Geoff Johns – Věčné zlo

0
ANOTACE:

ZLO JE RELATIVNÍ
Něco takového nejmocnější hrdinové světa nečekali.
Zatímco mezi sebou ochránci naší planety řešili svoje vlastní půtky, bytosti z temné dimenze přihlížely. Trpělivě čekaly a plánovaly dokonalý útok.
Poté udeřily. A hrdinové padli.
Liga spravedlnosti je pryč. Nahradil ji Zločinecký syndikát, tyranské vraždící uskupení nadlidí, jejichž schopnosti a osobnosti jsou zvrácenou verzí Supermana, Batmana, Wonder Woman a dalších. Jejich cíl je prostý: vládnout světu. V čele tajného společenství superpadouchů postupovali po celém světě jako armáda a zlikvidovali jakýkoliv odpor. Žádný hrdina se jim nedokázal postavit.
Ale Lex Luthor není hrdina.
Ultraman a zbytek Syndikátu mu nevěnovali dostatečnou pozornost, a tak je nyní Supermanův úhlavní nepřítel poslední nadějí pro Zemi. Aby porazil dobyvatele z temné dimenze, spojí se s nesourodou skupinkou zločinců – a jedním legendárním hrdinou.
Válka se blíží, bitva zlého génia vůči surové síle, důvtipu vůči násilí. Válka takových rozměrů, že může dát zrod ještě smrtonosnějším nepřátelům. A ať prohraje kdokoli, zlo zvítězí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Přestože českým komiksovým “rybníčkem” již více než rok a půl hýbe Znovuzrození hrdinů DC, nakladatelství BBart nezapomíná ani na starší série. Po roce se tak na scénu opět vrací Liga Spravedlnosti z New 52, aby se po Válce velké trojky pustila do další velké události ze světa hrdinů DC. Zlo je relativní, VĚČNÉ ZLO je zde!!!

Je fakt, že Liga spravedlnosti u nás nemá zrovna na růžích ustláno. Ostatně, ani ta “rebirthová” tomu příliš nepomáhá. Geoffu Johnsovi se však v rámci runu New 52 podařilo až na výjimky (#4 Síť) udržet u této série vcelku slušnou kvalitu. Když k tomu připočteme i fakt, že se k tomuto týmu nejsilnějších superhrdinů světa váže celá řada důležitých událostí celého univerza, byla by věčná škoda na ně zanevřít a nechat je upadnout v zapomnění. Mimochodem předchozí Válka velké trojky je toho krásným důkazem.

Klasického pokračování Ligy spravedlnosti se tak ani po třech letech zatím stále nedočkáme, v BBartu se nám to však rozhodli plně vynahradit tímto plnotučným eventem, který slibuje vcelku slušnou akční jízdu a hrdiny a záporáky v pozicích, ve kterých je příliš často nevídáme. Avšak, abych se ještě vrátil k Lize spravedlnosti tak věřte, že bez znalosti série Geoffa Johnse se zde neobejdete. Pokud vám tedy tato série až doposud unikala a Forever Evil vás láká, nastal ideální čas “doplnit si vzdělání”.

Liga spravedlnosti je pryč a vlády nad Zemí se ujímá Zločinecký syndikát. Avšak to, co pro superpadouchy ze začátku vypadalo jako splněný sen, se vcelku rychle zvrtne v boj o přežití a záchranu celé planety. Na scénu přichází dobyvatel z temné dimenze a jedinou nadějí lidstva jsou ti, kteří vždy stály na opačné straně barikády. Zlo je relativní a tak nezbývá nic jiného, aby se nejnepravděpodobnější “hrdinové” spojili pod vedením Supermanova úhlavního nepřítele a vydali se do boje…

Geoff Johns si evidentně vybral svou slabší chvilku právě v případě poslední Ligy spravedlnosti a od té chvíle nám nabízí jeden lepší kousek, než druhý. Po vynikající Válce velké trojky se tak můžete těšit na další více než slušnou porci superhrdinského komiksu. Johns i tentokrát zapojil trochu více invence a nabízí nám vcelku zajímavé pojetí nám známých postav, ke kterým se vážou i případná příběhová vyústění. Tentokrát tak zde vše funguje na výbornou a pokud se orientujete v řadě New 52 aktuální novinku od BB Artu si skutečně užijete naplno.

Pokud bychom měli snad porovnávat s již zmíněnou Trinity war, vyjde zde sice Forever evil jako poražený, rozhodně však se zvednutou hlavou. Přeci jen je tento event o něco méně komplexní než právě Válka velké trojky. Ostatně, kniha která vyšla u nás narostla na úctihodných 320 stran, zatímco aktuální novinka je takřka o sto stránek kratší. A na rovinu to se někde projevit musí. Rozhodně to ale neznamená, že by Věčné zlo nestálo za pozornost. Ba právě naopak. Samotný příběh drží vskutku pohromadě a pokud máte alespoň trochu načteno, nebude na vás na každém rohu vyskakovat “miliarda” nezodpověditelných otázek. Dokonce bych si s trochou nadsázky troufal říct, že je tato kniha na poměry ostatních eventů DC univerza nezvykle kompaktní (snad až na samotný závěr a jeho cliffhangery) a funguje s určitými znalostmi vcelku dobře i sama o sobě, což rozhodně není pravidlem.

Celkový dojem pak vcelku pochopitelně podtrhuje i kresba, která jde ruku v ruce se samotným příběhem. Tu v případě tohoto komiksu obstaral velezkušený David Finch, který s Johnsem spolupracoval i na původní Lize spravedlnosti (#2 Zrození zla, Americká liga spravedlnosti). Jeho práce je tak velmi dobře známá i českým čtenářům a netřeba jej více představovat. Snad jen stačí říct, že se jedná o skutečně líbivý mainstream, který skvěle podtrhuje celkové vyznění komiksu a je na něj radost pohledět.

Věčné zlo je tak až na pár drobností, které však v podstatě nestojí moc za řeč, vskutku dobrým “superhrdinským komiksem”, který žádného fanouška DC univerza rozhodně nezklame. S ohledem na aktuálně vydávané Znovuzrození hrdinů DC si s přehledem vede lépe, než většina aktuálně u nás vydávaných řad. Můžeme tak kvitovat s nemalým nadšením, že se BBart rozhodl s New 52 ještě neskončit a přináší fanouškům další povedené kousky z této řady.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..