G. Willow Wilson – Ms. Marvel #02: Generace proč

0

 

ANOTACE:
Kdo je Vynálezce a co má v úmyslu s naší novou superhrdinkou Ms. Marvel a všemi jejími přáteli? Možná to pomůže rozlousknout Wolverine! Ovšem jen pokud se Kamala aspoň na chvíli dokáže přestat svíjet nadšením nad setkáním se svým oblíbeným superhrdinou. Dále se Kamala setkává s Nelidskostí – a to prostřednictvím setkání s královským psem Lockjawem! Jenže proč vlastně Lockjaw za Kamalou přišel? Ms. Marvel se dovídá více o své minulosti a Vynálezce mezitím dál ohrožuje její současnost. Kamala se dává dohromady s tlupou nepříliš pravděpodobných hrdinů, aby tohoto maniakálního zločince zastavila dřív, než stihne napáchat opravdické škody, ale co když si naložila víc, než dokáže zvládnout? A jak dlouho si Ms. Marvel ještě dokáže nárokovat život Kamaly Khanové? Kamala Khanová je nadále tou nejlepší (a nejmilejší) novou superhrdinkou současnosti!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Spolužačka, ségra, velká obdivovatelka Carol Danversové, ale především také jedna z nejkontroverznějších superhrdinek současnosti. Kamala Khanová, alias Ms. Marvel se vrací po roce zpět na scénu. A aby v tom nebyla sama, se svou trochou do mlýna přispěchá i Wolverine, potažmo jedno přerostlé super psisko, které je rozhodně víc, než jen domácí mazlíček…

Když loni na podzim zamířila Ms. Marvel poprvé na český trh vzbudila vcelku slušnou dávku emocí. První “mainstreamová hrdinka” muslimské národnosti zkrátka vzbuzuje nemalé emoce. Ostatně, nejinak tomu bylo i v domovských Spojených státech. Kamala Khanová toho však nabízí mnohem víc než jen fakt, že se jedná o muslimku. I díky tomu si vcelku rychle našla svou cestu ke čtenářům a napevno se usadila v Marvelovském univerzu.

Stejně jako za úvodní knihou série, tak i za druhým dílem – Generace proč, stojí americká autorka G. Willow Wilson. Ta představila aktuální podobu Ms. Marvel světu v roce 2014. Na nové Ms. Marvel však tato autorka nepracovala sama. Původní myšlenka na muslimskou hrdinku vzešla od redaktorky Marvelu Sany Amanatové, která tak chtěla poukázat na předsudky a jednání se kterým se musí muslimové a vůbec všichni imigranti v USA potýkat. Čímž si ostatně Amanatová sama prošla. S Wilson pak společně vytvořili šestnáctiletou dospívající hrdinku, jenž stejně jako řada jejích vrstevníků neprochází zrovna nejlehčím obdobím. V případě Kamaly Khanové, je ale vše umocněné právě jejím náboženstvím a pákistánským dědictvím, které v této sérii reflektuje. 

Od svého vydání sklízí její série po celém světě spoustu ohlasů i cen. O tom jsme se ostatně mohli loni přesvědčit díky nakladatelství Paseka a CREW i my. Nyní, o rok později se tato “muslimská” hrdinka opět vrací na scénu. Tentokrát však již pouze pod hlavičkou nakladatelství CREW, které se rozhodlo v této sérii i nadále pokračovat. Oproti klasickému superhrdinskému mainstreamu se tato řada více zaměřuje na dospívající čtenáře a nebojí se řešit celou řadu aktuálních témat, díky kterým má rozhodně šanci zaujmout. 

A nejinak je tomu i v aktuální novince. Na pozadí tradiční superhrdinské zápletky, kdy se naše hrdinka musí vypořádat se záhadným Vynálezcem, jenž jí hází pod nohy jeden klacek za druhým, autorka rozebírá celou řadu aktuálních témat a problémů. Tím hlavním je tentokrát především mezigenerační neporozumění, řada ekologických otázek, či kulturní rozdíly. A nutno říct, že právě v této rovině funguje Ms. Marvel nejlépe.

Avšak i hlavní “klasická” zápletka knihy není vůbec špatná, byť výraznějším způsobem nevybočuje se superhrdinského průměru. Příjemným oživením je právě Wolverine, který si s Kamalou hodí na začátku jednu menší týmovku. Aby toho náhodou nebylo málo, tak na scénu přichází i Inhumans. V jejich případě se však bude průměrný český čtenář, jenž nepřišel do styku s komiksy v originále, maličko ztrácet a tápat. S Inhumas toho u nás totiž opravdu příliš nevyšlo. Naštěstí i když si nebudete naprosto jistí kdo je kdo a kam přesně zapadá, celkové vyznění komiksu to příliš nenarušuje.

Oproti úvodní knize navíc o něco ubylo řešení osobních problémů a otázek ohledně náboženství. Ani tentokrát se jim vcelku pochopitelně nevyhneme rozhodně však tato část výraznějším způsobem ustupuje do pozadí, především na úkor samotné akce. Rozhodně je však potřeba říct, že druhý book Ms. Marvel rozhodně působí vyváženějším a celkově svěžejším dojmem, díky čemuž získává Generace proč v závěrečném hodnocení oproti úvodní knize pár bodíků navíc.

Ms. Marvel je tak i napodruhé vcelku příjemným osvěžením v záplavě tradičních superhrdinských příběhů. Navíc jasně ukazuje, že tato “muslimská” hrdinka nám toho může nabídnout mnohem víc, než jen v současné době lehce kontroverzní a hojně diskutované náboženství. Pokud se autorce podaří i nadále udržet takto nastavenou kvalitu, troufám si říct, že Kamala Khan má rozhodně šanci uspět i v našem malém komiksovém rybníčku…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..