Graham Masterton – Výkupné pro krále

0

ANOTACE:
Je slunná sobota a irská svatba je v plném proudu. Opilí strýčkové si připíjejí na nevěstu. Gaelská kapela vesele vyhrává. Svatební hostina má však už brzy hrozivě skončit. Ze spodního patra svatebního dortu se totiž na novomanžele šklebí uříznutá hlava místního cukráře. Katie Maquirová nemá žádná vodítka – dokud za děsivých okolností nezmizí další místní podnikatel. Zdá se, že vraždy odkazují na Velekrále Erinu, děsivý gang vyděračů a mučitelů. Jsou to nebezpeční lidé a nezastaví se před ničím, aby Katie svedli ze stopy…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Začátek roku je většinou taková menší okurková sezóna. Nakladatelé se probírají po vánočním šílenství a jen zvolna představují nové kousky pro následující rok. Naštěstí i v tom málu co vychází, se dají najít vskutku zajímavé kousky, které bezpochyby dokáží zaujmout. To bezpochyby platí i o čtvrtém pokračování detektivní série Grahama Mastertona, jenž vyšel začátkem roku u nakladatelství Host pod názvem Výkupné pro krále. Katie Maguirová tentokrát stojí před zapeklitým případem, který ji může stát nejen místo, ale i život…

Graham Masterton dokázal touto sérií bezpochyby zaujmout i české čtenáře a přestože není úplně bez chyby, rozhodně se dokáže odlišit od běžné detektivní produkce, což můžeme kvitovat s povděkem. Vděčí za to především výrazným hororovým prvkům, kdy se Graham Masterton rozhodně nebojí čtenářům zabrnkat trochu na nervy občas až příliš naturalisticky ztvárněným násilím, či trochou nadpřirozena. A ani Výkupné pro krále v tomto ohledu nijak nevybočuje z řady. Ostatně o tom se přesvědčíme již v samotném úvodu.

Začínáme vcelku idylicky, je slunná sobota a jedna irská svatba je v plném proudu. Na první pohled se zdá, že ji nic nemůže zkazit. Tedy až do chvíle, než se novomanželé rozhodnou rozkrájet stavební dort. Spodní patro dortu totiž ukrývá uříznutou hlavu místního cukráře. Je tak prakticky jisté, že svatebčané na tento den do smrti nezapomenou. Ani policie to nemá rozhodně jednoduché, neexistují žádná vodítka kdo, nebo proč cukráře zabil. Změna přichází až ve chvíli, kdy za děsivých okolností zmizí další místní podnikatel. Postupně se ukazuje, že spojitost s případem má nelítostný a psychopatický gang, Erinští velekrálové, kteří se nezastaví prakticky před ničím, natož pak před zákonem…

Autor i ve čtvrtém dílu pokračuje ve víceméně zajetých kolejích, které známe z předchozích dílů série. Mystiky sice pomalu, ale jistě ubývá, tuto absenci však autor umě dohání naturalisticky ztvárněným násilím, kterým rozhodně ve Výkupném pro krále nešetří. Přesto však veškerá krev a nechutnosti zde nepůsobí nikterak nepatřičně. Rozhodně to tedy nemůžeme brát jako snahu autora za každou cenu šokovat.

Co se týče samotné zápletky, ta je možná až zbytečně komplikovaná – Irská mafie, podivné mocenské aktivity a psychopatický gang je možná až příliš silné sousto na jednu knihu. Mastertonovi se však podařilo z celé šmodrchanice vybruslit více méně se ctí, i když i zde možná platí, že méně je někdy více. Ostatně i vraždy a násilí nemusí vždy působit právě uvěřitelným dojmem. Masterton se tak opět pohybuje na velmi tenkém ledě, je tedy jen otázkou času, kdy se mu tento koncept přestane vyplácet. Právě tento fakt nemusí úplně každému čtenáři vyhovovat. Mastertonovi knihy je tak potřeba číst s lehkým nadhledem a nebrat je tak úplně vážně.

Na druhou stranu, se díky tomu neustále něco děje. Výkupné pro krále tak opravdu nemá moc hluchých míst, kde by si čtenáři mohli trochu oddechnout. Autor pádí kupředu neúprosným tempem, který nás nutí otáčet stranu za stranou. Když k tomu připočteme skvěle vygradovaný děj a řadu zajímavých zvratů, dostáváme do rukou vskutku výbornou jednohubku, která rozhodně neurazí a je příjemným zpestřením detektivního žánru.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.