha Psi z Rigy), se vrací zpět do Ystadu ke své běžné každodenní rutině. Ovšem ve chvíli, kdy zmizí místní realitní makléřka, se zdá, že jsou dny klidu na nějaký ten den opět zapomenuty. Wallander se svým týmem se snaží zmizení přijít na kloub, ovšem nejen on již tuší, že makléřka už nebude mezi živými. Otázkou ovšem zůstává, proč zmizela a měla k tomu nějaký důvod?

Mezitím se na opačné straně planety v Jihoafrické republice dávají do pohybu události, které mají změnit dějiny této země. Prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou mají v plánu vyvést tuto zemi z období útlaku, násilí a zrušení apartheidu. To se ovšem nelíbí búrské komunitě, která neváhá sáhnout po silnějším kalibru, než jsou protesty.

Jiri_Vyoralek_OneHotBookJak již bylo řečeno, malinko se Bílá lvice žánrově odlišuje, a to se mimo jiné promítá i do výkonu samotného narátora. Tím opět není nikdo jiný než Jiří Vyorálek, jenž je s touto sérií pevně spjat. Ačkoliv Vyorálkův zadumaný a melancholický hlas k Wallanderovi neodmyslitelně patří, tentokrát je na jeho hlase znát větší dynamika. Díky tomu má samotný příběh příjemné tempo, které nebude posluchače i přes takřka 14 hodin nudit. Kromě tohoto jediného rozdílu, zůstává ve Vyorálkově výkonu vše při starém. To znamená vysoký standart, který rozhodně posluchače neurazí.

Režie se samozřejmě i tentokrát zhostil Michal Bureš, jenž stejně jako Vyorálek odvádí naprosto perfektní práci. Samozřejmě nesmí chybět ani hudební doprovod, který provází celou sérii. Díky tomu, že se Bílá lvice odehrává kromě Skåne i v Jihoafrické republice, se mohou posluchači těšit na variabilnější  hudbu. Ponurou náladu zasněženého Skåne zde vytváří hutné smyčcové party, které se střídají s typickými africkými bongy a sborovým zpěvem, jenž navozuje atmosféru vyprahlé Afriky. Ostatně kompozice použitá v této knize je na nejvyšší úrovni ze zatím vydaných dílů.

Díky této progresi bude rozhodně zajímavé sledovat, kam až se celý tým okolo komisaře Wallandera posune, protože jak Vyorálek, tak i efekty a hudba, jsou díl od dílu na vyšší úrovni. I díky těmto faktům si Bílá lvice rozhodně zaslouží pozornost. Navíc by neměla uniknout žádnému fanouškovi severských detektivek, protože v podání Jiřího Vyorálka má komisař Wallander neopakovatelné kouzlo a šmrnc.

Audiokniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd (1)Henning Mankell (* 3. 2. 1948) Pochází ze Stockholmu a vyrostl na různých místech Švédska. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm jedenáct knih, které ho proslavily po celém světě. V nakladatelství Host doposud vyšly čtyři knihy této řady, romány Neklidný muž (2009; česky 2012), Vrazi bez tváře (1991; česky 2013), Než přijde mráz (2002, česky 2013) a Psi z Rigy (česky 2013). Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011). První audioknihou podle autorových děl je jeho první román, v němž se objevuje Kurt Wallander: Vrazi bez tváře. Detektivovy případy se ve Švédsku dočkaly také filmových adaptací, byly rovněž zpracovány jako seriál nazvaný prostě Wallander – nejprve roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později se jich chopila také britská stanice BBC, která do hlavní role obsadila herce Kennetha Branagha.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..