Greg Rucka – Wonder Woman 1: Lži (Rebirth)

0

 

ANOTACE:
Heroická. Ikonická, Nezastavitelná. Vyzbrojená svým Lasem pravdy a prostoupená mocí samotných bohů je princezna Diana z Themysciry, kterou svět zná jako Wonder Woman, jedním z největších superhrdinů historie.

Ale kým je ve skutečnosti? Ani sama Wonder Woman to s jistotou neví. V koutech její mysli se skrývají vzpomínky na život, který nikdy nežila, a přesto ve svém srdci cití, že jsou skutečné. A co je nejotřesnější, nemůže najít cestu na Themysciru, mýtický ostrov Amazonek. Přestože je před vnějším světem skrytý, byla jí cesta vedoucí k domovu vždy otevřená… a teď zmizela, možná jednou provždy!

Naneštěstí je na světě jen jediná osoba disponující znalostmi, které by ji mohly dostat zpět na ostrov: její největší nepřítel, divoká zvířecí žena Cheetah. Povede se nečekanému spojenectví vnést světlo pravdy mezi Dianina nejtemnější tajemství, nebo je pohřbí – a Dianu s nimi navěky?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jestli jste poslední dva měsíce nestrávili na pustém ostrově, pravděpodobně vás nemohl minout start mamutího komiksového projektu Znovuzrození hrdinů DC. Crew ani BB art rozhodně nelení a tak jsme se již dočkali čtyřech prvních příspěvků do české obdoby DC Rebirth. Po Batmanovi, Sebevražedném oddílu a Harley Quinn samozřejmě nesmí chybět ani další ikona DC univerza, kterou není nikdo jiný než Wonder Woman!

S touto ikonickou hrdinkou jsme se sice u nás již v několika komiksech mohli setkat, nabídka byla však až doposud zoufale omezená. Kromě dvou příspěvků z DCKK a sporadicky vycházející série z New 52, neměli čeští čtenáři po čem sáhnout. Nyní však přichází na řadu Rebirth a ten by měl s těmito pořádky maličko zahýbat. Po Brianu Azzarellovi usedl do scénáristického křesla Greg Rucka, jehož můžeme znát především díky jeho spolupráci s Edem Brubakerem na sérii Gotham Central. Nyní však dostal na starost jednu z nejhlavnějších postav DC univerza a my se tak můžeme těšit na další zajímavě rozjetou sérii.

Rucka se rozhodl ke své sérii přistoupit maličko odlišnějším způsobem. Zatímco Batman i Harley Quinn pokračují více méně ve vyjetých kolejích, Wonder Woman musí řešit řadu palčivých otázek a morálních dilemat. A věřte, že především v prvním booku, jenž u nás vychází s podtitulem Lži, je princezna Diana skutečně řádně dezorientovaná. Kým Wonder Woman ve skutečnosti je a co znamenají střípky vzpomínek, které ukrývá její mysl? Co je však nejdůležitější, proč nemůže najít cestu na Themysciru, mýtický ostrov Amazonek???

Diana má však štěstí v neštěstí, na celém světě totiž existuje jediná osoba, která by jí mohla pomoci. Ironií osudu tou osobou není nikdo jiný, než jedna z hlavních “záporaček” a největší Dianin nepřítel, divoká zvířecí žena Cheetah. Dokáží tyto dvě odvěké rivalky spolupracovat a vnést tak světlo do tajemství, která se kolem Wonder Woman začínají shromažďovat?

Úvodní kniha obsahuje trochu netypicky sešity série Wonder Woman (Rebirth) #1, #3, #5, #7, #9, #11 a Wonder Woman: Rebirth. Sudá čísla byla tedy zcela vynechána, nemusíte se však bát, ty přijdou na řadu v druhé knize, která vyjde ještě letos. Důvod je zcela prostý, samotná série obsahuje dvě hlavní příběhové linie. Tu první dostáváme v lichých sešitech a nyní si jí již můžeme přečíst. Druhá je pak obsažená právě v číslech sudých, které teprve přijdou na řadu.

Pokud jste až doposud neměli žádnou možnost se s Wonder Woman v komiksu setkat, tak věřte, že se jedná čistě o ženský komiks, v němž hrají ženy ve všech ohledech prim a dokonce tak trochu své protějšky zesměšňují. Zkrátka a dobře feminismus vládne světu a nic na tom nezmění ani fakt, že má Wonder Woman v poslední době především mužské scénáristy. Ty je naopak potřeba vyzdvihnout, jak se s tímto faktem dokázali vypořádat a vzali  silné a nezávislé ženy za své. Někdo s tímto pojetím může mít sice maličko problém, je si však potřeba uvědomit, že cílová skupina jsou především ženy. Pokud na tento fakt přistoupíte Wonder Woman se vám odvděčí slibně začínající sérií, která rozhodně patří (alespoň prozatím) k tomu nejlepšímu, po čem můžeme v rámci Rebirthu sáhnout.

Vděčit za to může mimo jiné i perfektní kresbě Liama Sharpy, jenž o sobě dává touto sérií výrazněji vědět. Jeho celkové pojetí a smysl pro detail úžasně dotváří atmosféru. Sharpa na detailech opravdu nešetří a vy si budete kolikrát říkat na co koukat dřív. Rozhodně však neopomíjí ani samotné postavy, kde perfektně zachycuje ladnost ženských křivek. Zároveň však dokázal hlavní hrdince propůjčit určitou neohroženost a sílu, která z ní doslova sálá.

Greg Rucka nabízí v úvodním díle Wonder Woman opravdu pořádnou porci otazníků, na které se budeme snažit najít odpověď. Zároveň však dává tušit, jaký potenciál tato hrdinka má. Rebirthová Wonder Woman si tak bezesporu zaslouží šanci. Nabízí vcelku zajímavý příběh a nádhernou kresbu, která k celkovému hodnocení přidává pěkných pár bodů navíc. Jediným kamenem úrazu tak může být snad jen lehce feministické pojetí, zde však záleží čistě na čtenářích, zda na tuto hru přistoupí, či nikoliv.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.