Geoff Johns & Gary Frank – Hodiny posledního soudu #1

0

Tak jsme se konečně dočkali dámy a pánové. Jedna z největších a nejočekávanějších komiksových událostí posledních let je konečně zde. Geoff Johns přivádí na scénu legendární Watchmeny, aby se v Hodinách posledního soudu střetli s hlavními hvězdami DC univerza. Bude však tato 12 dílná minisérie vnímána jako pocta legendárnímu dílu Alana Moora, nebo ji naopak fanoušci odsoudí k neúprosnému úpadku do zapomnění?

Komiksovou sérii Watchmen – Strážci britského scénáristy Alana Moorea (Z pekla, Bažináč..) a kreslíře Davea Gibbonse pravděpodobně netřeba příliš představovat. Tento legendární komiks vznikl již v roce 1984 a přinesl zcela nový pohled na superhrdinské komiksy, které byly do té doby především pro mladší čtenáře. Jedinečný příběh točící se okolo Dr. Manhattana, Rorshacha a Ozymandiase patří dnes již do zlatého komiksového fondu a i přes svůj věk se těší neutuchajícímu zájmu čtenářů.

Právě toho si byl evidentně vědom i Geoff Johns, jenž se rozhodl k těmto hrdinům vrátit ve své 12 dílné sérii Doomsday Clock – Hodiny posledního soudu. Tato série by měla být určitou poctou původní komiksové sérii. Zároveň se dá označit tak trochu za sequel k Watchmenům, tak trochu za samostatný příběh a také za spin off k DC Universe: Rebirth. Každý by si tak zde měl přijít na své.

Na místě je však i určitá obava, přeci jen recyklování starých příběhů nedopadá vždy dobře, obzvláště, když se jedná o legendu, kterou Watchmeni bezpochyby jsou. Navíc moc dobře víme, jak Geoff Johns umí nakládat se svými příběhy. Hodiny posledního soudu tak vcelku pochopitelně rozdělí tábor fanoušků na dva nesmiřitelné tábory, kdy jedni nebudou moci Johnsovi přijít na jméno za to, že sáhl na jejich oblíbené postavy. Zatímco druzí ocení zajímavě pojaté pokračování Strážců. Ať už se ale zařadíte na kteroukoliv stranu, tento komiks byste rozhodně neměli minout.

Vzhledem k rozsahu celého příběhu (12 sešitů) u nás vychází Hodiny posledního soudu ve dvou samostatných knihách. Aktuální novinka z nakladatelství BB Art nám tak přináší prvních šest sešitů série Doomsday Clock #1-6 (listopad 2017 – červenec 2018). Na zakončení a vyvrcholení celé série si tak budeme muset chvíli počkat. Je tedy jasné, že hodnocení této knihy zatím nebude plně relevantní, přeci jen se zde samotný příběh teprve rozjíždí a nabírá tempo.

Ocitáme se sedm let po událostech popsaných ve Strážcích. Adrian Veidt (Ozymandias) byl odhalen jako vrah milionů lidí a nyní je na útěku. Má však plán jak své jméno očistit. K tomu ale bude potřeba nalézt Dr. Manhattana jehož stopy vedou do DC Univerza, které se nachází na pokraji kolapsu, nenávist proti superhrdinům stoupá a mezinárodní vztahy na bodu mrazu sunou „hodiny posledního soudu“ čím dál tím blíže k půlnoci. Kdo je původcem této krize a dá se vůbec vše ještě zachránit?

Toto je však jen hrubý nástřel příběhu, který se v této knize nestačí ani naplno rozvinout. Navíc si je potřeba uvědomit fakt, že Hodiny posledního soudu nejsou Strážci a Johns není Moore. Pokud na toto přistoupíte pravděpodobně vás novinka z nakladatelství BB Art nezklame. Johns zde skvěle pracuje s postavami, dodává jim hloubku a v rámci možností se drží mantinelů předlohy. Ty opouští pouze párkrát a rozhodně se nedá říct, zda je to ku prospěchu věci. Na scénu se tak vrací SPOILER!!! i Komediant, kterého Johns přivádí ze záhrobí. Proč a jak se mu to povedlo zatím dost dobře nevíme, minimálně to ale lehce narušuje konzistentnost celého příběhu. Podobných “kiksů” je zde však naštěstí málo a tak zatím po dočtení knihy převažují pozitiva.

Oproti Snyderovu Metalu se Johns drží více při zemi. Rozhodně tak neočekávejte dlouhou plejádu akčních honiček a bitek. Hodiny posledního soudu jdou jinou cestou a nutno říct, že jim podobné pojetí jako u Strážců vážně sluší. Ostatně, bude to právě atmosféra která se stane jedním z hlavních spojovníků mezi oběma komiksy. Tu se zde Johnsovi podařilo zachytit skutečně na výbornou a nezřídka ve vás bude evokovat stejný dojem, jako při čtení strážců.

Za zmínku pak bezpochyby stojí i originy Mima s Marionetou a nového Rorshacha, na které zde můžeme narazit. Co naopak zatím působí lehce rozpačitě je propojení s klasickým DC univerzem. Ne snad, že by bylo špatné, ale minimálně první kniha vám nedá odpověď na to, proč se museli tyto dva světy spojit. Batman se Supermanem zde tak mají zatím pouze pár štěku a působí maličko do počtu. Na druhou stranu stále máme před sebou půlku série a tak je na konečné závěry ještě příliš brzy.

Před úplným závěrem je potřeba zmínit i kresbu Garyho Franka. Ta sice není kdo ví jak originální a více méně se nese v klasičtějším mainstreamovém duchu, rozhodně však komiksu nedělá ostudu. Ba právě naopak. Toto pojetí se k Doomsday Clock skvěle hodí a naplno nechává vyniknout samotný příběh. Fanoušky pak bezpochyby potěší i zpráva, že zde došlo i na legendární devítipanelí. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak bohatá galerie alternativních obálek, se kterými tento komiks vycházel v Americe.

Zatím se dá říct, že i když Hodiny posledního soudu rozhodně nejsou úplně bez chyby, rozhodně se nejedná ani o výraznější zklamání. Nad klasickým mainstreamem lehce vystupují a nabízí nám vcelku zajímavý příběh s legendárními postavami, který si každý rád přečte.HODINY POSLEDNÍHO SOUDU #1
SCÉNÁŘ: GEOFF JOHNS
KRESBA: GARY FRANK
PŘELOŽIL:MARKO HAULIŠ, HANA HAULIŠOVÁ
VYDAL: BB ART
ROK: 2020
STRAN: 224
ORIG. NÁZEV: Doomsday Clock #01
ISBN: 978-80-7595-363-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..