Great Western Trail – desková hra

0

Ačkoliv v poslední době táhnou především velké deskové hry s obrovskou zásobou figurek, stále se najde velké množství hráčů, kteří doslova vrní blahem nad klasickou “eurovkou”, která sice postrádá tuny plastu, za to však nabízí skvělý hráčský zážitek s minimem náhody. Právě pro ně, uvedla v průběhu loňského roku na český trh společnost MindOK velkou strategickou hru Great Western Trail.

Na svědomí ji má Alexander Pfister, jenž rozhodně není ani českým hráčům neznámý. Vzpomenout můžeme například jednodušší karetky Port Royal z roku 2014, či Boží zboží z roku 2015. Pro zkušenější hráče zde pak byla Mombasa, která nabízela vskutku zajímavé strategické možnosti. V podobném duchu se nese i poslední Pfisterova hra, která se dočkala českého vydání Great Western Trail (Cesta na západ).

hra je určena pro dva až čtyři hráče od 12 let. Na jednu partii této hry si pak vyhraďte dostatek času. 75-150 minut rozhodně není úplně málo a je s tím potřeba dopředu počítat. Obzvláště u prvních her, kdy se budete učit veškeré mechanismy, se herní doba může snadno ještě více protáhnout. Great Western Trail tak rozhodně nepatří k nejkratším hrám, za to vám však nabídne celou řadu úžasných strategických možností a taktik, jak už je ostatně u “eurovek” dobrým zvykem.

Stejně tak bezpochyby potěší skutečně štědré množství komponent, kteří si pro nás autoři připravili. Kromě tradičního herního plánu a pravidel najdeme v rozměrné čtvercové krabici i 4 desky hráčů, na 120 hracích karet (krav a úkolů), přes 140 nejrůznějších destiček budov, týpí, pracovníků, či nebezpečí. Nechybí ani 4 figurky honáků a lokomotiv. Dále pak žetony přednostů, označovací kameny a kostky a nezbytné mince, abychom měli vůbec za co nakupovat.

Komponent tedy skutečně není málo, avšak nemusíte mít strach, že by Great Western Trail byl extra složitý, či překombinovaný. Ba právě naopak. Rozhodně je potřeba ocenit srozumitelný návod, který vám vše bez problému vysvětlí a zasvětí vás do tajů hry. Jen doporučím číst opravdu důkladně, i na zdánlivých drobnostech zde totiž velice záleží a výrazným způsobem ovlivňují samotnou hru. Byla by tedy věčná škoda, kdyby jste se hned na samém začátku naučili špatně pravidla a lehce si tak zkazili zážitek, který tato hra poskytuje.

Jak už možná samotný název hry napovídá v Great Western Trail se podíváme na divoký západ. Vžijeme se do role amerického rančera jehož úkolem je hnát stáda krav napříč Texasem až na sever do Kansas City, naložit je na vlak a poslat do blízkých i vzdálených měst. Úplně jednoduché to ale samozřejmě nebude, avšak asi takto bychom mohli ve zkratce shrnout zaměření a náplň této hry.

Cesta do Kansas City je dlážděná řadou útrap a nebezpečí, které musíte postupně překonat, k tomu vám samozřejmě pomůže celá řada pomocníků – od kovbojů pro rozrůstající se stádo, řemeslníků pro stavbu budov, či inženýrů pro pomoc na železnici. A věřte, že pokud budete v této strategické hře uspět, bez jejich pomoci se neobejdete. Ostatně vítězem se stává ten, kdo v průběhu hry nasbírá nejvíce vítězných bodů.

Ty sbíráte hned několika možnými způsoby. Jednak můžete po cestě do Kansas City stavět celou řadu budov, plnit úkoly, vypořádat se s nebezpečím na cestě (mokřad, padající kameny, indiáni), či “obsazovat” města a stanice na železnici. Pravděpodobně tím nejdůležitejším je však pro vás samotné stádo krav, se kterým vyrážíte na cestu. To je znázorněno řadou hracích karet. V průběhu cesty se však můžete stavit i na trhu s dobytkem a vaše počáteční stádo tak přeměnit k nepoznání. Čím lepší krávy ve stádě máte, tím více bodů vcelku pochopitelně dostanete.

Svou cestu za vítězstvím  všichni hráči začínají v pravém dolním rohu hrací desky. Odtud se vydávají se svým základním stádem krav, který představují čtyři karty krav, na strastiplnou cestu do Kansas City. Cestou narazí na políčka budov, či nebezpečí, na nichž se můžou či musí zastavit. Na začátku jich je jen pár, jak však bude partie pokračovat, bude se plnit i herní plán a tím se zpomalí i váš samotný postup.

Každý hráčův tah se dělí do tří fází. V první fázi posouváte svého rančera až o maximální počet pohybů. Následně provádíte některou z dostupných akcí na vašem místě zastavení. Ve třetí fázi pak dobíráte karty do stanoveného limitu. Ve chvíli kdy dorazíte do Kansas City, získáváte příjem za své stádo krav, které následně expedujete do některého z dostupných měst. Výši příjmu určuje jednak hodnota samotného stáda, do které se započítávají pouze krávy různých plemen (podle barvy karty). Případně se připočítávají získané certifikáty. Celková hodnota pak určuje kolik peněz utržíte.

Jedním z nejdůležitějších prvků této hry je takzvaný deck-bulding (vytváření balíčku karet), jenž je zde prezentován právě kartami krav, jehož správné vytvoření bude velice ovlivňovat váš úspěch, či neúspěch. Great Western Trail se však netočí jen kolem samotných krav, i když ty zde hrají vcelku pochopitelně ústřední roli. Vítězné body, potažmo finance, budete moci získat z celé řady dalších aktivit. Cesta na západ je tak skutečně komplexní hrou, která nabízí rozsáhlé možnosti, jak už tomu u podobných her bývá.

Ani po grafické stránce a stránce zpracování si GWT nevede nikterak špatně. Samozřejmě najdeme celou řadu graficky “vymazlenějších” her. Na stole vám však tento kousek rozhodně ostudu neudělá. Nejpovedenější jsou pravděpodobně samotné karty krav. Kdy každé plemeno má svou vlastní kartu a barvu, díky čemuž si budete snadno udržovat přehled. Pochválit si zaslouží i jednotlivé ikony na komponentech znázorňující dostupné akce. Ty jsou snadno pochopitelné a vcelku rychle se tak obejdete bez taháčku v podobě pravidel, kde jsou tyto znaky vysvětleny. Naopak malou výtku bych osobně viděl u hráčských desek, které bych ocenil z o něco silnějšího materiálu, který by zaručoval menší riziko ohnutí, či pokroucení.

Great Western Trail je ve všech ohledech velice povedenou hrou. Má snadno uchopitelná pravidla, které pochopí i nováčci, zároveň však nabízí i celou řadu taktických možností, jenž ocení především zkušenější hráči. S tím je spojená i herní doba, která rozhodně nepatří k nejkratším, což může celou řadu hráčů odradit. Pokud se ji však rozhodnete dát šanci, odvděčí se vám skvěle fungujícími mechanismy, které ocení všichni hráči toužící po náročnější euro hře. Přesně to totiž Great Western Trail splňuje dokonale a nenajdeme moc důvodů, proč této povedené hře Alexandera Pfistera nedat šanci.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..