Harry Potter: Cesta dějinami čar a kouzel

1

 

ANOTACE:
Připomeňte si dvacáté výročí vydání prvního dílu Harryho Pottera a prohlédněte si neobyčejnou sbírku magických artefaktů shromážděných na výstavě Harry Potter: A History of Magic v Britské knihovně. Čekají vás učební osnovy Bradavické školy čar a kouzel od bylinkářství až po obranu proti černé magii, tisíce let pozoruhodné kouzelnické historie i magické předměty, mezi nimiž jsou doposud nezveřejněné materiály J. K. Rowlingové.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Loňský rok se dal pro fanoušky literatury bez nadsázky označit rokem Harryho Pottera. Bylo tomu právě dvacet let od chvíle, kdy světlo světla spatřil úvodní díl této fantastické ságy. Oslavy u této příležitosti byly opravdu pompézní a ani náš Albatros se rozhodně nenechal zahambit. Nyní, s menším odstupem přichází pomyslná tečka v podobě Cesty dějinami čar a kouzel, kterou u této příležitosti vydala loni Britská knihovna a nyní se dostává i k nám v zásilce z Knihozemě.

Tuto dnes již nesmrtelnou ságu pravděpodobně netřeba dlouze představovat. O Harry Potterovi a jeho autorce J. K. Rowling bylo sepsáno bezpočet knih a jen k samotné sáze vyšlo přehršel oficiálních průvodců, omalovánek, kronik, učebnic a kdo ví, čeho ještě. Je tedy otázkou, zda má vůbec význam vydávat u nás knihu, jako jsou právě Cesty dějinami čar a kouzel.

Cesta dějinami čar a kouzel však není úplně obyčejnou knihou. U příležitosti dvacátých narozenin Harryho Pottera pořádala Britská knihovna výstavu s názvem History of Magic. Šťastlivci, kteří měli možnost tuto výstavu zhlédnout se mohli kochat nejrůznějšími magickými artefakty, prvními kapitolami Harryho Pottera, či nejrůznějšími skicami a nákresy. Cesta dějinami čar a kouzel tak obsahuje alespoň část toho, co si mohli šťastlivci v Londýně prohlédnout. Pro nás ostatní je zde aktuální novinky z nakladatelství Albatros.

Autoři této knihy se navíc snažili pohlédnout na Harryho Pottera z trochu jiného úhlu, než je běžné. Zatímco většina knih se zaměřovala na zcela zjevné věci, či odkazovala na filmy, Cesta dějinami čar a kouzel se na tuto legendu dívá z širšího pohledu a ukazuje ji nejen jako skvělou dětskou knihu, ale také jako sérii  podpořenou bohatým historickým a kulturním kontextem.

Ostatně věděli jste, že například bezoár, který se používá jako obrana proti jedům, skutečně existuje. Nebo že mandragora není jen kouzelnou rostlinou, jejíž křik vás dovede až k šílenství. Zajímavých informací v této knize nalezneme opravdu dlouhou řadu. Kromě “encyklopedických hesel” se však můžeme těšit i na celou řadu nákresu, skic a ilustrací, které nám ukazují, jak mohl Harry Potter původně vypadat.

S většinou použitých materiálů jsme se mohli sice již někde setkat. Autorům se však podařilo, pro tuto knihu získat i celou řadu exkluzivních materiálů, které dodávají této knize nádech výjimečnosti. Jedinou kaňkou na kráse této veskrze povedené knihy, tak bude pravděpodobně pouze absence pevných desek, které by této knize bezesporu slušely víc, než “obyčejná” měkká vazba.

Je více než jasné, že pro klasického čtenáře nebude tato kniha pravděpodobně pomyslným #musthave. Zarytí fanoušci však při listování touto knihou budou vrnět blahem. Po všech lexikonech a průvodcích, kteří nepřinášeli nic extra nového se tato kniha bezesporu vyplatí. O tom pravděpodobně ale asi nemusím moc hovořit, jestli patříte mezi nadšené fanoušky Harryho Pottera, tak tuto knihu už stejně máte určitě doma…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..