Geir Tangen – Maestro

0

ANOTACE:
Když novinář Viljar Gudmundsson obdrží e-mail od kohosi, kdo se vydává za soudce a kata jedné místní ženy, považuje to za špatný vtip: zpráva mu připomíná spíš úryvek vytržený z pokleslé detektivky. Přepošle e-mail policii a snaží se na celou záležitost rychle zapomenout. Jenže zpráva mu dál vrtá hlavou. Navíc se dalšího dne najde mrtvola ženy a Viljar si uvědomí, že měl poslechnout svůj instinkt. Zatímco je Viljar u výslechu, dostane od vraha nový e-mail, další předzvěst smrti. Vše nabere nový směr, když se ukáže, že se vraždy až podezřele podobají scénám ze známých detektivních románů…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Norsko má nového sériového vraha, který si bere notnou dávku inspirace ze známých detektivních románů a neštítí se takřka ničeho. Vražedná symfonie začíná – objevte tajemství Maestra v novém detektivním románu od autora nejúspěšnějšího norského krimi blogu.

Geir Tangen bude pro naprostou většinu čtenářů naprosto neznámé jméno. V Norsku však platí za opravdového znalce v oblasti nord krimi. Ostatně ne nadarmo je autorem nejúspěšnějšího norského krimi blogu. A stejně jako řada dalších i Tangen zatoužil vyzkoušet si, jaké je to na druhé straně barikády. Výsledek jeho práce máme právě v rukou. A pokud se vám nechce čekat až na závěrečné hodnocení, mohu již teď říct, že Maestro je napínavý, plný zvratů, ale především pak v sobě ukrývá něco důvěrně známého, co pobaví především fanoušky tohoto žánru. A co si pro nás autor vůbec přichystal?

Novinář Viljar Gudmundsson žije svým relativně poklidným životem až jednoho dne obdrží od kohosi podivný email. Pisatel v něm tvrdí, že hodlá zabít jednu místní ženu – vůbec to celé působí jako hodně špatný vtip. Viljar přepošle email policii a dál se o něj nestará. Hodně rychle však musí změnit názor, když je druhého dne nalezena mrtvola ženy. Zatímco je Viljar u výslechu, dostane od vraha nový e-mail, další předzvěst smrti. Jakou má však Viljar s vraždami spojitost a proč si vybral vrah právě jeho? Aby toho nebylo málo postupně se ukazuje, že  že se vraždy až podezřele podobají scénám ze známých detektivních románů…

V mnoha ohledech tato kniha ničím nevybočuje z řady. Máme zde deprimované hrdiny, vraha který se nezastaví prakticky před ničím a zamotaný případ, který rozhodně nebude jednoduché rozlousknout. Čím se však autor odlišuje od konkurence je fakt, že se rozhodl využít knih, které již byly napsány. Až by se chtělo říct, že Tangenovi došli nápady, a tak nezbylo nic jiného, než oprášit starší kousky a začít recyklovat. I tak by se s velkou dávkou nadsázky dal charakterizovat Maestro. Celkový dojem však naštěstí působí veskrze pozitivním dojmem.

Někdo může sice namítnout, že toto “vykrádání” ostatních autorů není nikterak originální, Tangen však dokázal vše zakomponovat do svého románu naprosto nenásilnou formou a s určitou lehkostí. Díky tomu se právě z tohoto využití starších kriminálek stává nezaměnitelné poznávací znamení. Pro některé čtenáře bude dozajista i zajímavým lákadlem, kdy se budete snažit v knize odhalit své oblíbené literární kousky.

Maestro tak působí opravdu svěžím dojmem, nikde výrazně nezadrhává a zbytečně se neodkloňuje od hlavní dějové linie. Díky tomu má kniha příjemný spád i tempo. Vzhledem k tomu, že má něco málo přes 300 stran se z ní stává příjemná jednohubka na jedno, či dvě odpoledne.

Bohužel vzhledem k rozsahu a počtu událostí, které na nás autor hrne, není moc času si nikde výrazněji oddychnout, či se blíže seznámit s hlavními hrdiny. Díky tomu zde opravdu není moc prostoru, aby nám hrdinové tohoto románu výrazněji přirostli k srdci. Vše tak probíhá lehce neosobně a čtenářům tak v podstatě bude jedno jak celá kniha dopadne. Není zde pořádně komu fandit. I samotné oběti hrůzných vražd se smrkli na pouhou kulisu v hlavním pátrání po vrahovi. Nečekejte tedy žádné výraznější hraní na city, Tangen nám předkládá klasickou severskou krimi – odosobnělou, strohou a mrazivou, jako jsou skandinávské zimy.

Maestro to u nás rozhodně nebude mít jednoduché, přeci jen severských detektivek a krimi obecně u nás vychází dost a dost. Avšak i přes určité chyby nabízí dostatečně zajímavý příběh, jenž využívá originální prvky, které dokáží zaujmout nejednoho čtenáře. Pokud tedy hledáte nenáročnou oddechovku na jedno, či dvě odpoledne, mohl by být debut Geira Tangena tím pravým tipem právě pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply