Gianni Biondillo – Zabijákova výbava

0

ANOTACE:
Temný thriller a zároveň divoká road movie o pronásledování zločinu v současné Itálii.
Inspektor Ferraro se vrátil z Říma. Za sebou zanechal komisařku Elenu Rinaldiovou, další nevydařený románek. Vrátil se osamělý a poražený na komisařství do milánského Quarta Oggiara a po třech letech musí začínat zase od začátku. S šedivějícím vousem, novým bytem, dospívající dcerou Giulií a kamarádem Lanzou v Bruselu.
A čeká ho práce: přepadení ve vile s tragickou dohrou. Mrtvý jsou lupič i domácí pán. Pěkná otrava. A nechybí ani kolega Comaschi se svými nejapnými žerty. V témže okamžiku končí jeden krkolomný útěk z věznice v krvavé lázni. Uprchlík je bezvýznamný černoch. Jak si vysvětlit, že ho přišlo osvobodit mafiánské komando? Kdo skutečně je Towongo Haile Moundou? Ironií osudu má na tuto otázku odpovědět právě Elena Rinaldiová…
Gianni Biondillo, mistr thrilleru, nás bere na divokou road movie při pronásledování zločinu napříč Itálií. Líčí současný detektivní příběh, který loví v těch nejtemnějších vodách strachů, jež sužují dnešní Itálii, a nabízí nám přesný a podrobný obrázek země. Nikdy ale neztrácí naději.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Italských detektivek je na našem trhu jako příslovečného šafránu. Proč tomu tak je, těžko říct. Tento stav se alespoň částečně snaží napravit nakladatelství Panteon, které ve svém nejnovějším přírůstku přináší temný thriller a zároveň divokou road movie o pronásledování zločinu v současné Itálii – Zabijákova výbava.

zabijakova-vybava-260x402Autor v našich končinách moc známý nebude, neboť Zabijákova výbava je vůbec první knihou Gianni Biondilla, která byla přeložila do češtiny. Ve své domovině však Biondillo patří mezi nejúspěšnější a nejoblíbenější autory tohoto žánru. Kromě toho se může pyšnit i cenou Giorgia Scerbanenca (2011), nejprestižnějšího italského ocenění v žánru krimi. Navíc byl francouzský překlad Zabijákovy výbavy v roce 2014 oceněn Prix Violeta Negra (cena pro nejlepší neseverskou detektivku). Tato ocenění bezpochyby dokáží navnadit ke čtení, ale zaujme však divoká road movie z Itálie i české čtenáře?

Zabijákova výbava je již čtvrtou knihou ze série s inspektorem Farrarem. Naštěstí má kniha relativně uzavřený děj a tak není žádný problém ji číst bez znalosti předchozích dílů. Jediným mínusem tak může být fakt, že nám unikne spousta detailů ze soukromí hlavních hrdinů, které se prolínají napříč celou sérií. Na to, že čeští nakladatelé dost často vydávají série od jejich poloviny, jsme si však již mohli zvyknout a tak ani Zabijákova výbava pro nás nebude žádným překvapením.

Samotný příběh nás zavádí do Itálie, která je na míle vzdálená idylce prosluněných pláží, jakou známe z dovolených. Inspektor Ferraro má za sebou další nevydařený románek, a tak se vrací zpět do milánského Quarta Oggiara, kde po třech letech začíná zase od začátku. Na úvod je pro něj připraveno jedno rutinní přepadení, které se jaksi zvrhlo a mrtví jsou jak lupič, tak majitel vily, kde se přepadení odehrálo. Zkrátka a dobře, nic co by Ferrara jakkoliv naplňovalo…

V téže chvíli se o něco dál odehrává útěk z místní věznice, zakončený příslovečnou krvavou lázní. Uprchlíkem je zdánlivě bezvýznamný černoch, o nějž se ve vězení pořádně nikdo nezajímal. Otázkou tedy je, proč právě jeho přišlo osvobodit mafiánské komando? Ukrývá se snad za maskou černého prosťáčka někdo úplně jiný? Ferrarovi tak nezbývá, než se v pátrání za odpověďmi vydat napříč celou Itálií, v čemž mu bude pomáhat i jeho bývalá láska, kvůli které se odstěhoval z Říma…

matkillgrandeBiondillo předkládá čtenářům opravdu zajímavý příběh, který našince zaujme především díky atraktivnímu prostředí Itálie, se kterou se v knihách u nás moc nesetkáváme. Ukazuje nám tak tuto zemi trochu z jiného úhlu než jak ji většina z nás zná. Navíc se neomezuje pouze na jednu oblast a tak díky tomuto střídání kulis neupadá příběh do sterotypu a je pro čtenáře zajímavý až do poslední strany.

Vedle prostředí a samotného příběhu hrají důležitou roli i samotné postavy.  V tomto případě na nás čeká zajímavá směsice hrdinů, kteří se navzájem doplňují. Samotný námět knihy již tak překvapující není. Autor, stejně jako seveřané, řeší aktuální společenské problémy, které sužují jeho domovinu. V dnešní Itálii je to především přistěhovalecká otázka a obchod s africkými utečenci. Ačkoliv je téma více než vážné, Biondillo jej dokázal podat s patřičným odstupem, díky kterému nalezneme v knize kromě krve a násilí i všudypřítomný humor a ironii, kterou obstarává především Ferrarův kolega Comashi. A v neposlední řadě zde nalezneme i náznak naděje, že zase bude líp.

Když odhlédneme od samotného prostředí, ve kterém se kniha odehrává, dostáváme klasický krimi thriller, který víceméně nijak extra nevybočuje z dlouhé řady jemu podobných knih. Tato divoká road movie tak zaujme především ty čtenáře, kteří touží poznat Itálii i z trochu jiné strany, než známe z vlastních dovolených a turistických průvodců. Jisté však je, že i italská detektivka má rozhodně co nabídnout a byla by škoda, nechat ji jen tak bez povšimnutí.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..