G. Willow Wilsonová – Alif, neviditelný

0

V nejmenované diktatuře na Blízkém východě chrání mladý arabsko-indický hacker své klienty – disidenty, islamisty a další psance – před zvídavými zraky policejních šmejdilů. Ve své digitální identitě se podepisuje jménem Alif, prvním písmenem arabské abecedy.

Jenže pak se věci začnou komplikovat: dostane košem od aristokratky, do které je zamilovaný, a do jeho počítače se nabourá šéf digitálních složek státní bezpečnosti, přezdívaný Boží pařát. Na scénu vstoupí prastará kniha Tisíc a jeden den, tajný rukopis džinů, o němž se on i Pařát domnívají, že by mohl zahájit nový věk informačních technologií, a Alif musí s pomocí viditelných i neviditelných sil bojovat nejen o svůj život.

Román, který mísí prvky technothrilleru s urban fantasy východního střihu, je stejně tak orientální pohádkou a napínavým dobrodružstvím, jako neskutečně zábavným pojednáním o hranicích osobní svobody a úkladech našich digitálních já.

…………………………………………………………….

Čas od času se na trhu objeví velmi zdařilé dílko, které je velmi těžké zaškatulkovat k nějakému žánru, a který v sobě skrývá jedinečný příběh. Tento případ se vztahuje i na román americké spisovatelky a scénáristky G. Willow Wilsonové, kterou budou fanoušci znát především díky její komiksové tvorbě. Pojďme nahlédnout do světa hackerů ovoněných pohádkami Tisíce a jedné noci.

G. Willow Wilsonová má za sebou velmi zajímavý osud. Během svých studií na Bostonské univerzitě konvertovala k islámu, aby se krátce po svých dvacátých narozeninách přestěhovala do Káhiry, ve které žije štřídavě spolu se Seattlem dodnes. Mezi znalci a literárními fanoušky je známá především jako komiksová scénáristka. Kdy její série Air (2010) byla dokonce nominována na prestižní Eisner Award. Alif, neviditelný je jejím prvním samostatným románem v pravém slova smyslu. Alif navíc díky své jedinečnosti získal velmi uznávanou World Fantasy Award za rok 2013. Nyní vychází díky nakladatelství Paseka i v českém překladu od Michala Prokopa…….

 CELOU RECENZI NAJDETE NA WEBU FANTASYA.CZ

 

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdG. Willow Wilsonová (1982) je americká spisovatelka a oceňovaná komiksová scenáristka (Air, Káhira, Ms. Marvel). Za studií v Bostonu konvertovala k islámu, později žila v Egyptě a své zkušenosti popsala v autobiografii The Butterfly Mosque (Motýlí mešita, 2010; podle Seattle Times jedna z nejlepších knih roku). Pobývá střídavě v Káhiře a Seattlu.


 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..