Guido Crepax – Příběh O

0

 

ANOTACE:
Příběh O Pauline Réageové je rozhodně ten nejslavnější sadomasochistický román moderní doby. A teď tato klasika erotické literatury přichází v podání jednoho z nejrespektovanějších erotických kreslířů – Guida Crepaxe!

Žena, která tu vystupuje pouze jako O, je mladá a krásná módní fotografka z Paříže. Jednoho dne ji její milenec odveze do zámku, kde je zotročena a vystavována a propůjčována ostatním mužům. Její odměnou je láska jejího přítele. Ale vydrží láska všechno? Zvlášť když se do hry zapojí i další muži… a ženy?

Kniha přináší kompletní komiksovou adaptaci obou zakazovaných, zabavovaných a tajně šířených románů – včetně dodatku! Je to důstojné a velkolepé zpracování díla, které se, i přes veškeré překážky, stalo jednou z nejčtenějších francouzských knih současnosti.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiks a erotika, dvě odvětví, která jsou úzce propojena a mají nezanedbatelný zástup fanoušků. Ostatně, stačí vzpomenou jména jako Manara, Serpieri, Moore, či Jodorowsky, jenž patří v rámci tohoto žánru k určité “záruce kvality”. Letošní rok se však nese ve znamení italské legendy erotického komiksu Guida Crepaxe. Po Justině přichází Nakladatelství CREW s další komiksovou klasikou tohoto autora. Tentokrát jde o Příběh O francouzské spisovatelky Anne Desclos.

Tento dnes již kultovní autor má na svém kontě celou řadu význačných děl. Mezi nejznámější však patří jeho komiksové adaptace literárních děl Markýze de Sadea a Anne Desclos. Zatímco s de Sadeovou Justinou jsme se mohli setkat již na jaře letošního roku, jeho konec se nese ve znamení ikony francouzské erotické literatury 2. poloviny 20. století. 

Příběh O má stejně, jako například knihy markýze de Sadea, za sebou značně pohnutý osud. Kniha byla velice často zakazována a vzbuzovala značné emoce, možná i díky tomu se dokázal Příběh O vyhoupnout i přes veškerá příkoří mezi nejčtenější francouzská literární díla 20. století, hned za Malého prince. Crepax se tak po Justině pustil do další velké ikony erotické literatury. A jak je již dobrým zvykem, nakladatelství CREW nám jej přináší ve slušivé pevné vazbě s celou řadou bonusů, kterým vévodí obsáhlý úvod Crepaxova syna Antonia.

Právě ten zde hraje skutečně velkou úlohu, jelikož je pro celkové pochopení knihy a správného zasazení do kontextů velice důležitý. Antonio Crepax totiž svůj úvod sestavil na základě dobových reakcí a je na něm krásně vidět, s čím vším se v době vzniku tohoto komiksu musel autor potýkat. V dnešní době by se nic takového pravděpodobně  již stát nemohlo, avšak 70. léta byla i přes svou relativní uvolněnost přeci jen konzervativnější. Na druhou stranu, když se na Crepaxovo dílo podíváme více zblízka, tyto reakce budou hned pochopitelnější.

Příběh O je totiž čistokrevným BDSM dílem, proti kterému je i Justina vcelku cudnou záležitostí. Tento nejslavnější samomasochistický román moderní doby bezesporu stanovil zcela nové hranice a Crepaxovi se je podařilo ve své adaptaci naprosto věrně zachytit. Autor na celkem 288 stranách rozvíjí příběh mladé krásné ženy, jenž na stránkách knihy vystupuje pouze jako O. Ta je jednoho dne odvezena svým milencem na tajemný zámek, kde se od základu navždy změní její život. Právě zde začíná životní cesta smyslné O, která je dlážděna nejrůznějšími praktikami, které si pravděpodobně velká část z nás ani nedokáže představit.

České vydání Crepaxova díla se však neomezuje pouze na “prapůvodní” Příběh O, ale čtenářům nabízí i adaptaci druhého dílu této knihy, kterou autorka napsala v roce 1969. Ta staví na trochu jiných základech než úvodní dílo, přesto je hlavní hybatelkou děje stále samotná O. Ta však tentokrát vyměnila roli klasické “subinky” za drsnou manipulativní dominu, která do svého světa uvádí novou generaci dívek a mužů. Po pravdě řečeno, bez této části bych se osobně zcela obešel. Její kvality totiž absolutně nedosahují úrovně první knihy a maličko tak sráží celkový dojem dolů.

Důležitou součástí každého komiksu je kresba a v případě erotických děl to platí dvojnásob. Crepaxovův Příběh O se nese ve velice podobných tónech, jako již mnohokrát zmiňovaná Justina. Černobílá perokresba perfektně s celým pojetím tohoto komiksu souzní a navozuje patřičnou atmosféru. Zároveň je však potřeba podotknout, že ačkoliv toto dílo bezesporu patří do zlatého fondu erotických komiksů, z pohledu dnešní doby je již značně překonané. A to nejen příběhové stránce, ale i po té kresební.

Crepax má bezesporu obrovský talent a minimálně lehký nádech erotična se jeho práci upřít nedá, že by však ve vás tato kniha vzbudila bouřlivé emoce a vášně o tom silně pochybuji. V tomto ohledu nabízí “CREWní” erotická edice rozhodně zajímavější zástupce. Minimálně z historického pohledu je však velice dobře, že u nás i toto dílo vyšlo. Příběh O totiž bezesporu patří do zlatého fondu erotického komiksu, byť je s ohledem na dnešní dobu již možná trochu překonaný.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..