G. R. R. Martin – Hra o trůny

1

Ve světě, kde léto může trvat desítky let a zima celý život, vzrůstá nepokoj. Železný trůn Západozemí přitahuje bezpočet mocných, leč jeho jako břitva ostré hrany mohou být i smrtelnou pastí. A na severu, tam za ochrannou Zdí, se mezitím houfují nadpřirozené síly temnoty…

Úvodní část románového fantasy eposu ze světa temného středověku, zmítaného magií, intrikami, zradou i věštbami. Územím Sedmi království zrozených v zapomenutých časech otřásá krvavý boj. V centru konfliktu stojí Starkové ze Zimohradu, rod stejně tvrdý a houževnatý jako země, z níž vzešli. Strážce severu lord Stark je povolán do role královského pobočníka, svým odchodem k Železnému trůnu však spouští řetězec událostí, které záhy zasáhnou pletichářský jih, divoké východní krajiny i ledový sever ohraničený starobylou Zdí. Osud Starků, jejich spojenců i nepřátel se ocitá čím dál víc na hraně, jak každý z nich usiluje o vítězství v nejničivějším boji ze všech – hře o trůny. Monumentální sága George R. R. Martina si za svůj krátký život vydobyla punc klasiky a stala se jedním z pilířů moderní fantastické fikce.

 ……………………………………………………………..

Když v roce 1996 spatřila světlo světa Hra o trůny, ani sám autor patrně netušil co se z jeho série o pár let později stane. Celosvětový fenomén, který trhá rekordy prodejnosti a sledovanosti po celém světě. Původně knižní série se tak přetavila v něco, co dnes prostě udává trendy. Kdo nezná George Martina a jeho Píseň ledu a ohně (pro ty co znají pouze seriál se jedná o název celé série) jako by nebyl. Pokud vás trápí nekonečné čekání na další sérii seriálu z produkce HBO a přeci jen vás odrazuje rozsah knih, máte novou možnost. Vydavatelství Tympánum se rozhodlo přenést tento fenomén i do podoby audioknihy, která má monumentálních 45 hodin.
A GAME OF THRONES new HCGeorge R. R. Martin si postupně vydobyl své místo na výslunní fantastického žánru. Za své knihy i sestavené antologie povídek získal řadu cen. Kromě knižní tvorby se Martin věnoval i televizi, kde se podepsal jako scénárista pod několik seriálových řad (Zóna soumraku, Kráska a zvíře…). Té největší popularity se dočkal ovšem až díky epické sáze ze světa temného středověku Píseň ledu a ohně. Ačkoliv první díl spatřil světlo světa už v roce 1996, ten opravdový boom a celosvětový zájem nastal až v roce 2011, s první řadou seriálu Hra o trůny z produkce HBO.
Představovat podrobněji děj tohoto opusu je takřka nemožné, a když, tak by to vydalo na celou další knihu. Martin stvořil jedinečný svět, ve kterém se neděje nic náhodou. Navíc železný trůn Západozemí přitahuje čím dál víc mocných a největší rody od Králova přístaviště až po Zimohrad se chystají k nevyhnutelnému boji. Jenže touha po moci není to jediné co obyvatele této země ohrožuje. Daleko na severu až za Zdí se formují nadpřirozené síly temnoty…
Hodnotit tento příběh po obsahové stránce je naprosto zbytečné. Své kvality už autor dokázal nespočetněkrát a co na tom, že trpí menší úchylkou v zabíjení hlavních postav. To je vlastně i dobrá rada jak pro čtenáře, diváky, ale i posluchače. Rozhodně se moc neupínejte jen na jednu postavu, protože si můžete být více méně jistí, že jí dříve či později autor provede něco hodně nepěkného. Podívejme se ovšem blíže na audio zpracování, které posluchačům přináší vydavatelství Tympánum.
3d_hra_o_truny_1Audiokniha má monumentálních 45 hodin a 33 min, což je opravdu úctihodné číslo. Ono se není ani moc co divit, kniha zrovna také nepatří mezi nejútlejší. Její načtení obstaral František Dočkal, kterého mohou posluchači znát především z Českého rozhlasu, kde dlouhá léta působil jako moderátor. Samotná audiokniha vychází v edici Načteno, která slouží primárně nevidomým a slabozrakým spoluobčanům.
A právě díky této edici se dostáváme k jádru problému. Ostřílenější posluchači již možná zaregistrovali, že knihy z této edice jsou pouze načteny. Postrádají jakýkoliv hudební doprovod, či výraznější dramatizaci, o mnohohlase nemluvě (soudím podle toho co jsem z této edice zatím slyšel, pokud tomu tak není určitě dejte vědět). Zde může někdo namítnout, že mu vyhovuje čisté namluvení, ano je to čistě subjektivní, já jsem zastánce většího uměleckého ztvárnění. A právě tyto zmíněné prvky by si Hra o trůny rozhodně zasloužila. Nemluvě o přitáhnutí nových posluchačů k audioknihám.
Abychom ovšem nekritizovali interpreta, František Dočkal se svého úkolu zhostil více než důstojně. Jeho hlas je líbivý a celkově podtrhuje atmosféru příběhu. Jedinou výtkou na něj může být fakt, že výrazněji neoddělil názvy kapitol. Neměnným hlasem přečte název a v drtivé většině se stejnou intonací pokračuje dál. Je to škoda, protože takto se posluchači mohou občas ztratit a nová kapitola tak lehce zapadne ve vší té záplavě dalších slov. Na druhou stranu se nejedná o nic zásadního, co by kazilo celkový dojem z knihy.

