George R. R. Martin – Rytíř sedmi království

2

Dlouho před událostmi, které znáte ze Hry o trůny, sedí Targaryenové pevně na Železném trůně. To ovšem neznamená, že v Západozemí panuje klid. Bratrovražedný boj uvnitř vládnoucí dynastie rozpoltil Sedm království. A právě v té době křižuje krajem potulný rytíř ser Duncan Vysoký. Anebo Dunk tupý jako lenochův meč? Všechno je to nějak zamotané, a to včetně původu jeho panoše Egga.

Tři uzavřené, ale navazující novely ze světa Hry o trůny představují G. R. R. Martina tak, jak si jej čtenáři zamilovali dávno před slavnou ságou – jako jednoho z nejlepších povídkářů žánru.

…………………………………………………………….

George R. R. Martin je bezpochyby fenoménem posledních let. Jeho epická fantasy sága Píseň ledu a ohně se pomalu, ale jistě rozrůstá do monstrózních rozměrů, které dalece přesahují samotný žánr. Krásným příkladem je seriálové zpracování tohoto eposu, jenž k televizním obrazovkám láká pravidelně miliony diváků po celém světě. Není proto divu, že každá další kniha tohoto autora je fanoušky netrpělivě očekávána. Ještě před vydáním šestého dílu Vichry zimy se tak nakladatelství Argo rozhodlo čtenářům toto čekání trochu zpříjemnit souborným vydáním tří novel z tohoto světa.

EK11038Rytíř sedmi království tak obsahuje tři povídky, z nichž s jednou se již čeští čtenáři mohli setkat v antologii Legendy a která byla publikována v roce 1998 pod názvem Potulný rytíř. Následuje Přísežný meč z roku 2003 a Tajemný rytíř (2010). Již podle samotného data jejich vytvoření je patrné, že se nebude jednat o nastavovanou kaši a snahu vytřískat z momentální popularity seriálu HBO maximum, jelikož vyšly ještě před natočením první série.

Dějově tato kniha spadá cirka devadesát let před události tolik oblíbené ságy. Západozemí se těší relativnímu klidu a míru. Na Železném trůny v Králově přístavišti je pevně usazen vládnoucí rod Targaryenů a ačkoliv mají někteří lordové a mocní této země výhrady, nikdo si zatím nedovolí významnější vzpouru. A právě v té době putují po západozemských cestách dvě osamělé postavy, jenž provádí čtenáře dalšími úžasnými příběhy z této magické země.

Hrdinou všech tří příběhů je prostý potulný rytíř Duncan Vysoký, o jehož urozenosti se rozhodně nemusí spekulovat a rytířem se stal pouze shodou několika více či méně šťastných náhod. Aby těch náhod přeci jen nebylo málo, panoše mu dělá mladý a drzý Egg. Z něhož se posléze vyklube člen královského rodu Targaryenů princ Aegon.

ThreeTales3Jestliže byl Martin v Písni ledu a ohně oslavován pro svůj cit pro detail, celkovou propracovanost svého světa a neustálými nervy drásajícími zvraty, tentokrát tomu bude trochu jinak. Již od prvního pohledu je jasné, že v Rytíři sedmi království se autor nemohl tak do podrobna rozepisovat a možná právě proto se mohou tyto novelky s jeho nejslavnějším opusem směle rovnat. A to nejen co se týče čtivosti, či napětí, zde celý příběh navíc doplňuje skvěle zvládnutý humor, jenž celé vyprávění odlehčuje a dodává mu optimističtější nádech. Což se o Písni ledu a ohně upřímně říct vůbec nedá.

Samotní hlavní hrdinové se doplňují a tvoří skvěle sehranou dvojici, kterou si oblíbí opravdu početný zástup čtenářů. Ač jsou jednotlivé příběhy napsáni odděleně a bez relativní návaznosti, takto vcelku skvěle fungují a díky tomu Rytíř sedmi království daleko více připomíná krátký román o třech částech, než tři samotné novely. Právě v takovýchto detailech tkví Martinova genialita, kterou ocení nejeden ostřílený čtenář tohoto žánru. Navíc ani zde autor nezapomněl na historii a rodové linie Západozemí a dává tak svým fanouškům další střípky informací, kterými prohlubuje celkovou historii tohoto jedinečného světa.

Kdo si po dočtení oblíbí Dunka s Eggem, a troufám si říct, že nás bude většina, nemusí zoufat. Již v tuto chvílí plánuje autor napsat několik dalších příběhů se sympatickou dvojicí, jediným záporem může být fakt, že tomu nebude dříve než po dopsání a vydání šestého dílu Písně ledu a ohně.

Ač bude možná někdo trochu zklamán z toho, že se Martin vyhnul systematickému vyvražďování hlavních hrdinů, dostáváme do rukou opravdu jedinečné dílko, které může směle aspirovat na nejlepší fantasy knihu roku. Pro fanoušky autora naprostá nutnost a pro ostatní zajímavý tip a možná první zkušenost s tímto nejoslavovanějším autorem fantasy poslední doby.

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdGeorge R. R. Martin (1948) Narodil se v Bayonne v New Jersey jako syn dělníka v docích. Atmosféra přístavu, kde se mísily vůně dálek, spolu s jeho bujnou fantazií vedly k tomu, že již v dětském věku začal psát smyšlené příběhy a prodávat je za drobné mince dětem ze sousedství. Později vystudoval žurnalistiku na Severozápadní univerzitě v Illinois (1971) a nastoupil dráhu profesionálního spisovatele.
Hned první Martinův román Soumrak na Worlornu si vysloužil pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury žijící v příšeří bludné planety. Následovala pestrá paleta povídek žánru science fiction, hororu i fantasy. Od roku 1983 spolupracoval s televizí a podepsal se jako scénárista pod několik seriálových řad, v čele s novou Zónou soumraku a dramatickou fantasy Kráska a zvíře. Koordinoval také populární knižní sérii Wild Cards ze sdíleného světa postiženého mimozemským virem a řadu povídkových antologií. Konečným triumfem se pro George R. R. Martina stala jeho románová fantasy série Píseň ledu a ohně, jejíž první svazek Hra o trůny spatřil světlo světa v roce 1996. Epická sága ze světa temného středověku protkaného spletitou sítí intrik a zastíněného rostoucí hrozbou ze severu, byla do dnešních dnů ověnčená řadou ocenění (Hugo Award, World Fantasy Award, Locus Poll Award) a stala se předlohou populární seriálové řady HBO. Z plánované sedmidílné ságy dosud vyšlo pět svazků (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky).

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Hmm, do tejto knihy by som aj išla, mohlo by to byť zaujímavé zoznámenie sa s prostredím ságy. Píseň ledu a ohně samotná ma trochu odrádza svojím desivým rozsahom (a niekedy aj obsahom). Bol by to plán na příští pětiletku a cítim sa byť unavená už len keď na jej prečítanie pomyslím. Ale Rytíř vyzerá byť predsa len zvládnuteľnejší. 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..