Gizmos – desková hra

0

Ačkoliv má většina hráčů firmu Cool Mini or Not spojenou především s velkými figurkovými hrami pro náročnější hráče, občas i tento vydavatel dokáže překvapit. Krásným příkladem je například nedávno vydaná karetka Zasni se. Na širší hráčské publikum však míří i další jejich hra, kterou nám na jaře tohoto roku přinesl Blackfire v plně lokalizované verzi. Popusťte uzdu fantazii a připravte si mozkové závity, přichází Gizmos a spolu s ním i dílna na fantastické vynálezy…

Za samotnou hrou stojí designér Phil Walker-Harding, jenž ji společně s firmou CMON uvedl v roce 2018 na trh. K nám se dostala, jak již bylo ostatně řečeno, díky ADC Blackfire, který ji k našim hráčům dostal na jaře letošního roku. Díky tomu se tak můžeme vžít do kůže nadaných konstruktérů, kteří se v této rodinné hře budou snažit vytvořit co nejfantastičtější vynálezy. Podaří se vám vytvořit novodobé perpetum mobile, nebo se vaše snahy omezí na skromnější cíle?

V duchu velkých her od CMONu přichází i Gizmos docela velké krabici. Avšak na rozdíl od svých soukmenovců neobsahuje velké množství plastových figurek, ale efektní kartonový zásobník na barevné kuličky, které celou hru ozvláštňují a bez kterých se zde rozhodně neobejdete. Ačkoliv je tento zásobník hlavní dominantou hry, hlavní gró se ukrývá v balíčku karet, které si budete v průběhu hry dobírat, stavět z nich co nejefektivnější komba a především získávat díky nim vítězné body, které určí celkového vítěze této povedené rodinné hry pro 2-4 hráče od deseti let.

Co se herních mechanismů týče, hra má nejblíže asi k Výbušným lektvarům, popřípadě Splendoru. Pokud si vás tedy některá z těchto her získala, rozhodně zkuste i aktuální novinku od Blackfireu. Ta totiž posouvá původní mechanismy ještě o kousíček dál, čímž se z ní stává o něco komplexnější a hlavně taktičtější záležitost, u které budete muset být neustále ve střehu, abyste náhodou nepřehlédli nějaké možné kombinace, jenž by vám pomohli k ještě většímu bodovému zisku.

Pravidlově je Gizmos skutečně jednoduchou záležitostí, kdy vysvětlení všech náležitostí hry vám zabere sotva pár minut. Přesto se připravte na to, že k plnému ovládnutí veškerých principů a zákonitostí budete potřebovat pár odehraných her. Navíc, když už zmiňujeme pravidla, tak mi to nedá a musím si zde do autorů maličko rýpnout. Pravidla jsou totiž skutečně úsporná. V některých ohledech dokonce možná zbytečně moc. Stejně tak jejich složení není úplně ideální. Řadu věcí se totiž z pravidel buď nedozvíte vůbec, nebo je najdete pouze až v závěrečném přehledu. Patrně nikdy tak nebudete mít úplně stoprocentní jistotu, zda Gizmos hrajete skutečně správně. Naštěstí se jedná o drobnosti, které celkový zážitek nikterak nenarušují, ať už se je rozhodnete uchopit jakkoliv.

Až ve čtyřech hráčích se můžete pustit do napínavého souboje o součástky pro vaše fantastické stroje díky nimž budete vyvolávat co nejdůmyslnější řetězové reakce. Získávání karet se součástkami a řetězení jejich efektů je tak základním herním mechanismem této hry. Abyste však mohli součástky získat, musíte vždy zaplatit odpovídající cenu ve zdrojích. Ty zde znázorňují barevné kuličky (elektřina, atom. energie, teplo, bakterie) uložené v již zmíněném zásobníku, ze kterého budete zdroje postupně odebírat.

Ty můžete získat buď pomocí jedné z herních akcí, nebo právě díky efektům na jednotlivých kartách. Z počátku hry bude váš příděl zdrojů relativně chudý avšak s postupující hrou a přibývajícími součástkami se k vám budou zdroje stále snadněji dostávat a vy si tak budete moci kupovat stále lepší a lepší součástky, které vám přinesou nemalá vylepšení, včetně potřebných vítězných bodů. Právě ty totiž na konci hry ( poté co některý hráčů postaví celkem 16 součástek, nebo 4 součástky třetí úrovně) určí celkového vítěze.

To je v podstatě vše, o co v Gizmosu kráčí. V zásadě se tak jedná o skutečně jednoduchou hru, která v sobě neskrývá žádné složitosti. Zároveň se však nejedná o žádný triviální kousek, který nemá šanci zaujmout. Ostatně i náročnější a pokročilejší hráči si u tohoto kousku bezesporu přijdou na své. Hlavní kouzlo této hry totiž netkví v pořizování součástek, či zdrojů ale především v řetězení jednotlivých efektů, které karty se součástkami poskytují. Nezřídka tak budete muset zapojit všechny vaše mozkové závity, abyste přišli na co nejzajímavější a nejlepší kombinace, které vám přinesou konkurenční výhodu.

Vzhledem k tomu, že hra obsahuje celkem 112 karet s výtvory (či součástkami chcete-li) je díky nim zajištěna i nemalá variabilita, která slibuje, že prakticky každá partie bude mít zcela jiný vývoj a vy budete sbírat jiné efekty. Vcelku záhy sice můžete zjistit, která kombinace součástek by vám mohla přinést určitou výhodu, zároveň zde ale vstupuje do hry náhody, kdy vám buď nebudou chodit potřebné karty, nebo vám budou chybět potřebné zdroje. V té chvíli vám nezbude nic jiného, než se snažit vytěžit z minima maximu a zkusit jít trochu jiným směrem.

Po stránce zpracování vypadá hra na stoje opravdu skvěle, především velký zásobník na kuličky bude velkou dominantou hracího stolu. Zároveň se však nedá ubránit dojmu, že právě on je zbytečně velký, ostatně zabírá velkou část celé krabice. Rozhodně však dopomáhá k celkovému dojmu z této hry. S celkovou atmosférou je to však maličko horší. Na první pohled působí vše naprosto skvěle a vy opravdu budete mít dojem, že se snažíte získat potřebné součástky k nějakému fantastickému stroji. Avšak s postupující hrou, kdy se vám začnou jednotlivé karty hromadit, se začne tato atmosféra maličko vytrácet, jelikož vaší hlavní starostí bude snaha nezapomenout některý z dostupný efektů, které karty nabízí. Právě v těchto chvílí zcela přestanete vnímat karty jako celek a vaše vnímání se omezí pouze na nezbytné symboly.

Gizmos sice není zcela dokonalou hrou, rozhodně si však na nic nehraje. Hráče se nesnaží uchvátit celkovou přeprodukovaností, či komplexními pravidly, naopak se vydává cestou, co největší přístupnosti. Zároveň si však zachovává vcelku velký prostor pro taktizování a vymýšlení hráčských strategií, díky čemuž může oslovit i náročnější hráče. Když k tomu připočteme i přívětivou herní dobu, která se pohybuje na úrovni 45 minut a fakt, že hra na stole díky efektnímu zásobníku vypadá skvěle, stává se z Gizmosu velice zajímavá volba, která se může směle měřit se zavedenými tituly v oblasti rodinných her.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..