Grégoire Delacourt – Na první pohled

0

Jako každý večer sleduje Arthur Dreyfuss svůj oblíbený seriál, když vtom někdo zaklepe na dveře. V trenkách se šmouly jde otevřít a nevěří vlastním očím: za dveřmi stojí Scarlett Johanssonová, hollywoodská hvězda, která byla v různých anketách několikrát zvolena nejkrásnější ženou světa.

On je dvacetiletý automechanik, žijící osaměle v malém vesnickém domku v Pikardii. Ona je šestadvacetiletá slavná herečka, která se ocitla v nesnázích. Zdá se, že mezi nimi leží celý vesmír, ráno se však koná zázrak: Scarlett je stále u Arthura doma!

…………………………………………………………….

Jsou knihy, které své čtenáře zaujmou obalem, nebo anotací a pak najdeme samozřejmě ty, ke kterým nás naláká jméno autora, nebo něčí doporučení. Na první pohled bezesporu patří do první kategorie. Jednoduchá uhlazená obálka, která je navíc podtržena velmi lákavou anotací a byť tato kniha spadá do QWF ( Quality Woman´s fiction) edice nakladatelství Host, rozhodně po ní může sáhnout i leckterý zástupce drsnějšího pohlaví.

946Grégoire Delacourt patří mezi současné nejúspěšnější francouzské autory. Čeští čtenáři se s ním měli možnost již setkat díky románu Seznam mých přání, který vydalo roku 2012 nakladatelství Host. A právě tato kniha zažila v domovské Francii obrovský úspěch, prodalo se jí více než 400 000 výtisků, práva se prodala do sedmadvaceti zemí a podle románové předlohy vznikl i film. Na první pohled je autorova v pořadí třetí kniha (u nás druhá vydaná) a do všeobecného podvědomí se dostala hlavně díky aféře kolem hlavní hrdinky. Scarlett Johanssonová, světoznámá herečka, chtěla Delacourta zažalovat právě kvůli tomu, že ji zakomponoval do své knihy. Co na tom, že vše je vlastně úplně jinak, ego celebrit občas nezná mezí.

Již podle anotace se může zdát, že na čtenáře buď čeká ztřeštěné dílko plné humoru a scén u kterých se budete za břicho popadat, nebo naopak dojemný romantický příběh o tom, jak obyčejný chlapík se šmoulíma spodkama ke štěstí se světoznámou celebritou přišel. Pravda je však někde úplně jinde. Ano vtipné scény tu jsou, stejně tak nezanedbatelný romantický děj, přesto v sobě Na první pohled skrývá daleko víc než se na první pohled může zdát.

9782709642866-G

Arthur Dreyfuss měl rád velká ňadra.

Někdy se ptal sám sebe, jestli by je měl velká, nebo malá, kdyby se náhodou narodil jako dívka, neboť jeho matka měla prsa drobná, zato jeho babička obrovská, alespoň jak si pamatoval z objetí, ve kterém ho její těžká prsa pokaždé skoro udusila.

Domníval se, že ženy s mohutnějším poprsím musejí víc vypínat hrud, a jejich chůze je proto ženštější. A právě půvab jejich siluet, udržující jemnou rovnováhu, ho okouzloval, někdy dokonce vzrušoval. Třeba Ava Gardnerová v Bosonohé komtese nebo žena králíka Rogera v animované Falešné hře s králíkem Rogerem. A mnohé jiné. Pohled na ně ho blažil a rozpaloval. Před bujným poprsím stanul vždy v němém úžasu. Cítil k němu takřka nábožnou úctu.

22102606Přestože se jedná o román pro ženy (nebo alespoň primárně pro ně) na své si v něm přijdou rozhodně i muži. Krásným příkladem může být už samotná ukázka výše z úvodu příběhu. Že vám to něco říká? No to asi každému muži a tak se nemusíte bát, že byste celý příběh trpěli. Ostatně tuto knihu napsal muž a tak nečekejte přeslazený příběh jako z červené knihovny. Na druhou stranu i té si trochu užije, ale s velmi depresivním podkresem. Tento příjemný oddechový příběh je tak trochu depresivní celý a i když se to ze začátku nezdá vše spěje k nezadržitelnému konci…

Jedno lze říct ovšem s naprostou jistotou, některé zástupce něžnějšího pohlaví tato kniha emočně naprosto vyždímá a to i přesto, že má pouhých 230 stran. Autor zde dokázal poskládat obrovské množství emocí, které doslova odkapávají z každé strany. Přesto jsou mnohdy ukryté v malých detailech a tak je potřeba tuto knihu číst opravdu pozorně, aby vám neunikl ani nejmenší detail. Jelikož vše zde má svůj důvod a i jedna jediná věta dokáže změnit naprosto vše. Navíc se na pozadí právě prožívaného snu vynořuje temná minulost, která méně či více ovlivňuje běh událostí, které teprve nastanou. Ačkoliv autor místy naznačuje jakým směrem se bude děj nadále ubírat, i tak si nemůže být úplně jistí protože vše se může v okamžiku změnit.

Na první pohled je ideální knihou na letní dovolenou někam k moři. Krátký rozsah a přesto velmi silný a emotivní příběh dokáže zaujmout nejednoho čtenáře. A přestože někdy všeho moc škodí a autor by mohl malinko ubrat, stále se jedná o dílko, které určitě zpříjemní nejednu dlouhou chvíli, a vůbec nezáleží na tom zda jste žena, či muž, protože v této knize si najde každý čtenář něco svého.

Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdGrégoire Delacourt (nar. 1960)  je rodák z Valenciennes. Je majitelem úspěšné reklamní agentury a podle svých slov se rozhodl, že by jednou chtěl napsat něco delšího než reklamní slogan. Vydal proto autobiografický román L’écrivain de la famille (Rodinný spisovatel, 2011), za nějž získal četné ceny (například Cenu Marcela Pagnola nebo Cenu Carrefour za debutový román). Delacourtovou druhou knihou (a první preloženou do češtiny) je Seznam mých přání (2012; česky 2013). Jen ve Francii se ho prodalo více než 400 000 výtisků, vyšel v sedmadvaceti zemích a podle románové předlohy vznikl film. Román o zrození jedné lásky Na první pohled vyšel ve Francii v roce 2013.

 

    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..