Harry Potter slaví dvacetiny v novém vázaném vydání

0

ANOTACE:
Speciální vydání k 20. výročí v pevných deskách

Až do svých jedenáctých narozenin si o sobě Harry myslel, že je jen obyčejný chlapec. Pak ale dostal soví poštou dopis, kterým byl zván ke studiu na prestižní soukromé Škole čar a kouzel v Bradavicích, a jeho život se rázem proměnil. Leccos se dozvídá o minulosti svých zemřelých rodičů, získá pár dobrých kamarádů, naučí se mistrovsky hrát famfrpál a kvůli Kameni mudrců podstoupí smrtelný souboj se zloduchem Voldemortem…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jak již asi podle všemožných článků a všudypřítomných reklam víte, letošní rok se nese ve znamení oslav dvacátých narozenin Harryho Pottera. Tento nestárnoucí hrdina se nesmazatelně zapsal do srdcí milionů fanoušků po celém světě a tak není divu, že si u tohoto významného výročí připravilo nakladatelství Albatros pro jeho fanoušky řadu překvapení. S několika jsme se již setkali. Máme zde původní scénář k filmu Fantastická zvířata a kde je najít, nové vydání Bradavických učebnic a teď přišel čas na samotnou ságu o čarodějnickém učni. Těšit se tak můžeme na nové vázané vydání s nádhernými ilustracemi na přebalu od Jonnyho Duddlea.

Na tomto místě bezpochyby řadu z vás napadne otázka, zda mají tato vydání vůbec smysl. Snad v každé domácnosti s dítětem se nějaký ten Harry Potter v původním vázaném nebo paperbackovém vydání najde. Od loňského roku navíc začal Albatros vydávat Harryho i v luxusním ilustrovaném vydání. Proč tedy nové vázané vydání?

„S radostí jsem sledoval, jak celá jedna generace dětí vyrůstala spolu se svým hrdinou – Harry Potterem. Tak jak jednotlivé díly vycházely, dospívali i čtenáři a možná po Harryho vzoru se už stačili i oženit či vdát. A právě jim je určeno nové ilustrované vydání – jako vzpomínka na dětství, kdy se poprvé ponořili do světa malého čaroděje, a zároveň jako knížka pro další generaci dětí, které – jak doufám – si Harryho oblíbí stejně jako jejich rodiče,“ říká Ondřej Müller, který Harryho Pottera pro české čtenáře objevil.

Odpověď na tuto otázku bezpochyby není vůbec jednoduchá. Opravdoví Pottermaniaci nebudou váhat ani minutu a ihned pro “nového” Harryho poběží do knihkupectví, aby mohli do knihovničky přidat další kousek z českých luhů a hájů, hned vedle překladů z celého světa, které podpírají kouzelnické šachy, nebo kompletnísbírka kouzelnických hůlek od pana Olivandera. Pro nás ostatní to však již tak jednoznačné není. Pokud máte doma původní vydání komplet celé, asi vás nechají nové přebaly zcela klidnými, protože kromě přebalů se zde skutečně nic neměnilo. Přidaná hodnota oproti velkému ilustrovanému vydání, potažmo starým přebalů není vskutku žádná, ale víte co. Vůbec to nevadí, nový Harry je totiž strašně příjemný na dotek a ilustrace na obalu je ještě kouzelnější než na fotkách. Dá se tedy očekávat, že červíček pochybností bude hlodat v nejednom z nás.

Představovat čtenářům Harryho Pottera je již asi naprosto zbytečná věc. S tímto kouzelnickým chlapcem vyrůstají miliony čtenářů po celém světě již od roku 1997, kdy vyšel první díl a my jsme poznali, co znamená opravdová Pottermánie. Přestože Kameni mudrců je již dvacet let, stále má co nabídnout. O tom ostatně svědčí i nejnovější vydání, které má nalákat nové čtenáře do fantastického světa čar a kouzel.

Znovu se tedy budeme moci ponořit do kouzelného příběhu o malém chlapci, který přežil útok Toho, jehož jméno nesmíme vyslovit, aby se o jedenáct let později vydal vstříc svému osudu v kouzelnické škole čar a kouzel v Bradavicích. A přestože tento příběh bude znát velká část čtenářů takřka nazpamět, bezpochyby se k němu velká část čtenářů po letech zase ráda vrátí. Právě v tomto faktu tkví i největší síla této série. Je prostě jedno, kolik vám je, na Harryho Pottera zkrátka nejste nikdy staří.

Oproti ilustrovanému vydání, které je sice po všech stránkách naprosto úžasné, má klasická pevná vazba jednu nespornou výhodu. A tou je její skladnost a snadná přenositelnost. Pokud tedy vaše staré výtisky Harryho Pottera začínají vypadat pomalu, ale jistě jako salátové vydání, možná u příležitosti tohoto jubilea nastal ten správný čas udělat si radost a doplnit knihovničku o zbrusu nový kousek, který je více než reprezentativní a nadělá spoustu parády v každé knihovně.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.