Graham Masterton – Krvavé sestry

0

ANOTACE:
Když se objeví mrtvola muže s přezdívkou „oko ulice“, řeší vyšetřovatelé případ jako standardní vraždu. Brzy ale následuje další brutální čin. Obětí je pochybná existence, která to stejně jako „oko ulice“ hrála na dvě strany. Je jasné, že pachatel si své oběti vybírá podle specifického klíče. Policie požádá o pomoc Alexandra Krause, jenž míval na starosti „práskačskou“ agendu. V současnosti píše krimi články do novin a potýká se s vlastními problémy. Zvládne návrat do kalných vod karlovarského podsvětí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Předvánoční šílenství pomalu, ale jistě vrcholí a nakladatelé na nás chrlí jeden zajímavý kousek za druhým. Jedním z nich je i pátý díl oblíbené napínavé detektivní série z nespoutaného Irska Grahama Mastertona. My se tak můžeme společně s komisařkou Katie Maguirovou vydat za dalším znepokojujícím případem, tentokrát do prostředí irských řádových sester.

Graham Masterton se bezpochyby dokázal touto sérií relativně vyčlenit od běžné detektivní produkce, díky čemuž jen tak nezapadne. Jednak za to může atraktivní prostředí nespoutaného a drsného Irska a především pak výrazným hororovým prvkům, kdy se Graham Masterton rozhodně nebojí čtenářům zabrnkat trochu na nervy občas až příliš naturalisticky ztvárněným násilím, či trochou nadpřirozena. V tomto ohledu není ani aktuální pátý díl série od předchozích dílů jiný. Ostatně o tom se přesvědčíme již v samotném úvodu.

Autor si vzal tentokrát na paškál irské řádové sestry, do kterých se pustil opravdu s nezvyklou vervou. Mrtvých přibývá jak na běžícím páse, přesto je sesterstvo místního kláštera až nezvykle mlčenlivé. Aby toho nebylo málo na zahradě kláštera jsou nalezeny dětské ostatky. A to je jen začátek… Na Katie Maguirovou tak opět čeká nelehký případ, ve kterém je na stopě padesát let starého tajemství.

Aby toho nebylo málo, komisařka již tradičně čelí řadě obvinění, se kterými se bude muset dříve, či později vypořádat. K duševní pohodě ji nepomáhá ani její soukromí, které se čím dál tím více komplikuje. Přitom by stačilo tak málo. Svěřit se a vyznat se ze svých tajemství. Kdyby to však bylo tak jednoduché, je však otázkou kolik toho ještě tato svérázná a neohrožená hrdinka vydrží. Autor se s ní totiž rozhodně nemazlí.

Autor se ani v nejnovějším pokračování nepouští do přílišných experimentů a více méně pokračuje v zajetých kolejích, které známe z předchozích dílů této série. To pochopitelně budou kvitovat s nadšením všichni ti, kteří si Mastertonův styl oblíbily. Z jeho naturalisticky ztvárněného násilí skutečně běhá mráz po zádech. A pomalu ale jistě se začíná zdát, že s každým dalším dílem autor v tomto ohledu malinko přidá. To jsme si však již mohli zvyknout, a tak veškerá krev a nechutnosti zde už nikoho pravděpodobně příliš nepřekvapí.

Samotný příběh pak autor zpestřuje, jednak pohledy do soukromí hlavní hrdinky, které začíná hrát čím dál důležitější roli, a především pak pasážemi v nichž se objevuje samotný pachatel. Díky tomu získáváme komplexnější pohled na celý případ, jenž Masterton v Krvavých sestrách rozehrává. Navíc se oproti předchozímu dílu drží relativně na uzdě, nesnaží se přespříliš kombinovat a vyhnat tak příběh až do úplné absurdity. Díky tomu je tato kniha přeci jen o něco více uvěřitelná. Ne, že by si autor nějakou tu komplikaci neodpustil…

Ostatně díky Mastertonovu pojetí, se již řada čtenářů naučila brát tuto sérii s určitým odstupem a nadhledem. Jinak to v případě tohoto autora pravděpodobně ani nejde. Na druhou stranu je příjemné vidět, že se autor nesnaží za každou cenu zavděčit všem a neustále pokračuje ve svém originálním pojetí, které ho lehce vyčleňuje od běžné konkurence.

Krvavé sestry nemají, stejně jako předchozí díly, moc hluchých míst, kde by si čtenáři mohli trochu oddechnout. Autor opět pádí kupředu neúprosným tempem a i když má novinka takřka 500 stran, příběh uteče jako voda. Pokud tedy budeme i k nejnovějšímu Mastertonovu přírůstku přistupovat s lehkým odstupem dostane opět výbornou jednohubku, která rozhodně dokáže zaujmout a je příjemným zpestřením detektivního žánru.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.