Geir Tangen – Srdcerváč

0

 

ANOTACE:
Novinář Viljar Ravn Gudmundsson je opět chtě nechtě zatažen do dramatického případu. Jednoho rána mu zavolá jeho sedmnáctiletý syn – je vyděšený a potřebuje pomoc. Na soukromém mejdanu předešlou noc se dal dohromady s dívkou svých snů. Vzbudil se vedle ní a chvíli nemohl být šťastnější… jenže dívka je mrtvá. Komisařka Lotte Skeisvollová, která se ještě vzpamatovává z předešlých traumat, se snaží prokázat chlapcovu nevinu. Kriminální román, který mezi řádky rozvíjí téma hledání identity, užívání drog a toho, jak těžké je dospívání v současném Norsku. Po vydání Srdcerváče autor prozradil, že: „ze série o Viljarovi a Lotte bude trilogie. Tři knihy, jejichž děj se odehrává v průběhu jednoho roku. Když píšu tohle závěrečné slovo, ještě netuším, jak dostanu Viljara z invalidního vozíku znovu na nohy, ale třetí díl má pracovní název Tango mrtvého muže. Světlo světa by měl spatřit v průběhu roku 2018.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je to rok, co nakladatelství Plus vydalo debutový román Maestro od autora neúspěšnějšího norského krimi blogu Geir Tangena. Maestro rozhodně dokázal zaujmout inspirací, kterou si bral ze známých detektivních románů. Nyní však Tangen přichází s dalším dílem své série, ve které opět vtahuje do dramatického případ novináře Viljara Ravn Gudmundssona. Dokáže však tento autor zaujmout i na podruhé?

Tomuto autorovi u nás sice již jedna kniha vyšla, přesto se nedá říct, že by se jednalo o hvězdu prvního kalibru. V Norsku však platí za opravdového znalce v oblasti nord krimi. Ostatně ne nadarmo je autorem nejúspěšnějšího norského krimi blogu. Jeho první pokus z opačné strany barikády jsme již mohli okusit, nyní tak přichází na řadu pokračování. Srdcerváč slibuje opět napínavý příběh plný zvratů. Podobných knih je zde však bezpočet a tak se nabízí otázka, zda dokáže Tangen ještě vůbec něčím překvapit?

V úvodní knize tento prvek obstarávali, odkazy na známá díla v rámci krimi románu, je samozřejmě jasné, že podobnou cestou nemůže jít autor donekonečna a tak bude velice zajímavé sledovat, jakým směrem se bude jeho série ubírat dál. Srdcerváč, je stejně jako Maestro klasickou nord krimi, tudíž očekávejte určité provázání obou knih, především v osobní rovině. Ostatně sám autor naznačil, že tato série bude koncipována jako trilogie. Přesto se dá číst i zcela samostatně, jen je potřeba počítat s tím, že vám bude pár detailů unikat.

Tangen zde opět představuje ústřední dvojici hlavních hrdinů. Na jedné straně je novinář Viljar Gudmundsson, jenž je tentokrát zatažen do dramatického případu, který se bude týkat jeho rodiny. Jednoho rána mu zavolá jeho sedmnáctiletý syn, jenž se po jednom bujarém večírku vzbudil v cizí posteli s dívkou svých snů. Problém je že dívka je mrtvá a Viljarův syn si vůbec na nic nepamatuje. Kromě Vijlara je zde i komisařka Lotte Skeisvollová, která má sama svých starostí více než dost (viz. Maestro), přesto se snaží prokázat chlapcovu nevinu. Jak už to tak ale bývá, nic není tak jednoduché a tento případ bude pořádně zamotaný.

Jak je již u nord krimi dobrým zvykem, i Srdcerváč se zaměřuje na celou řadu ožehavých sociálních témat. Na pozadí hlavní dějové linie se rozvíjí téma okolo problémů dnešní mládeže, jejich dospívání, hledání identity i užívání drog. Další neméně důležitá část se věnuje i problémům přistěhovalectví. To je v současné Evropě více než aktuální a jak se zdá s tímto tématem se budeme v knihách setkávat stále častěji.

Zatímco Maestro alespoň nějakým způsobem vybočoval z řady, Srdcerváč to má již o mnoho těžší. Tangen využívá prakticky všech osvědčených prvků, kterými je dnešní krimi pověstné. Máme zde deprimované hrdiny, kteří se musí vyrovnat sami se sebou, aby se záhy mohli postavit i svým osobním problémům a v neposlední řadě i zamotaný případ, který rozhodně nebude jednoduché rozlousknout. Žel bohu zde však nenalézáme prakticky nic, čím by se autor výrazněji lišil od konkurence.

Srdcerváč rozhodně není špatná kniha. Nabízí zajímavý příběh, který výtečně odsýpá a nikde výrazněji nezaostává. Na druhé straně však nenabízí ani nic extra navíc, co by tuto knihu výrazněji odlišilo od konkurence. Když k tomu připočteme poněkud méně uvěřitelné rozuzlení celého případu, nebude hodnocení této knihy právě snadné.

Aktuální novinka Geira Tangena působí stejně jako Maestro opravdu svěžím dojmem. Má příjemný spád i tempo a vzhledem k tomu, že má něco málo přes 300 stran se z ní stává příjemná jednohubka na jedno, či dvě odpoledne. Zároveň to však nebude mít v tvrdé konkurenci vůbec jednoduché, podobných knih je na trhu celá řada i od zavedenějších autorů, záleží tedy  jen na čtenářích, zda se rozhodnou dát šanci i této nové literární naději ze severu Evropy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..