Bohužel se i tyto věci zde najdou. Když pomineme hudební podkres a absenci více interpretů, kteří by tomuto dílu bezesporu velice slušeli, zůstává nám jeden pro mne docela zásadní problém. A tím jsou samotná jména hlavních postav. Zůstává mi záhadou, proč Tympánum nepoužilo všeobecně známou výslovnost jmen, kterou všichni znají ze seriálu. Díky tomu se tak z mrchy Cercei stane jakási „Kersy“ (no trvalo mi nějakou dobu, než jsem vlastně pochopil o koho jde). Ano možná to může být správně, ale proboha proč to dělat takto, když to lidé znají jinak. Musím říct, že toto bylo pro mě největší zklamání a potýkal jsem se s tím po celou dobu poslechu. Možná to někomu nebude tolik vadit. Mě bohužel ano.

Když odhlédneme od všech negativ a mínusů, stále nám zůstává jedinečná kniha a příběh, který rozhodně stojí za poslech. A pokud jste zastánci čistého namluvení budete rozhodně nadšeni, protože to zvládá pan Dočkal na jedničku. Mně bohužel zůstávají po doposlechnutí této knižní lahůdky poněkud rozpačité dojmy.
Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympánum
V elektronické podobě můžete objednávat například zde
Ve fyzické například zde

 ……………………………………………………………..

polaroid-photo-avatar-psdGeorge R. R. Martin (1948) Narodil se v Bayonne v New Jersey jako syn dělníka v docích. Atmosféra přístavu, kde se mísily vůně dálek, spolu s jeho bujnou fantazií vedly k tomu, že již v dětském věku začal psát smyšlené příběhy a prodávat je za drobné mince dětem ze sousedství. Později vystudoval žurnalistiku na Severozápadní univerzitě v Illinois (1971) a nastoupil dráhu profesionálního spisovatele.
Hned první Martinův román Soumrak na Worlornu si vysloužil pochvalné kritiky za propracovaný portrét mimozemské kultury žijící v příšeří bludné planety. Následovala pestrá paleta povídek žánru science fiction, hororu i fantasy. Od roku 1983 spolupracoval s televizí a podepsal se jako scénárista pod několik seriálových řad, v čele s novou Zónou soumraku a dramatickou fantasy Kráska a zvíře. Koordinoval také populární knižní sérii Wild Cards ze sdíleného světa postiženého mimozemským virem a řadu povídkových antologií. Konečným triumfem se pro George R. R. Martina stala jeho románová fantasy série Píseň ledu a ohně, jejíž první svazek Hra o trůny spatřil světlo světa v roce 1996. Epická sága ze světa temného středověku protkaného spletitou sítí intrik a zastíněného rostoucí hrozbou ze severu, byla do dnešních dnů ověnčená řadou ocenění (Hugo Award, World Fantasy Award, Locus Poll Award) a stala se předlohou populární seriálové řady HBO. Z plánované sedmidílné ságy dosud vyšlo pět svazků (Hra o trůny, Střet králů, Bouře mečů, Hostina pro vrány a Tanec s draky).
wordpress hodnoceni
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Poslouchá se to hezky, z té ukázky. Možná si to pořídím. 🙂 Pamatuju si jak jsme jako děcka ve škole poslouchali Staré pověsti české a měla jsem to moc ráda.

Leave A Reply