Gerry Duggan – Deadpool: Miláček publika #02 – Deadpool vs. Sabretooth

0

Superhrdinové jsou po dlouhá léta ztělesněním odvahy, síly a váženosti. No a pak je zde Deadpool. Lehce infantilní, prostořeký antihrdina, jenž se v průběhu let stal Miláčkem publika. A jako takový přichází už s druhou knihou své nové série, v níž si na něj tentokrát brousí zuby samotný Sabretooth. No a když se do sebe pustí dva nezavražditelní zabijáci je jasné, že o zábavu bude postaráno…

Deadpool po právu patří k nejoblíbenějším hrdinům celého Marvel univerza. Nemalou měrou mu k tomu samozřejmě pomohly veleúspěšné filmy. Nutno však říct, že ani komiksová řada tohoto hrdiny za filmy nikterak nezaostává. Ostatně, Deadpool je zde s námi v českém překladu již od roku 2016, kdy Nakladatelství CREW začalo vydávat komiksovou řadu scénáristů Gerryho Duggana a Briana Posehna. Ta se sice svého zakončení dočkala už v loňském roce, plynule na ni však navázala řada nová, kterou má i tentokrát na starosti Gerry Duggan.

Do jisté míry se tak dá říct, že Deadpool: Miláček publika není novou řadou, ale jen pokračováním té původní. Duggan totiž z původní série stále čerpá, odkazuje na ni a pokračuje v příběhových liniích naznačených právě v původní řadě. Ostatně, aktuální novinka je toho jasným důkazem. Duggan se v této knize rozhodl opět pro jednou zabrnkat na vážnější notu, jako tomu bylo u povedeného  komiksu Hodný, zlý a ošklivý, potažmo u knihy Prvotní hřích, na kterou právě Deadpool vs. Sabretooth do určité míry navazuje.

Ač by se tedy mohlo podle názvu zdát, že na nás čeká jen další prvoplánová mlátička. Opak je pravdou. Duggan se zde snaží jít trochu více do hloubky, maličko se pohrabat v psychice jednotlivých postav a vůbec zabrnkat na vážnější notu. Na přetřes tak opět přichází smrt Wadeových rodičů, které mimochodem zabil on sám, byť o tom nemá nejmenší tušení.  Znalí čtenáři pak právě z Prvotního hříchu samozřejmě vědí, že Deadpool se zapřísahal, že se jejich vrahovi pomstí. No a jelikož sám o sobě neví, začne to házet na Sabretootha, jenž má podobné regenerační schopnosti jako Deadpool. Karty jsou rozdané a zábava může začít…

Ačkoliv se Duggan snaží opět hrát na vážnější strunu, bohužel mu to tentokrát nejde tak dobře, jako ve výše zmíněných knihách. Nový Hodný, zlý a ošklivý se tak bohužel nekoná, byť tato kniha nemá našlápnuto vůbec špatně. Duggan však tentokrát nedokázal vše úplně dotáhnout do konce a spíše klouže po povrchu. Což je rozhodně škoda, potenciál zde bezpochyby je.

Na druhou stranu se ale rozhodně nedá říct, že by nový Deadpool byl špatný. To rozhodně ne. Série si drží svou kvalitu a Deadpoolovi fanoušky rozhodně nezklame. Jen je škoda nevyužitého potenciálu. O kresbě jako takové se patrně nemá smysl příliš zmiňovat. Zde žádné překvapení nepřichází a tak se kniha již tradičně drží mainstreamových mantinelů, stejně jako její předchůdci. Ostatně, na knize spolupracoval vedle nováčků Ibana Coella a Mattea Lolliho i Scott Koblish, jenž už má pár Deadpoolových příběhů za sebou a dobře jej známe už z předchozí série.

K aktuální novince se váže ještě jeden zajímavý fakt. Zatímco u nás vychází Deadpool vs. Sabretooth coby druhá kniha série, v originále se jednalo až o třetí díl. Avšak vzhledem k tomu, že “originální dvojka” byla vyhrazená čistě vedlejším postavám z Deadpoolova týmu… včetně dílu psaného čistě ve španělštině, aby si i Mexičané přišli na své. Tento kousek je tak v kontextu celé série prakticky zbytečný a nepřidává nic k hlavní příběhové ose. Z tohoto důvodu se v CRWI rozhodli tento kousek zcela přeskočit a věnovat se jen tomu nejdůležitějšímu. Čeští čtenáři se tak sice mohou cítit maličko ochuzeni, na druhou stranu se nebudeme muset probírat zcela zbytečnými odbočkami, které Deadpoolovi nepřináší žádný užitek.

Zda nám s ohledem na toto rozhodnutí bude v celkovém kontextu něco chybět, ukáže až čas. Zatím se však dá říct, že ani “nová” Deadpoolova série si nevede nijak špatně. Ano, na úplný komiksový Olymp to samozřejmě stačit nebude, o to se ale Deadpool, ani jeho scénárista Gerry Duggan nesnaží. Zde jde především o zábavu a ta jde Deadpoolovi na výbornou…DEADPOOL: MILÁČEK PUBLIKA #2:
DEADPOOL VS. SABRETOOTH

SCÉNÁŘ: GERRY DUGGAN
KRESBA: I. COELLO, S. KOBLISH, M. LOLLI
PŘELOŽIL: DAREK ŠMÍD
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 112
ORIG. NÁZEV: Deadpool – World’s Greatest #03: Deadpool Vs. Sabretooth
ISBN: 978-80-7449-913-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..