Greg Rucka – Wonder Woman 4: Boží hlídka (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
ŽENA PROTI BOHŮM

Princezna Diana, známá jako Wonder Woman, je pro svět hrdinkou. Existují však i tací, kteří na ni nahlížejí zcela odlišně. A jedna z nich, Veronica Caleová, vůdkyně všemocné Boží hlídky, se nezastaví před ničím, aby Dianu využila k naplnění své tužby: k pomstě samotným bohům!
Zatímco se rozvíjí příběh uplynulých let překlenující mezeru mezi Rokem jedna a současnotí, Wonder Woman čelí nejen vypočítavé Caleové, ale také mocné čarodějce Kirké a své vlastní někdejší přítelkyni Barbaře Ann Minervové, nyní známé jako Cheetah!
Jak bozi, tak smrtelníci snovají síť dohod a podrazů, v jejím středu však mezitím visí na vlásku duše mladé dívky…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Greg Rucka nás již nejednou přesvědčil, že si s Wonder Woman skutečně rozumí. Ostatně, celá jeho série bezpochyby patří k tomu lepšímu co nám Znovuzrození zatím nabídlo. Žel bohu, vše jednou končí a tak přichází na řadu kniha s pořadovým číslem čtyři a podtitulem Boží hlídka, v níž se tento talentovaný scénárista loučí s nejslavnější hrdinkou celého DC univerza.

Hlídka bohů to však bude mít u čtenářů oproti předchozímu dílu maličko složitější. Může za to především způsob, kterým tato série vychází. Už jsme si mohli zvyknout, že v každé knize s WW najdeme buď pouze sudá, či jenom lichá čísla sešitů celé série. Díky tomu jsme se hlavního rozuzlení Ruckova runu dočkali s pár mezerami již v předchozí knize. Boží hlídka je tak v podstatě jen nezbytným doplňkem, který dotváří celkový obraz příběhu a dodává jednotlivým postavám patřičnou hloubku.

Ostatně jsou to právě jednotlivé hrdinky, na které se autor tentokrát primárně zaměřuje. Wonder Woman tak tentokrát malinko ustupuje do pozadí a více prostoru dostává především vůdkyně “Boží hlídky” Veronica Caleová a v neposlední řadě i Barbara Ann Minervová, známá jako Cheetah. Rucka tak konečně odkrývá proč se jednotlivé postavy chovají, tak jak se chovají a zasazuje věci do správných kontextů.

Bohužel právě u této knihy se ještě více, než kdykoliv předtím, projevuje neustálé střídání dějových linek, díky kterým však Boží hlídka maličko ztrácí na konzistentnosti a může na někoho při čtení působit lehce chaoticky. Pokud si tedy chcete užít finále Ruckova runu opravdu naplno, doporučím vám poslední dvě vydané knihy, tj. třetí a čtvrtý díl série, číst tak jak vycházeli v sešitech v originále, tedy pěkně na přeskáčku. Díky tomu získáte vcelku pěkný a především pak ucelený obraz o všech dějových linkách, které zde Rucka splétá.

S tím ostatně začal již v předchozí knize a Boží hlídka vše jen doplňuje. I díky tomu může tato kniha působit oproti třetímu dílu lehce nezáživně. V Pravdě jsme se totiž dočkali hlavních akčních scén a samotného rozuzlení příběhu, zatímco čtvrtá kniha vsází především na dialogy a samotné postavy. O samotném příběhu tak pravděpodobně nemá příliš smysl se zde zmiňovat, jelikož autor pouze dále rozvíjí příběh z úvodních dvou knih série. To však rozhodně neznamená, že by se jednalo o nezáživné, či nudné čtení. I tyto méně akční části dokáže Rucka podat vskutku atraktivně a navíc je zasadit do správných kontextů. Díky tomu rozhodně nebudete mít pocit, že se jedná o pouhou vatu, jejímž účelem je hlavně co nejvíce natáhnout samotný příběh.

Greg Rucka tak opět ukazuje, že patří k velezkušeným scénáristům, kteří skutečně psát umí. Z jeho příspěvku v rámci Rebirthu si sice na zadek nesedneme, rozhodně si však nevedl vůbec špatně. Čtenářům nabízí vcelku kvalitní mainstream, který rozhodně nenudí a především si drží více než obstojnou kvalitu, což se o všech sériích v rámci Znovuzrození rozhodně říct nedá. Otázkou však zůstává, zda tomu bude i dále, Greg Rucka totiž Wonder Woman po této knize opustil a žezlo po něm převzala Shea Fontana. Na výsledek jejího snažení si však budeme muset minimálně do října ještě počkat.

O grafickou stránku knihy se tentokrát nepostaral Liam Sharpa, jenž čtenáře okouzlil svým umem v první a třetí knize série. Toho tentokrát nahradila hned trojice kreslířů Mirka Andolfo, Bilquis Evely a Nicola Scott, kterou známe už z druhé knihy této série. Ačkoliv se jedná stále o klasický líbivý mainstream, který rozhodně neurazí, zároveň však ani jeden z těchto třech kreslířů nedosahuje kvalit LIama Sharpy, na jehož práci byla skutečně radost pohledět. Wonder Woman tak tentokrát po grafické stránce spadá do klasického průměru, který ničím nevybočuje z řady.

To však rozhodně neplatí o samotné obálce. Patrně se k vám již možná doneslo, že se nakladatelství Crew a BB Artu povedlo dohodnou s DC speciální akci. Díky ní dostanou všechny čtvrté díly ze Znovuzrození hrdinů DC kromě tradiční obálky i alternativní od českých kreslířů. A první z nich je právě Wonder Woman, kterou dostal na starosti Michal Suchánek. Tento nápad je rozhodně originální a bezpochyby jej nejeden fanoušek uvítá s nadšením. Mimochodem právě Suchánkova Wonder Woman patří patrně k nejpovedenějším obálkám z této akce, takže s koupí rozhodně moc neotálejte.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..