Graham Masterton – Červená lucerna

0

ANOTACE:
Má komisařka Katie Maguirová hledat vraha, když si zavražděný trest zasloužil?
Na zakrvácené matraci ve špinavém bytě v Corku leží mrtvý muž. Někdo na něj zblízka vystřelil a zohyzdil tak jeho tvář k nepoznání. Katie Maguirová však brzy zjistí, o koho se jedná: je to Mawakiya, nigerijský pasák, který pracoval pro šéfa obchodu s bílým masem Michaela Gerretyho, jehož se Katie roky neúspěšně snažila dostat do vězení. Ví, že její povinností je dopadnout vraha. Ale Mawakiya byl zlý člověk, který prodával mladé dívky. Město je bezpečnější, když je mrtvý. Pak je ovšem zavražděn další pasák a Katie se musí rozhodnout: Je toto konání samozvaných strážců spravedlnosti přípustné? A jak je zastavit?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Na třetí díl napínavé detektivní série z nespoutaného Irska si fanoušci museli počkat. Po řadě odkladů a přesunů však Červená lucerna u nakladatelství Host přeci jen vyšla. A my se tak můžeme společně s komisařkou Katie Maguirovou vydat za dalším znepokojujícím případem. Graham Masterton si tentokrát vzal na mušku obchodníky s bílým masem. Dokáže autor u svých fanoušků zabodovat i na potřetí? Nebo si tímto, již tolikrát zpracovaným tématem, autor pod sebou podřeže větev?

1155Graham Masterton dokázal již prvními dvěma díly této série bezpochyby zaujmout. Od běžné detektivní produkce se liší především tím, že jeho knihy obsahují i výrazné hororové prvky, se kterými autor rozhodně nešetří. Po čarodějnicích a odkrytých masových hrobech, se však tentokrát přesouváme k poněkud tradičnějším tématům, i když ani tentokrát nebude o hrůzyplné momenty nouze.

Ostatně již samotný úvod této knihy nás o tom může přesvědčit. Katie Maguirová tentokrát čelí brutálním vraždám Corkských pasáků. Někdo jim odřezal ruce a pak je ještě střelil zblízka brokovnicí do obličeje. Katie by měla pátrat po vrahovi, jenže na druhou stranu, svět je bez těchto bezcitných individuí, kteří vykořisťují mladé ženy lepší. Jak se ale zachovat? Jít tvrdě po vrahovi, nebo nechat samozvaného strážce pořádku úřadovat? A co když se vše vymkne kontrole…

Vedle samotného vyšetřování sledujeme také osudy mladé afričanky jenž byla násilím dovezena do Irska, aby zde dělala prostitutku. Masterton se rozhodně s osudem této dívenky nijak nepáře. A ačkoliv dokáže být realita někdy pořádně krut, Masterton ji dokáže ještě umocnit svým naturalistickým ztvárněním, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech.

51HwJ-feqjL._SX323_BO1,204,203,200_Obě linie spolu skvěle souzní a dávají dohromady opravdu znepokojivý obrázek, ze kterého nebude slabším povahám právě do zpěvu. Obchod s bílým masem zkrátka a dobře nemá v civilizovaném světě co dělat. A tak se možná přistihnete, že daleko víc fandíte vrahovi, než ruce zákona, která se snaží zastavit vraždící šílenství.

Pokud jste četli předchozí díly série budete i v Červené lucerně jako doma, ve své podstatě tento díl nijak nevybočuje ze zajeté série. Přesto se nedá místy ubránit pocitu, že mu na rozdíl od svých předchůdkyň něco chybí. Ano bude vám běhat mráz po zádech, přesto poněkud jiným způsobem než dříve. Předchozí knihy v sobě skrývaly něco trochu nadpřirozeného a právě to Červené lucerně bohužel chybí. Díky tomu je z této knihy asi nejslabší díl série. I když na druhou stranu abychom autorovi nekřivdili stále se jedná o velmi slušný nadprůměr, který si své fanoušky bezpochyby najde.

I přes lehce smíšené pocity, které v nás Červená lucerna po dočtení zanechá, se opět jedná o vcelku originální příběh, plný napětí a zvratů, který rozhodně má co nabídnout. Navíc se opět odehrává vcelku v originálních kulisách, které si své přívržence bezpochyby najdou. Po dočtení tak nezbývá než vyhlížet čtvrtý díl a doufat, že se autor vrátí ke stylu, který nám nabídl v úvodních dílech této povedené detektivní série.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..